James Finlay & Co (James Finlay & Co)

James Finlay & Co vznikla v roku 1750 a pod vedením Kirkman Finlay sa stal jedným z popredných výrobcov bavlny a obchodníkov v Škótsku.

V roku 1860 sa firma dostala pod kontrolu Jána Johna Muir a diverzifikovaný do indických čajových plantáží.

Bank Business bol nakoniec uzavretý a po neúspešnom období diverzifikácie Finlay sa koncentroval na svoje hlavné záujmy čaju a iných poľnohospodárskych výrobkov.

V roku 2000 spoločnosť získala spoločnosť John Swire & Syn.

Raná história

James Finlay sa narodil v Killiarn Stirlingshire v roku 1727. Začal pracovať v textilnom obchode, kým nemal dosť peňazí, aby sa stal obchodníkom a výrobcom. V roku 1769 bol urobený „Burgess a Gild Brats“ v Glasgowe, ktorý mu umožnil vybudovať skromný obchod. Keď James zomrel v roku 1790, aktíva firmy boli £ 11, 785. To bolo Jamesovým mladším synom, Kirkman Finlay, ktorý vzal firmu do výroby a urobil ju hlavnou silou v škótskom priemysle bavlny.
Kirkman sa narodil v roku 1773 a prevzal firmu vo veku 17 rokov na smrť svojho otca. Bol to on, kto bol zodpovedný za predčasný rast Jamesa Finlay & Co. rozšírenie obchodného a otáčania firmy do jedného z popredných výrobcov škótskych bavlny. Zvýšenie finančného obchodu sa vyžaduje viac kapitálu av roku 1792 Kirkman rozšíril základ firmy tým, čo Brorgan opísal ako vstup do partnerstva s Glasgow Merchants Leitch a Smith a Stirling, Gordon, tieto dve firmy boli medzi väčšie obchodníkom Glasgow West India A DEVINAČNÁ A DEVINA NEMOŽNOSTI, ŽE LEITCH A SMITH A STIRLING, GORDON & CO HOŽNOSTI A O Päťdesiat percent kapitálového zásobníka Jamesa Finlay & Co. Tieto nové vzťahy pomohli Finlay rozšíriť svoj vývoz bavlny vyrába do Európy.
Po rozšírení tradičného obchodu firmy Kirkman sa presťahoval do výroby tým, že kúpil tri veľké bavlnené mlyny: Ballindalloch v roku 1798, Cartrine v roku 1801 a DEANSTON v roku 1806 sa stal „pravdepodobne jediný najväčší výrobca bavlny v Škótsku“.
Firma zaviedla pobočky v zahraničí, spočiatku v Európe, ale neskôr ďalej. Tieto pobočky boli často vo forme partnerstiev medzi finlay a miestneho manažmentu a zahŕňali Manchester, 1799; Heligoland, 1807; A Londýn a Malta v roku 1809. Získali sa aj Easton, Alston & Co. v roku 1805, ktorá vyvážala bavlnu a iný tovar na Bahamy. Toto spojenie viedlo k vytvoreniu pobočiek v USA v New Yorku, New Orleans a Charlestone. Surová bavlna bola dovezená do Glasgowu a hotového bavlneného tovaru vyvážaného.
Kirkman aktívne voči monopolu spoločnosti East India a v roku 1813 legislatíva ukončila monopol spoločnosti Indie obchodu. V roku 1816, James Finlay & Co. vyslal zásielku tovaru a bol prvým obchodným domom v Škótsku, aby otvoril priame spojenie s Indickou, otvárajúc pobočku v Bombaji. V čase úmrtia Kirkmana v roku 1842, James Finlay & Co. bol vedúcim škótskym výrobcom, obchodovaním s Amerikou a v celej Európe a Ázii. Opatrenie jeho vzrastu k prominenciám bolo jeho verejných úradov. Už v roku 1813 bol zvolený pánovi provost Glasgowa; Taktiež sa stal guvernérom The Forth a Clyde Navigácia, prezidentom obchodnej komory a poslancom Parlamentu.

Úpadok

Kirkman Finlay bol dlhodobo dominantnou osobnosťou v spoločnosti a zdalo sa, že prirodzené dedičstvo. Po jeho smrti v roku 1842 bola firma rekonštituovaná so štyrmi synovmi Kirkmana a dvoch vzdialených bratrancov Buchananov. Partneri sa dohodli, že budú pokračovať v podnikaní s cieľom likvidácie, ale táto stratégia sa nikdy nebola úplne implementovaná. Avšak, v roku 1843, spojenie s pobočkou Londýna bola ukončená av roku 1844 boli na predaj inzerované tri bavlnené mlyny. Iba Ballindalloch našiel kupujúceho a spoločnosť držali ostatné dva. Straty vznikli v roku 1847 a 1848; Do tej doby John Finlay bol jediným Syn Kirkmana, ktorý zostal v firme, a nezdravých členov boli privedení ako partneri. Prvá zmena vo svojich bohatstve pochádzala z jedného z novších partnerov, James Clark, vymenovaný v roku 1847, ktorý navrhol, aby sa stal partnerom v Wilson, James & Kay a nová spoločnosť by mala riadiť ich spoločný predaj. Značné sumy museli byť strávené modernizáciou Mills Catrine a DEAPSTON MILLS a Indická agentúra bola oživená. V roku 1858 spoločnosť formálne zlúčila Wilson, James & Kay pod menom Jamesa Finlay. James Clark držal 30% akcií s Messrs. Williams a Kay drží ďalších 45%. Zostávajúci FinLay Rodinný riaditeľ (John) a jeho bratranca Archibald Buchanan držal posledné 25%: Finlay Family už nekontrolovalo spoločnosť.

Sir John Muir

Jeden z nových partnerov vymenovaných v roku 1861 bol John Muir. To bol rok, ktorý začal americká občianska vojna; Dodávky bavlny boli obmedzené a bavlnené mlyny boli zatvorené. John Muir sa obrátil do Indie, aby zdrojil bavlnu firmy a otvorili kancelárie v Kalkate a Bombay. Muir postupne vybudoval svoj kapitál vo firme a do roku 1871 vlastnil 8 z 30 akcií. John Finlay zomrel v roku 1873 a keď Archibald Buchanan odišiel v roku 1883, Muir sa stal jediným majiteľom Jamesa Finlay & Co. Pobočka Kalkatta bola vytvorená ako Finlay Muir a najprv pôsobil ako agentúra podnikania pre bavlnu a iný tovar. Muir potom diverzifikovaný do výroby juty, ktorý tvorí spoločnosť Champdany Jute Company v roku 1873. Druhý mlyn bol pridaný v roku 1880 s nákupom Acland Mill, neskôr premenovaný ako Wellington Jute Mills. Dvaja spriadacie mlyny zamestnávali 5 000 pracovníkov.
V roku 1882 boli škótske bavlnené mlyny spoločnosti firmy vyhlásené za neuveriteľné a John Muir a Junior partneri súhlasili s investovaním „značné množstvo kapitálu“ v dvoch čajových spoločnostiach. Podľa Broganu. Väčšinu zdrojov firmy odvrátil na tento úplne nový podnik. „Všeobecné podnikanie obchodníka a agenta bolo dobre pochopené firmou, ale vývoj a riadenie čajov je niečo úplne nové.“ John Finlay & Co bolo konať pre čaj spoločnosti v Glasgowovi a spoločnom partnerstve Finlay Muir & Co, v Kalkave agentov v Indii.
Operácie Finlay boli rozsiahle. Firma vymazaná lesom, vybudované cesty, vysadené a zamestnané tisíce pracovníkov. Muir tiež urobil zálohy na nehnuteľnosti, aby zabezpečili schôdzky agentúry. To nakoniec viedlo k vytvoreniu toho, čo sa stalo známym ako Finlay Skupina spoločností. Štyri spoločnosti boli: Konsolidované čaj a Lands Co Ltd; Amalgamed TEA ESTATES CO LTD; Kanan Devan Hills produkujú Co Ltd; A Anglo-American Direct Tea Trading Co Ltd. Konsolidovaný čaj bol vytvorený v roku 1896 od zlúčenia severného a južného sylhového čajových spoločností. Amalgamálneho čaju sa vytvoril v roku 1896, aby sa konsolidovali rôzne estaty. Kanan Devan bol vytvorený v roku 1897, aby držal trakt pôdy v severnom cestovaní. Anglo American Direct Tea Trading tvorený v roku 1898; Okrem výmery to získalo veľké distribučné podniky.
Rovnako ako Kirkman Finlay pred ním, Sir John Muir obchodné úspechy priniesli verejné uznanie. Aj on sa stal Pánom provost a bol vytvorený barónkou v roku 1892. V čase jeho smrti v roku 1903 mal Finlay 74.000 akrov zasadených a zamestnaných 70 000 indických pracovníkov a veľkých zamestnancov dozorcov, manažérov a asistentov zo Škótska. Bola to popredným dodávateľom indického čaju na trhu Spojeného kráľovstva.

Firemné vlastníctvo

Sir John Muir mal štyri synov a šesť dcér. Po jeho smrti v roku 1903 bol podnik dohliada na správcovia a manažment bol vedený najstarším synom Alexandrom Kayom Muirom. V roku 1909 bola vytvorená súkromná spoločnosť s ručením obmedzeným na konsolidáciu rôznych záujmov Jamesa Finlay. Patrí medzi ne spoločnosti Glasgow Merchanting Business a Cartrine a Deanston Mills, záujmy firmy v Liverpool a London obchodných podnikov a všetky záujmy Finlay Muir v indickom subkonvencii.
Pokles cien komodít a devalvácia indickej rupie po WWI spôsobili vážne straty pre Finlay; Medzi iným vecami, Champdany Jute bol umiestnený do likvidácie. Po oživení ziskov sa však firma vznášala na burze v roku 1924. Nasledujúci rok, Finlay získala pôdu v Keni a tvorili Africké vysočiny produkovať Co., teraz James Finlay (Keňa); Finlay vysadil Estates a Keňa sa stala dôležitým výrobcom čaju a kvetov. Všeobecne platí, že medzivojnové obdobie bolo ťažké pre Finlay, s depresiou, klesajúcimi komoditnými cenami a indickej výrobou bavlny, ktoré trpia japonským dovozom, škótske mlyny tiež vynaložili straty, ale boli otvorené.

Racionalizácia a nové vlastníctvo

Nasleduje WWII Nový mlyn bol postavený na Catrine a Deanston Rekonštruovaný, ale nebolo postačujúce, aby ich udržali životaschopné a mlyny boli zatvorené v polovici 60. rokov. Indický JUT a bavlnené mlyny boli predané po indickej nezávislosti, takže so zatvorením škótskych mlynov, hlavnou aktivitou Jamesa Finlay boli čajové plantáže a obchodného bankovníctva. Odtiaľ postupná diverzifikácia začala brať spoločnosť do Severného morského oleja, výroby a USA.
Ďalší katalyzátor pre zmenu prišiel s nákupom takmer 30% podielu v spoločnosti Slater Walker; Keď prebiehala do finančných ťažkostí, podiel sa predával v októbri 1976 Johna Striekača a synám. Ten Rok videl racionalizáciu pridružených čajových spoločností v Indii do jednej jednotky a tieto boli následne predávané do Tata synov v roku 1977 na oplátku za 20% holdingu v TATA Finlay. Po racionalizácii záujmy Spojeného kráľovstva tvorili obchodné bankovníctvo; Severný morský olej; čajové obchodovanie; Cukrovinky a nápoje. Zároveň boli záujmy vo finančných službách, najmä Austrálii; obchodovanie; a plantáže, vrátane Keňa, Bangladéša a Indie. Plantations predstavovali viac ako polovicu ziskov. Do konca sedemdesiatych rokov sa Finlay snažil znížiť svoju závislosť na čaji a zvýšiť jeho tropickú poľnohospodársku základňu. Finlay tiež zvýšil svoju investíciu do amerického ropy a obchodovania. Diverzifikácia však nebola úspešná a obaja ropu aj bankovníctvo zažili prerušované straty. V roku 1995 sa uskutočnilo politické rozhodnutie na likvidáciu needlárskych podnikov, opustenie plantáží, špeciálnych čajov, čajových obchodov a nápojov. V septembri 2000 bol James Finlay plne získaný John Striekačom a v tom desaťročí boli jeho hlavné záujmy čaj; Poľnohospodárske výrobky vrátane gumy, kvetín a dreva; a služby logistických a agentúr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *