Dopad pandémie COVID-19 na finančný trh (Financial market impact of the COVID-19 pandemic)

Hospodárske otrasy spojené s pandémiou COVID-19 mali rozsiahle a závažné dopady na finančné trhy vrátane trhov s akciami, dlhopismi a komoditami (vrátane ropy a zlata).

Medzi hlavné udalosti patrila popísaná vojna cien ropy medzi Ruskom a Saudskou Arábiou, ktorá po nedosiahnutí dohody OPEC + vyústila do kolapsu cien ropy a pádu akciového trhu v marci 2020. Účinky na trhy sú súčasťou recesie koronavírusmi a sú

z mnohých ekonomických dopadov pandémie.

Finančné riziko a riziko krajiny

Keď sa koronavírusy dostali do virtuálneho uzamknutia Európy a USA, finanční ekonómovia, úveroví ratingy a experti na riziká krajín sa usilovali zmeniť usporiadanie svojich hodnotení vzhľadom na bezprecedentné geoekonomické výzvy, ktoré kríza predstavuje. M. Nicolas Firzli, riaditeľ Svetovej rady pre dôchodky (WPC) a člen poradného výboru v rámci Svetovej banky pre globálnu infraštruktúru, o nej hovorí ako o „väčšej finančnej kríze“ a tvrdí, že vynáša na povrch mnoho zadržaných vecí finančné a geopolitické dysfunkcie:
OECD poukazuje na to, že podniky v mnohých krajinách sa veľmi zadĺžili, zatiaľ čo veľmi nízke náklady na požičiavanie a akomodatívna menová politika prispeli k bezprecedentnému vydávaniu podnikových dlhov.
V dôsledku toho je podnikový dlh v mnohých krajinách skupiny G20 na veľmi vysokej úrovni. Rovnako upozorňuje OECD, že úver s nízkym ratingom vydávaný vo forme dlhopisov BBB, dlhopisov s neinvestičným stupňom a pôžičiek s pákovým efektom stúpa, varuje OECD, čo znamená, že podnikom bude stačiť iba obmedziť náklady a zamestnanosť, aby odolali konkurzným tlakom.
Na medzinárodnej a národnej úrovni však – ako uviedol Helmut Ettl, vedúci rakúskeho orgánu pre finančný trh – neexistujú spoľahlivé empirické údaje, pomocou ktorých by bolo možné merať pretrvávajúce účinky choroby COVID-19 na ekonomiku a životné prostredie, pretože tento typ krízy bezprecedentné. Spoločnosti, ktoré boli už pred krízou finančne slabé, sú dnes ešte viac destabilizované. Podľa Ettla je známe iba to, že kríza bude hlboká.

Akciový trh

V pondelok 24. februára 2020 poklesli priemyslové priemery Dow Jones a FTSE 100 o viac ako 3%, pretože sa šírenie ohniska koronavírusu mimo Číny cez víkend podstatne zhoršilo. Vyplýva to z referenčných indexov, ktoré prudko klesajú v kontinentálnej Európe po prudkých poklesoch v Ázii. DAX, CAC 40 a IBEX 35 klesli každý o približne 4% a FTSE MIB poklesli o viac ako 5%. Došlo k veľkému poklesu ceny ropy a veľkému zvýšeniu ceny zlata až na 7-ročné maximum. 27. februára kvôli zvyšujúcim sa obavám z vypuknutia koronavírusu zaznamenali rôzne indexy akciových trhov v USA vrátane NASDAQ-100, indexu S&P 500 a indexu Dow Jones Industrial Average svoje najprudšie poklesy od roku 2008, pričom index Dow poklesol o 1191 bodov, najväčší jednodňový pokles od finančnej krízy v roku 2008. Dňa 28. februára 2020 oznámili akciové trhy na celom svete najväčšie týždenné poklesy od finančnej krízy v roku 2008.
Po druhom týždni turbulencií, 6. marca, sa akciové trhy na celom svete zatvorili (aj keď sa Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a S&P 500 zatvorili v týždni), zatiaľ čo výnosy z 10-ročnej a 30-ročnej americkej štátnej pokladnice cenné papiere klesli na nové rekordné minimá pod 0,7%, respektíve 1,26%. Americký prezident Donald Trump podpísal zákon o mimoriadnych rozpočtových prostriedkoch a návrhu zákona o pandemických protiopatreniach vrátane vládnych výdavkov vo výške 8,3 miliárd dolárov. Po tom, čo sa 5. marca OPEC a Rusko nedohodli na znížení ťažby ropy a Saudská Arábia a Rusko 7. marca oznámili zvýšenie ťažby ropy, ceny ropy poklesli o 25 percent. Veľkú úlohu pri ovplyvňovaní akciového trhu mala aj úloha cezhraničných tokov tovaru v modernej ekonomike, ktorú poháňali desaťročia znižujúce sa náklady na dopravu, klesajúce náklady na komunikáciu a donedávna klesajúce tarify.
Akciové trhy celkovo do marca poklesli o viac ako 30%; implikovaná volatilita akcií a ropy stúpla na krízovú úroveň; a úverové spready dlhu neinvestičného stupňa sa prudko rozšírili, pretože investori znižujú riziká. K týmto zvýšeným turbulenciám na svetových finančných trhoch dochádza aj napriek podstatným a komplexným finančným reformám, na ktorých sa v pokrízovej ére dohodli finančné orgány skupiny G20.

Týždeň 9. marca 2020

Ráno 9. marca klesol index S&P 500 za štyri minúty po otvorení burzy o 7%, čo vyvolalo prerušenie činnosti po prvýkrát od finančnej krízy v rokoch 2007 – 2008 a zastavilo obchodovanie na 15 minút. Na konci obchodovania zaznamenali akciové trhy na celom svete masívne poklesy (pričom STOXX Europe 600 klesol na viac ako 20% pod svoj vrchol na začiatku roka), keď index priemyselných priemerov Dow Jones zakryl predchádzajúci jednodňový rekord poklesu 27. februára. poklesom 2 014 bodov (alebo 7,8%). Výnos 10-ročných a 30-ročných cenných papierov US Treasury dosiahol nové rekordné minimá, pričom 30-ročné cenné papiere prvýkrát v histórii poklesli pod 1%.
12. marca sa uzavreli ázijsko-tichomorské akciové trhy (trh Nikkei 225 na tokijskej burze tiež klesol na viac ako 20% pod svoje 52-týždňové maximum), európske akciové trhy sa uzavreli o 11% (ich najhorší jednodňový pokles) zatiaľ čo priemyselný priemer Dow Jones uzavrel ďalších 10% (zastiera jednodňový rekord stanovený na 9. marca), NASDAQ Composite klesol o 9,4% a index S&P 500 o 9,5% (s NASDAQ a Index S&P 500 tiež klesol na viac ako 20% pod svoje maximá) a poklesy tento týždeň po druhýkrát aktivovali obchodný obrubník na newyorskej burze. Ceny ropy poklesli o 8%, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice sa zvýšili na 0,86% a 1,45% (a ich výnosová krivka skončila normálne). 15. marca Fed znížil svoju referenčnú úrokovú sadzbu o celý percentuálny bod na cieľové rozpätie 0 až 0,25%. V reakcii na to však termínové obchody na indexe S&P 500 a ropa klesli na pretrvávajúce obavy z trhu. Takmer 75% hedžových fondov utrpelo počas tejto časovej osi strmé straty.

Ceny ropy

Pandémia COVID-19 a súvisiace opatrenia na zadržanie spôsobili bezprecedentný pokles hospodárskej činnosti a pokles dopytu po rope a ropných produktoch. Výsledkom je jeden z najväčších cenových šokov, ktoré trh s energiou zažil od prvého ropného šoku v roku 1973. Ceny ropy klesli pod 20 USD (ropa Brent) za barel a stratili hodnotu takmer 70%, pričom skladovacia kapacita sa blížila k svojim limitom (OilPrice) .
Zníženie dopytu po cestovaní a nedostatok činnosti tovární v dôsledku vypuknutia tejto choroby významne ovplyvnili dopyt po rope, čo spôsobilo pokles jej ceny. V polovici februára Medzinárodná energetická agentúra predpovedala, že rast dopytu po rope bude v roku 2020 najmenší od roku 2011. Pokles čínskeho dopytu vyústil do stretnutia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) s cieľom diskutovať o možnom znížení ťažby s cieľom vyvážiť strata dopytu. Kartel pôvodne uzavrel predbežnú dohodu o znížení ťažby ropy o 1,5 milióna barelov denne (bpd) na základe stretnutia vo Viedni 5. marca 2020, ktoré by úroveň produkcie znížilo na najnižšiu úroveň od vojny v Iraku. Medzitým analytická firma IHS Markit predpovedala pokles globálneho dopytu po produkcii ropy v prvom štvrťroku 2020 o 3,8 milióna barelov za deň, a to predovšetkým v dôsledku zastavenia čínskej hospodárskej aktivity v dôsledku vírusu; predpovedal tiež prvé ročné zníženie dopytu po rope od finančnej krízy v rokoch 2007 – 2008.
Rusko však odmietlo spolupracovať na škrtoch v rámci OPEC, čím sa fakticky skončila dohoda, ktorú s OPEC udržiava od roku 2016. Rusko sa pozastavilo, pretože sa domnievalo, že rast ťažby bridlicovej ropy v USA, ktoré nie sú účastníkmi žiadnej dohody s OPEC, by vyžadovať v dohľadnej budúcnosti ďalšie znižovanie. Znížené ceny by tiež poškodili bridlicový priemysel v USA tým, že by mnohých výrobcov bridlíc stlačili ceny pod prevádzkové náklady, a tak by sa im vypomstili škody spôsobené na financiách Ruska a OPEC. Porušenie rokovaní malo za následok aj to, že sa nepodarilo predĺžiť zníženie produkcie o 2,1 milióna barelov za deň, ktoré malo skončiť koncom marca.
8. marca 2020 Saudská Arábia neočakávane oznámila, že namiesto toho zvýši ťažbu ropy a po prerušení rokovaní ju bude predávať so zľavou (6–8 USD za barel) zákazníkom v Ázii, USA a Európe. Pred oznámením cena ropy klesla od začiatku roka o viac ako 30% a po oznámení Saudskej Arábie poklesla o ďalších 30 percent, aj keď sa neskôr mierne zotavila. Ropa Brent, ktorá bola zvyknutá na cenu dvoch tretín svetových dodávok ropy, zaznamenala v noci na 8. marca najväčší pokles od vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Cena West Texas Intermediate tiež klesla na najnižšiu úroveň od februára 2016. Obavy z rusko-saudskoarabskej cenovej vojny spôsobili prepad amerických zásob a majú osobitný dopad na amerických výrobcov bridlicovej ropy. Ceny ropy zaznamenali 13. marca najväčší týždenný pokles od roku 2008.
Plány oznámené americkým prezidentom Donaldom Trumpom 13. marca 2020, podľa ktorých usmerňuje americké ministerstvo energetiky na nákup ropy pre americkú strategickú ropnú rezervu, boli pozastavené o necelé dva týždne neskôr, keď Kongres neposkytol financovanie nákupu. To by umožnilo nákup až 92 miliónov barelov. V tom čase mala Reserve 635 miliónov barelov s kapacitou 727 miliónov. Washington Post to charakterizoval ako „záchranu domácich ropných spoločností“, hoci sa očakávalo, že vplyv na ceny bude na trhu so 100 miliónmi barelov za deň malý.
V ostrom kontraste s nečinnosťou USA Austrália 22. apríla oznámila, že využije najnižšie ceny ropy za posledných 21 rokov na vytvorenie palivovej rezervy nákupom ropy v hodnote 60 miliónov dolárov a jej uskladnením v SPR USA. [Cit]
Spoločnosť Goldman Sachs predpovedala 14. marca, že jednu tretinu spoločností zaoberajúcich sa ropou a ropnými službami v USA kúpia konkurenti alebo ich z podnikania vytlačia nízke ceny ropy. Medzi ropné spoločnosti, ktoré počas pandémie podali návrh na vyhlásenie konkurzu, patria spoločnosti Whiting Petroleum (1. apríla) a Diamond Offshore (27. apríla).
Vo štvrtok 9. apríla OPEC, Rusko a ďalší producenti predbežne súhlasili s najväčším znížením produkcie ropy v histórii. Rozhodli sa stiahnuť z trhu 10 miliónov barelov denne alebo 10% globálnej produkcie na mesiace máj a jún, čo je krok, ktorý ďalej podporujú ministri energetiky skupiny G20.

Negatívne futures na WTI (20. apríla 2020)

20. apríla 2020 sa cena futures na ropu West Texas Intermediate, ktorá sa má dodať v máji, stala zápornou, čo je bezprecedentná udalosť. Bolo to výsledkom nepretržitej ponuky a oveľa zníženého dopytu, pretože zariadenia na skladovanie ropy dosiahli svoju maximálnu kapacitu. Analytik charakterizoval udalosť ako anomáliu uzavretia májového futures trhu spojenú s nedostatkom dostupného úložiska v danom časovom rámci. Dva predchádzajúce nízke body ropy upravené o infláciu boli 6 dolárov v roku 1931 počas veľkej hospodárskej krízy a ropného boomu v Texase; a 2,50 USD v januári a februári 1862 počas americkej občianskej vojny a ropnej horúčky v Pensylvánii. Futures WTI na májové doručenie sa zotavili v posledný obchodovací deň, 21. apríla, a skončili na 10,01 USD za barel. V ten deň však surové futures spoločnosti Brent na dodávku v júni klesli o 24% na 19,33 USD za barel, čo je najnižšia úroveň od roku 2002, zatiaľ čo júnové futures WTI poklesli o 43% na 11,57 USD za barel. 21. apríla sa zobchodovalo viac ako dva milióny termínových kontraktov, čo je nový rekord. Analytici ropného priemyslu boli pesimistickí, pokiaľ ide o krátkodobú stabilitu na trhu; analytik sprostredkovateľa OANDA uviedol: „Neexistuje nič, čo by prinútilo obchodníkov s energiou veriť, že obmedzenia skladovania, rastúce zásoby a obavy z dopytu budú zmiernené.“
Financie mnohých národov produkujúcich ropu utrpeli vážny stres. Irak, ktorý získava 90% svojho rozpočtu z výnosov z ropy a mohol by so ziskom ťažiť ropu, pokiaľ bude nad 60 dolárov za barel, oznámil, že od mája bude mať mesačný schodok 4,5 miliardy dolárov. Očakáva sa, že ďalší vývozcovia ropy – vrátane Mexika, Venezuely, Ekvádoru a Nigérie – budú mať hospodárske kontrakty alebo budú mať problém zvládnuť fiškálny spad. Krajiny ako Saudská Arábia a Rusko majú hotovostné rezervy merané v rokoch, ich vedenie je však naďalej znepokojené.

Dlhopisové a dlhové trhy

Firmy investičného stupňa vydali dlh 73 miliárd dolárov, čo je o 21% viac ako v predchádzajúcom týždennom rekorde.

Mnoho amerických firiem predalo dlh v snahe vytvoriť hotovostné rezervy v očakávaní budúceho finančného napätia.

Medzitým zlyhali zlyhania čínskych podnikových dlhopisov v prvom štvrťroku medziročne o 30%, pretože čínska vláda nariadila bankám, aby dodávali pôžičky podnikom, aby sa predišlo zlyhaniam a strate pracovných miest.

Úrokové sadzby v Číne klesli na 14-ročné minimum kvôli úsiliu vlády.

Dňa 30. marca agentúra Moody’s znížila výhľad dlhu amerických spoločností zo „stabilného“ na „negatívny“, pričom sa zamerala najmä na globálnu leteckú dopravu, ubytovanie a výletné lode, automobily, ropu a plyn a bankový sektor.

Agentúra Fitch predpovedala zdvojnásobenie nesplácania dlhu na zadlženie USA z 3% v roku 2019 na 5 – 6% v roku 2020, pričom miera zlyhania pre maloobchodné a energetické spoločnosti je až 20%.

Pred pandémiou koronavírusov vyvolala veľká časť pôžičiek od spoločností s hodnotením tesne nad „junk“ spolu s rastom úverov využívajúcich pákový efekt, ktoré sa poskytujú spoločnostiam s významným objemom dlhov, zraniteľnosť finančného systému. Kolaps tejto podnikovej dlhovej bubliny by potenciálne ohrozil solventnosť firiem a potenciálne by sa zhoršila ďalšia recesia. V januári nový americký podnikový dlh klesol o 10% oproti predchádzajúcemu roku, čo môže naznačovať väčšiu opatrnosť investorov. Keď začali byť pociťované ekonomické dopady koronavírusu, početné zdroje finančných správ varovali pred možnou kaskádou dopadov na neuhradených 10 biliónov dolárov podnikového dlhu. Od polovice februára do začiatku marca investori zvýšili prémiu alebo ďalší výnos, aby držali nevyžiadané dlhopisy na štvornásobku prémie požadovanej od vyšších úverových veriteľov, čo naznačuje zvýšenú ostražitosť.
Počas krachu na akciovom trhu v roku 2020, ktorý sa začal týždeň 9. marca, sa ceny dlhopisov neočakávane pohli rovnakým smerom ako ceny akcií. Dlhopisy sa všeobecne považujú za bezpečnejšie ako akcie, takže sebavedomí investori budú predávať dlhopisy na nákup akcií a opatrní investori budú predávať akcie na nákup dlhopisov. Spolu s neočakávaným pohybom dlhopisov v zhode s akciami dlhopisy uviedli, že je ťažké obchodovať s rôznymi typmi dlhopisov, vrátane komunálnych dlhopisov, dlhopisov spoločností a dokonca aj dlhopisov štátnej pokladnice USA. New York Times sa domnieval, že to, spolu s poklesom termínových obchodov so zlatom, naznačilo, že hlavní investori prežívajú hotovostnú krízu a pokúšajú sa predať akékoľvek aktíva, ktoré sú v ich silách. Keď sa veľkí investori snažili predať, rozšírilo sa rozpätie medzi cenami, ktoré predávajúci a kupujúci chceli. Keďže banky nedokázali predať dlhopisy, ktoré držali, prestali tiež nakupovať dlhopisy. Keď klesol počet obchodníkov, tých pár obchodov, ktoré zostali, prudko zmenilo ceny dlhopisov. Hĺbka trhu so štátnymi pokladnicami, ktorá predstavuje mieru likvidity, klesla na najnižšiu úroveň od krízy v roku 2008. V týždni 9. marca dosiahli investori týždenný rekord 15,9 miliárd dolárov z dlhopisových fondov s investičným stupňom, ako aj 11,2 miliárd dolárov z dlhopisových fondov s vysokým výnosom, čo je druhý rekord. Ceny dlhopisových fondov obchodovaných tiež začali klesať pod ich čisté hodnoty aktív.
12. marca americký Fed prijal takmer bezprecedentné kroky, aby podľa jeho slov „vyriešil veľmi neobvyklé prerušenia na trhoch financovania štátnym finančným prostriedkom spojené s vypuknutím koronavírusu“. Federálna rezervná banka v New Yorku oznámila, že ponúkne 1,5 bilióna dolárov v dohodách o spätnom odkúpení cenných papierov americkej štátnej pokladnice s cieľom uľahčiť fungovanie krátkodobého trhu, ktorý si banky navzájom požičiavajú. Newyorský Fed ďalej oznámil, že v budúcom mesiaci kúpi dlhopisy štátnej pokladnice za 60 miliárd dolárov, aby trh s dlhopismi zostal funkčný. Zabavenie trhov bolo kritickým krokom v rámci hypotekárnej hypotekárnej krízy, ktorá viedla k finančnej kríze v rokoch 2007 – 2008, a zdá sa, že Fed chce konať rýchlo. Dňa 15. marca, ako aj znížením úrokových sadzieb, oznámil, že v najbližších mesiacoch kúpi najmenej 500 miliárd dolárov v obchodoch Treasures a najmenej 200 miliárd dolárov v hypotekárnych cenných papieroch krytých vládou. 16. marca, keď sa akciový trh prepadol, ceny dlhopisov vyskočili podľa ich historického inverzného vzťahu.
17. marca Fed oznámil, že využije nástroj na financovanie komerčných cenných papierov (CPFF). CPFF sa prvýkrát použil vo finančnej kríze v rokoch 2007 – 2008 na nákup asi 350 miliárd dolárov komerčných papierov (CP), čím sa zvýšilo množstvo hotovosti na trhu CP, ktoré sa používa na podnikanie na platenie účtov a iné krátkodobé požiadavky. CP najpriamejšie ovplyvňuje trhy s hypotekárnymi úvermi a úvermi na auto, ako aj úvery pre malé a stredné podniky. Americké ministerstvo financií povolilo 10 miliárd dolárov na vyrovnanie strát, ktoré utrpí Fed pomocou Fondu na stabilizáciu burzy. Americké akciové trhy sa v súvislosti s touto novinkou zhromaždili.
Európska centrálna banka 19. marca oznámila program nákupu dlhopisov vo výške 750 miliárd EUR (820 miliárd dolárov) s názvom Pandemický program núdzových nákupov, ktorý má zmierniť otrasy trhu. Na rozdiel od predchádzajúcich nákupov aktív ECB boli doň zahrnuté grécke štátne dlhopisy. Trhy reagovali pozitívne a výnos talianskych štátnych dlhopisov klesol na 1,542% z 2,5% v predchádzajúci deň.
V týždni 23. marca sa na americký trh podnikových dlhov vrhli investori priťahovaní zárukami Fedu o likvidite trhu a pomerne vysokými výnosmi dlhopisov.

Apríla 2020

V Južnej Kórei bola prvá ponuka dlhu na pevnine za tri týždne úspešná 9. apríla. Výnosy dlhu denominovaného v obehu však zostali vysoké aj napriek všeobecnému pesimizmu ohľadom ekonomických vyhliadok počas pandémie.
Po prijatí amerického zákona o koronavírusovej pomoci, úľave a hospodárskej bezpečnosti Fed 9. apríla oznámil, že na americkom trhu kúpi dlh vo výške až 2,3 bilióna dolárov, a to aj od spoločností takzvaných „padlých anjelov“, ktoré boli degradované. počas marcového chaosu od investičnej úrovne po haraburdu. Toto oznámenie vyvolalo zhromaždenie vo fondoch obchodovaných s junk dlhopismi, ako aj v jednotlivých junk obligáciách. New York Times 19. apríla informoval, že americké korporácie počas krízy COVID-19 čerpali z existujúcich úverových liniek viac ako 200 miliárd dolárov, čo je oveľa viac, ako bolo v kríze z roku 2008 predĺžené.
9. apríla sa Saudská Arábia a Rusko dohodli na znížení produkcie ropy. Agentúra Reuters uviedla, že „Ak Saudská Arábia nedokázala obmedziť svoju produkciu, americkí senátori vyzvali Biely dom, aby uvalil sankcie na Rijád, vytiahol americké jednotky z kráľovstva a uvalil dovozné clá na saudskú ropu.“ “
Správy po májových futures kontraktoch na prechodnú ropu West Texas Intermediate, ktoré sa dostali do záporného teritória, zvýraznili finančné napätie pre americké ropné a ropné spoločnosti. Keďže ceny ropy sa prepadli pod hranicu rentability americkej bridlicovej ropy okolo 40 dolárov za barel, spoločnosti neboli schopné napraviť svoje financie ťažbou ďalších. MarketWatch poznamenal, že „teraz sa investori pravdepodobne budú menej zameriavať na životaschopnosť vrtných operácií a na to, ako lacno by mohli vyťažiť ropu. Namiesto toho by sa správcovia peňazí zamerali na posúdenie, či sú financie spoločnosti dostatočne odolné na to, aby počas súčasného hospodárskeho poklesu zostali nad vodou. „
Spoločnosť Virgin Australia, jedna z dvoch významných leteckých spoločností v Austrálii, vstúpila do dobrovoľnej správy 21. apríla po tom, čo nedokázala spravovať dlh 4,59 miliárd dolárov.
Aktíva pre spoločnosti na americkom trhu s požičiavaním automobilov, ktoré neboli zahrnuté v zákone o starostlivosti, boli 24. apríla vystavené silnému stresu. Globálne hodnotenie S&P znížilo rating spoločností Avis a Hertz na „vysoko špekulatívne“, zatiaľ čo swapy na úverové zlyhanie dlhopisov Hertz naznačovali 78% pravdepodobnosť zlyhania do 12 mesiacov a 100% pravdepodobnosť do piatich rokov.
Japonská centrálna banka zvýšila v apríli 2020 svoje držby komerčných cenných papierov o 27,8%, čo v marci nasledovalo po zvýšení o 16,9%. Snahy o zmiernenie napätia v japonských podnikových financiách zahŕňali aj zvýšenie držby podnikových dlhopisov BoJ v apríli o 5,27%.

Mája 2020

V období od 1. januára do 3. mája bolo vydaných rekordných 807,1 miliárd dolárov amerických podnikových dlhopisov investičného stupňa. Podobne americké korporácie predali v apríli 2020 dlh viac ako 300 miliárd dolárov, čo je nový rekord. To zahŕňalo Boeing, ktorý predal dlhopisy v hodnote 25 miliárd dolárov s tým, že už nebude potrebovať finančnú výpomoc od americkej vlády. Apple, ktorý si požičal 8,5 miliárd dolárov na splatenie dlhu vo výške 8 miliárd dolárov splatného neskôr v roku 2020; Starbucks, ktorý získal 3 miliardy dolárov .; Ford, ktorý predal jadrové obligácie v hodnote 8 miliárd dolárov napriek tomu, že stratil investičný rating; a operátor výletných lodí Carnival, ktorý na uspokojenie dopytu zvýšil svoju ponuku na 4 miliardy dolárov. Hlavnými dôvodmi živého trhu sú nízke úrokové sadzby a kroky Fedu na zabezpečenie likvidity trhu. Korporátny dlhopis iShares iBoxx USD Investment Grade, fond obchodovaný na burze s aktívami, ktoré priamo profitujú z akcií Fedu, sa medzi 11. marcom a koncom apríla zvýšil o tretinu. Spoločnosti však čoraz viac využívajú svoje páky, pretože zvyšujú svoj dlh a zároveň klesajú príjmy. Do konca apríla 2020 získali podnikové dlhopisy investičného stupňa 1,4% oproti štátnym dlhopisom 8,9%, čo naznačuje potenciálnu obavu investorov pred rizikom podnikových dlhopisov. Morgan Stanley odhaduje, že emisia dlhopisov s investičným stupňom na rok 2020 bude na úrovni 1,4 bilióna dolárov, čo je rekord z roku 2017, zatiaľ čo Barclays odhaduje, že nefinančné spoločnosti si budú musieť požičať ďalší dlh vo výške 125 – 175 miliárd dolárov, aby pokryli pokles výnosov z pandemickej recesie.
4. mája požiadal americký maloobchod J.Crew o ochranu pred bankrotom s cieľom previesť dlh vo výške 1,6 miliárd dolárov na vlastné imanie. Jeho dlh do značnej miery vyplynul z výplaty pomocou súčasných majiteľov v roku 2011. J.Crew sa stal prvým americkým maloobchodníkom, ktorý skrachoval v čase poklesu COVID-19. Aj v týždni 4. mája sa Poslanecká snemovňa brazílskeho Národného kongresu usilovala o prijatie novely ústavy, ktorá by Brazílii umožňovala nakupovať cenné papiere v súkromnom sektore. Centrálna banka však mala obavy, že by bankoví úradníci mohli čeliť obvineniam z korupcie za nákup aktív od jednotlivých spoločností a hľadali ochranu osobnej zodpovednosti za nákupy centrálnych bánk.
12. mája Fed začal nakupovať ETF korporátnych dlhopisov po prvýkrát vo svojej histórii. Vyhlásila svoj zámer nakúpiť dlhopisy priamo „v blízkej budúcnosti“. Keďže spoločnosti musia dokázať, že inak nemôžu získať prístup k bežným úverom, aby boli spôsobilé pre nástroj primárneho trhu, analytici sa domnievali, že by to mohlo pre spoločnosti vytvoriť stigmu a byť málo využívané. Zdá sa však, že záruka spätného zaistenia FED zabezpečila likviditu trhu.
Bank of Canada vo svojom výročnom preskúmaní 14. mája dospela k záveru, že jej tromi zníženiami úrokových sadzieb v marci a vôbec prvým programom nákupu dlhopisov sa podarilo stabilizovať kanadské trhy. Vyjadrila však znepokojenie nad schopnosťou energetického sektoru refinancovať svoj dlh vzhľadom na historicky nízke ceny ropy. V apríli 2020 sa predalo približne 17 miliárd dolárov v kanadských podnikových dlhopisoch, čo je jeden z najväčších objemov od roku 2010.

Jún / júl 2020

Pandémia najviac ovplyvnila úverové ratingy v odvetviach ako energetika / ropa, maloobchod, zábava, cestovanie / voľný čas a bankovníctvo.

Do júla 2020 iniciovali spoločnosti S&P Global a Fitch Ratings takmer toľko zníženia úrovne úverov ako v prípade finančnej krízy v rokoch 2007 – 2008.

Kanada bola prvou krajinou, ktorá v júni 2020 stratila trojnásobný úverový rating „A“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *