Mincovstvo Ázie (Coinage of Asia)

Najskoršie mincnenie Ázie je tiež najstaršou minináciou sveta. Mince boli vynájdené niekoľkokrát nezávisle od seba. Najskoršie mince zo stredomorského regiónu sú z kráľovstva Lydia a teraz sú datované ca. 600 BCE. Zoznamka najskorších mincí Číny a Indie je ťažké a predmetom diskusie. Prvé mince Číny sú však aspoň také staré ako najskoršie lydiánske mince a možno staršie, zatiaľ čo sa zdá, že najskoršie mince Indie sa zdá, že sa objavili v neskoršom štádiu.
Pre-moderné čínske mince boli vždy obsadené bronzové alebo mosadzné problémy. Tento koncept bol neskôr prijatý Japonskom, Kóreou a Annamom (Vietnamom), a tiež ovplyvnili regióny v juhovýchodnej Ázii.
Lydian mince pozostávali z diskov alebo hrudiek elektriny (prírodné zlaté / strieborné zliatiny) a boli opečiatkované na dvoch stranách so zomriemi. Tento koncept sa rýchlo rozšíril na susedné grécke mestské štáty v Ázii Minor a cez Egejské more a nakoniec v celom Stredozemnom mori. Keď Lydia bola dobytá Achaemenid Persia, výroba Lydianských mincí pokračovala v zámene strieborných Siglos a zlaté darici. Ostatné časti Perzie začali len mincovňami mince v čase Alexandra dobytie veľkého.
Mincovstvo Indie začalo v 7. storočí BCE, ako malé pôvodné stavy známe ako Mahajanapadas začali mincovňa striebra. Koncepcia mincí a mnoho dizajnových prvkov, šíri po indickom subkontinente v priebehu storočí. India následne absorbovala a upravila početné vplyvy, vrátane gréckej, rímskej, arabskej a perskej.

Čínsky

Niektoré čas okolo 7. storočia BCE, mince tvarované ako náušky sa objavili v Číne. Vo väčšine regiónov boli vydané mince v tvare rýľ, zatiaľ čo mince v tvare nožov boli vydané na severovýchode. V stave CHU (v južnej Číne) boli vydané malé oválne bronzové kusy. Numizmatisti a archeológovia sa domnievajú, že ústredný orgán neuskutočnil minunding mincí, t.j. Kráľovský súd Zhou. Mince rýľ a nôž podstúpili rad zmien veľkosti, tvaru a nápisov.
Cowrie Shells sa nachádzajú v archeologických vykopávkach, ktoré sa datujú späť do ERA Shang (2. tisícročia BCE). Tieto mohli byť použité ako mena, ale neexistuje dohoda o tom, či slúžila menový účel alebo nie. Rôzne ďalšie bronzové artefakty boli opísané ako peniaze (napr. „Bridge Money“); Teraz sa predpokladá, že sú rôzne druhy ornamentných, nesúvisí s menou.
Počas 4. storočia BCE bol zavedený nový typ mincí, typ „Ban Liang“, bol zavedený v západnom stave Qin. Ban Liang mince boli okrúhle, obsadené bronzové mince s otvorom v centre, zapísané „Ban Liang“, alebo pol Liang (hmotnostná jednotka). Qin nakoniec dobyl ostatným štátom Číny a nahradil zaniknutú dynastiu Zhou s Qin dynastie v 221 BCE. Menové systémy Číny boli teraz štandardizované, založené na modeli Qin a mince noža a rýľ boli nahradené Ban Liang mince. Okrúhle, odlievané kovové mince na Ďalekom východe sú známe ako hotovostné mince. Hotovostné mince boli obvykle navlečené spolu s hempénovými vláknami do štandardných reťazcov hotovosti, čo predstavuje pevnú hodnotu.
V 118 BCE boli Ban Liang mince nahradené iným typom, typom „Wu Zhu“, ktorý bol napísaný „WU ZHU“, alebo päť Zhu (iná jednotka hmotnosti). Tieto boli razené do 621 CE, krátko po zriadení dynastie Tang. Byť zasiahnutý takmer tisíc rokov v kombinácii, Ban Liang a Wu Zhu Coins prichádzajú vo veľkom počte odrôd. Odhliadnutie histórie týchto odrôd je prebiehajúci proces.
Mince vydané počas dynastie Tang boli nezvyčajné vo svojom dni v tom zmysle, že lícový nápis pozostával zo štyroch znakov namiesto dvoch. Mince „Kai Yuan Tong Bao“ boli razené v celom ére Tang, a následné problémy s čínskymi mincami (až okolo roku 1900) boli založené na tomto precedense.
Počas piesňovej, dynastiky Ming a Qing, prvé dve (zo štyroch) znakov lícového nápisu predstavovali názov aktuálnej registrálnej éry, čím sa uvádza cisár, pod ktorým bola individuálna minca razená. Bol použitý systém diskrétnych kaligrafických variácií, čím sa uľahčilo identifikácia mincovne, ktorá bola zodpovedná za razenie akejkoľvek danej mince. Počas piesne a Ming Dynastities bol reverz často prázdny, hoci niektoré nesú registráciu cisára alebo nejaký iný nápis. Počas dynastie Qing, reverzný výslovne uviedol mincovňu, spočiatku v čínštine, ale neskôr v Manchu. Na rozdiel od piesne a Ming Dynastiies, Qing dynastie mince prichádzajú v jednej nominácii len do polovice 19. storočia. Počas taipingového povstania boli nafúknuté mince veľké veľkosti (napr. Mince predstavujúce 50 alebo 100 hotovosti / jednotiek).
Počas koloniálnej éry, zahraničné strieborné mince vstúpili do Číny 1. Tradične, Čína nemala striebornú mincovňu, hoci striebro bola uložená v tvare strieborných barov (tzv. SYECES). Keďže čínske prístavy boli násilne otvorené pre zahraničný obchod s koloniálnymi silami, zahraničné strieborné mince naliaty do Číny a hlboko zmenila menový systém a spôsoby ekonomickej transakcie. Výroba tradičných hotovostných mincí prestala a počas 80-tych rokov začali rôzne provincie, aby získali moderné vybavenie, schopné raziť moderné západné mincovstvo minciny, podobné mininám, ktorý bol zavedený prostredníctvom zahraničného obchodu. To dal tradičnú hotovostnú mincovňu na odpočinok, zatiaľ čo moderné mincialice Číny začalo.

Japonský

Na minciach v Japonsku spočiatku pozostávala z čínskych mincí, ktoré prišli do Japonska prostredníctvom obchodu. Nie je jasné, keď začalo prílev čínskych mincí. Na konci 7. storočia sa začali na domácom storočí. Takáto domácnosť mince, modelované na precedense dynastie Tang, sa naďalej vyžarovali do 958. Tieto mince boli razené v pomerne malé čísla a predstavovali len doplnku, nie alternatívu, na dovážané mince. Po stáročia, ktoré majú prísť, neexistovala žiadna domáca japonská mincia, s výnimkou niektorých vedľajších produkovaných reprodukcií už existujúcich typov mincí. Cash mince boli známe ako „mon“ v japončine.
Iba s zjednotením Japonska dosiahnutého ODA Nobunaga, Toyotomi Hideyoshi a Tokugawa Ieyasu (koncom 16., začiatkom 17. storočia), bola oživená hrdá domáca mincia. Zadné kovové mince boli modelované na čínskom peňažnom type, zatiaľ čo rôzne typy štandardizovaných strieborných a zlatých tyčiniek slúžili ako mena drahých kovov. Takéto mince pokračovali v stolení až do roku 1860, keď bol swogunate zrušený a séria modernizujúcich reforiem začala, vrátane modernizácie japonskej meny.

Kórea

Problémy založené na čínskej hotovosti boli vydané od roku 1888-1892 z 1 Hwan = 1000 MUDE alebo hotovosti.

Nahradené v roku 1892 1 Hwan = 5 Yang.

Tibet

Tibetské mince boli zasiahnuté v Lhase av provincii Kong-PO medzi 1763 a 1954. Od roku 1959 čínska mena nahrádza Tibet.

India

Prvé indické mince boli buď okrúhle, štvorcové alebo dlhé palice striebra s punčmi vydanými podľa rôznych kráľovstiev začínajúcich od približne 600 BCE.

Emitenti boli Kashi, Kosala, Magadha Empire, Kuru, Panchala, Taxila, Gandhara, Kamboja, Avanti v Údolí Narbada, Peninsula Saurashtra a východný deckan.

Prvé mince vydané jednotnou indickou ríšou boli z Maurya Empire, hoci boli podobné starším problémom.

Počas 4. storočia pred naším letopočtom, po tom, čo bol Alexander dobytie veľkého údolia Indus a Punjab región, grécka mena Drachma bola predstavená a bola vykonaná Bactria, Indo-Scythians a Kushansky.

Všetky tieto boli štandard hmotnosti ATTICA.

Funan, DVARAVAT a KHMER EMPIRES

Nie je to známe o mene Pravy, DVAVATI, Chenla alebo Kambuja v Kambodži a Khmer Empire od 100-1370 CE.

Pôvod mincí bol založený na starovekej indickej mincine, ktorá bola viac štylizovaná cez tisícročie.

Pravidové a Dvaravatové mince boli strieborné a bronzové alebo mosadze.

Khmer mince boli vyrobené z olova a prišli do 3 hmotnosti, 1Unit, 3Unit a 6Unit, môže existovať 10Unitová minca, ale je diskutabilná.

V porovnaní s indickými mincami, rímskymi minciami alebo gréckymi mincami nie je veľa variácií.

Annant

Popáč mince boli založené na čínskej hotovostnej mincialice, väčšinou napodobeninami, potom vydala čínskymi postavami, ale vo Vietnamese

Indonézia / Malajzia

Tieto mince vydali predovšetkým čínsky diaspóry a islamské sultanáty po celom Indonézskom súostroví, ktorí razili mince založené najmä na čínskej hotovostnej mincine

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *