Rada štátov pre vznik viacerých štátov (Eastern States Multi-state Council)

Viacštátna rada pre východné štáty je medzištátny kompakt medzi siedmimi severovýchodnými štátmi v USA, ktorý má koordinovať potlačenie ekonomických obmedzení zavedených vládami štátov v reakcii na pandémiu COVID-19.

Dohoda

Rada bola oznámená 13. apríla 2020. Prvotné oznámenie zahŕňalo štáty New York, New Jersey, Pensylvánia, Rhode Island, Connecticut, Delaware, pričom do konca dňa pribudne Massachusetts.

Sedem štátov spolu predstavuje približne 45 miliónov Američanov, čo je takmer 15% populácie USA.

V ten istý deň bola vyhlásená podobná koalícia západných štátov ako Pakt západných štátov.

Tretia koalícia zložená zo stredozápadných štátov bola vyhlásená 16. apríla 2020.

Mnohonárodnostná rada východných štátov sa skladá z experta na zdravie, experta na ekonomický rozvoj a príslušného vedúceho kancelárie z každého štátu.

podľa newyorského guvernéra Andrewa Cuomo je úlohou rady „spolupracovať na vytvorení plne integrovaného regionálneho rámca s cieľom postupne zrušiť objednávky štátov, ktoré zostávajú doma, a zároveň minimalizovať riziko zvýšeného šírenia vírusu“.

Reakcie

Krátko po tom, ako východná štátna multi-štátna rada a Pakt západných štátov oznámili svoje vlastné spoločné plány 13. apríla 2020, americký prezident Donald Trump presadil svoju „úplnú autoritu“ nad rozhodnutiami štátov o tom, kedy zrušiť odstávky realizované v reakcii na pandémie.

Po kritike demokratických aj republikánskych členov Kongresu Trump 14. apríla objasnil, že bude „oprávňovať každého jednotlivého guvernéra každého jednotlivého štátu na uskutočnenie znovuotvorenia“ ich ekonomiky.

Profesorka Cornell Law School Kathleen Berginová však uviedla: „Trump nemá nijakú autoritu. O týchto záležitostiach majú rozhodovať štáty podľa desiateho dodatku ústavy.“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *