Frakčná mena (Fractional currency)

Frakčná mena, tiež označovaná ako Shinplastres, bola zavedená Spolkovou vládou Spojených štátov po vypuknutí občianskej vojny.

Tieto bankovky s nízkymi denomináciou voči doláru Spojených štátov sa používali medzi 21. 8. augustom 1862 a 15. februára 1876 a vydali sa v denominácii 3, 5, 10, 15, 25 a 50 centov v piatich vydávajúcich obdobiach.

Nižšie uvedený úplný typ je súčasťou národnej numizmatickej zbierky, ktorá je umiestnená v Národnom múzeu americkej histórie, ktorá je súčasťou Smithsonianskej inštitúcie. [NB 1].

História

Ekonomika občianskej vojny katalyzovala nedostatok Spojených štátov na minciach Spojených štátov a strieborných mincí boli hromadené vzhľadom na ich vnútornú hodnotu býzy vzhľadom na nenapraviteľnú papierovú menu v tom čase. Koncom roku 1861, na pomoc financovaniu občianskej vojny, U.S. Vláda vypožičaná Gold mince z New York City Banks výmenou za sedem-tridsiatym ministerstva bankoviek a New York Banks ich predali na verejnosť pre zlato splácať pôžičku. V decembri 1861, TRENT AFTRAIR SHOPTUJÚCEHO POTREBUJÚCEHO POTREBUJÚCEHO POTREBUJÚCEHO ROZHODNUTIA ROZHODNUTÍM. Ministerstvo Spojených štátov amerických zarušených platieb a bánk v New Yorku v New Yorku prestali vykúpiť papierové peniaze na zlato a striebro. V neprítomnosti zlata a striebornej mince sa prémia pre DEPIER začala devalvovať papierovú menu. Po tom, čo Banky New York Breties pozastavili platby (rýchlo nasledovalo Boston a Philadelphia) Premium na zlato vzrástol na začiatku januára 1862 na 9% z papiera v júni 1862, akým bol jeden papierový dolár v hodnote 91,69 centov v zlate. Táto palivová mena špekulácie (napr. Vykupujúce bankovky pre striebornú mincu, ktorá bola potom predaná na prémii ako BULION) a vytvoril výrazné narušenie podnikov a obchodu. Alternatívne metódy poskytovania malých zmien zahŕňali opätovné zavedenie španielskych štvrťrokových dolárov vo Philadelphii, rezanie dolárových účtov v štvrťrokoch alebo poloviciach, odmietnutie poskytovať zmenu (bez toho, aby sa nabíjanie prémie za poskytovanie strieborných mincí), alebo vydávanie lokálne vydaných Shinplastrov (tj. Vydané podnikmi alebo miestnymi obciami), ktoré bolo zakázané podľa zákona v mnohých štátoch.
Pokladník Spojených štátov Francis E. Spinner bol pripočítaný s hľadaním riešenia nedostatku mincí: vytvoril poštovú menu (ktorá viedla k používaniu frakčnej meny). Poštovné (alebo poštové) mena bola prvá z piatich otázok amerického pošty frakčného papiera vytlačených v 5 ° C, 10 centov, 25 centov a 50 ° C a vydaných od 21. augusta 1862 do 27. mája 1863. Spinner Navrhnuté pomocou poštových známok, pripevnených na pokladničný papier s jeho podpisom na spodnej strane (pozri obrázok nižšie). Na základe tejto iniciatívy Kongres podporil dočasné riešenie zahŕňajúce frakčnú menu a 17. júla 1862 prezident Lincoln podpísal účet poštovej meny. Zámerom však nebolo, že pečiatky by mali byť cirkulujúcou menou.
Návrh prvého vydania (poštová mena) bola priamo založená na pôvodných príkladoch ručne vyrobených spinner. Niektoré odrody mali dokonca perforovaný pečiatkový okraj. Aj keď sa nepovažuje za právnu platiteľov, poštová mena by mohla byť vymenená za Spojené štáty poznámky na 5 miliónov dolárov a boli pohľadávky pri platbe všetkých poplatkov do Spojených štátov, až do výšky 5 USD. [NB 2] Nasledujúce otázky by už nemali obsahovať obrázky známok a boli označované ako frakčná mena. Napriek právnym predpisom z júla 1862 zostali poštové známky formou meny, kým poštová mena získala hybnosť na jar roku 1863. V roku 1863, tajomník Chase požiadal o novú frakčnú menu, ktorá bola ťažšia na falšovanie ako poštová mena. Nové frakčné meny bankovky boli odlišné od otázok 1862 poštových meny. [NB 3] Boli farebné s tlačou na opačnej strane a niekoľko opatrení proti falšovaniu bolo zamestnaných: experimentálny papier, pridávanie príplatok, pretlačov, modrý endpaper, hodvábne vlákna a vodoznaky na meno niekoľko. Banks sa predávali bratislavské štíty, ktoré mali jednostranné exempláre, aby poskytli štandard na porovnanie pre detekciu falzifikátov. Poštovné a frakčné meny zostali v používaní do roku 1876, keď Kongres povolil mincovňu frakčných strieborných mincí, aby vykúpili vynikajúcu frakčnú menu.

Obdobia a odrody

Inšpirácia, model a dôkaz pre prvé vydanie (poštová mena)

Spinner je pôvodný podpísaný dizajn (foto)

Originálne model Umelecké dielo

Pracovný dôkaz s ceruzkami

Portréty žijúcich jednotlivcov

Traja ľudia boli znázornené na frakčnom mene počas ich životnosti: Francis E. Spinner (pokladník Spojených štátov), ​​William P. Fessenden (americký senátor a tajomník pokladnice) a Spencer M. Clark (dozorca národného predsedníctva mena) . Obaja Spinner a Clark sa rozhodli mať svoj portrét zobrazený na mene, ktorá vytvorila kontroverziu. Republikánsky zástupca Martin R. Thayer spoločnosti Pennsylvania bol otvoreným kritikom, čo naznačuje, že výsada pokladnice výberu portrétu pre menu bola zneužitá. [NB 10] Dňa 7. apríla 1866, vedených Thayerom, Kongresom prijatým právnym predpisom, ktorý sa konkrétne uvádza „, že žiadny portrét alebo Podobnosť akéhokoľvek živého človeka, ktorá ďalej vyryla, sa umiestni na ktorúkoľvek z dlhopisov, cenných papierov, poznámok, frakčnej alebo poštovej meny Spojených štátov. “ K dátumu prechodu sa dosky za 15-centov poznámku zobrazujú William Tecumseh Sherman a Ulysses S. Grant nebola ukončená, a tak spadajú do pôsobnosti nového zákona. Poznámky sherman-grant existujú len ako exempláre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *