ZZZZ Best

ZZZZ Best, ktorú založil Barry Minkow, bola spoločnosťou na čistenie a reštaurovanie kobercov, ktorá slúžila ako zásterka pre Ponziho program. Spoločnosť bola zverejnená v decembri 1986 a jej cena sa rýchlo vyšplhala na viac ako 300 miliónov dolárov. Do siedmich mesiacov od IPO bol ZZZZ Best v bankrote a jeho aktíva boli vydražené za približne 64 000 dolárov.

  • ZZZZ Best bola spoločnosť založená ako záštita pre Ponziho program, ktorú založil Barry Minkow.
  • Barry Minkow sa dopustil mnohých trestných činov vrátane poistných podvodov a šekového kitingu.
  • Minkow a Padgett založili falošnú spoločnosť s názvom Interstate Appraisal s cieľom oklamať finančné inštitúcie z miliónov.
  • Minkow bol nakoniec za podvod odsúdený na 25 rokov väzenia.

Na strednej škole vytvoril Barry Minkow v garáži svojich rodičov ZZZZ Best. Podnik mal slabé výsledky a 15-ročný Minkow bol často zaplavený sťažnosťami zákazníkov a žiadosťami o inkaso dodávateľov.

Na vytvorenie ilúzie výnosného podnikania začala spoločnosť Minkow páchať trestné činy, ako napríklad šekové kity, krádeže, poisťovacie podvody a podvody, aby mohla financovať operácie a platiť dodávateľom.

Počas niekoľkých rokov od založenia spoločnosti ZZZZ Best zahájila spoločnosť Minkow fiktívne poisťovacie obnovovacie a odhadovacie činnosti. Aj keď bol ZZZZ Best aktívny, bol v centre systému kreditných kariet, ktorého súčasťou boli podvodné poplatky vo výške viac ako 70 000 dolárov. Aj keď Minkow pripísal vinu dodávateľom a zamestnancom, splatil všetky obete okrem jednej: domáci majster podvedený z pár stoviek dolárov.

Schéma a pád.

Minkow a obchodný spolupracovník Tom Padgett vytvorili fiktívnu spoločnosť Interstate Appraisal Service, ktorá mala z miliónov dolárov oklamať banky a ďalšie požičiavajúce inštitúcie. Tom Padgett, likvidátor poistných udalostí, sa sprisahal s Minkowom, aby sfalšoval dokumenty pripisujúce ZZZZ Best za reštaurátorské práce a ako zdroj na ich overenie použil službu Interstate Appraisal Services. Investori a bankári čoraz viac rozvíjali záujem o ZZZZ Best na základe podvodných finančných výkazov vypracovaných spoločnosťou Minkow.
Keď Ponziho schéma pokračovala, ZZZZ Best zaznamenala značné problémy s hotovostnými tokmi. Ako riešenie spoločnosť Minkow plánovala získať KeyServ, autorizovaný čistič kobercov spoločnosti Sears, za 25 miliónov dolárov. Podľa Minkowa by príjmy z KeyServu poskytli dostatok hotovostných tokov na ukončenie Ponziho schémy. Pred uzavretím dohody rozpútala domáca kuchárka kampaň proti ZZZZ Best, ktorá by odhalila viac, ako boli spáchané podvody.
Denník L.A. Times predstavil jej príbeh, ktorý spôsobil prudký pokles ceny akcií spoločnosti ZZZZ Best. Poskytovatelia pôžičiek začali volať svoje pôžičky a začalo sa ďalšie vyšetrovanie, ktoré odhalilo temnú Minkowovu sieť podvodov a podvodov. Nakoniec sa odhalila pravda, ktorá stojí za fiktívnymi spoločnosťami, a odhalila sa Ponziho schéma.

Ako boli audítori uvedení do omylu.

Na spustenie IPO vyžaduje Komisia pre cenné papiere (SEC), aby firma zostavila prospekt, ktorý musí obsahovať súbor overených finančných výkazov. Nezávislá spoločnosť CPA Ernst & Whinney (teraz Ernst & Young) vykonala audit finančných prostriedkov spoločnosti ZZZZ Best s cieľom poskytnúť stanovisko, či účtovná závierka neobsahuje významné nesprávnosti.

Za predpokladu, že administratíva bola poskytnutá nezávislou treťou stranou, CPA použili na vykonanie auditu falošné hodnotiace dokumenty. Keď spoločnosť CPA požiadala o návštevu stránky zákazníka zameraného na renováciu budov, Minkow a jeho spolupracovníci si prenajali budovu a vytvorili falošnú zákaznícku stránku.

Minkow po ZZZZ Best.

V januári 1988 bola Minkow a ďalších 10 zasvätených spoločností obžalovaná hlavnou porotou z počtu vydierania, prania špinavých peňazí, podvodov s cennými papiermi, sprenevery, poštových podvodov, bankových podvodov a daňových únikov.

Samostatne bol Minkow obžalovaný aj z počtu podvodov s kreditnými kartami a podvodov s poštou. Zhruba o rok neskôr bol Minkow uznaný vinným zo všetkých obvinení, bol odsúdený na 25 rokov väzenia a bolo mu nariadené zaplatiť reštitúciou viac ako 26 miliónov dolárov.

Po svojom skorom prepustení v roku 1995 sa stal vysväteným ministrom a pôsobil ako farár v kostole v Kalifornii. Minkow neformálne vyšetroval a hlásil ďalšie Ponziho schémy. Z tohto úspechu vytvoril podvodný inštitút Fraud Discovery Institute. V roku 2011 bol opäť odsúdený za podvod a odsúdený na päť rokov väzenia. O niekoľko rokov neskôr bol odsúdený na ďalších päť rokov väzenia za klamanie jeho kostola. Jeho reštitučná bilancia sa zvýšila desaťkrát na 612 miliónov dolárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *