Hodnotová sieť. (Value Network)

Čo je to hodnotová sieť ?

Hodnotová sieť je sada spojení medzi organizáciami a / alebo jednotlivcami, ktorí navzájom spolupracujú v prospech celej skupiny.

Hodnotová sieť umožňuje členom nakupovať a predávať výrobky, ako aj zdieľať informácie.

Tieto siete je možné vizualizovať pomocou jednoduchého mapovacieho nástroja, ktorý zobrazuje uzly (členovia) a konektory (vzťahy).

  • Hodnotové siete sú spojenia medzi jednotlivcami alebo jednotlivcami a spoločnosťami, v ktorých ich interakcie prospievajú skupine.
  • Medzi hlavné výhody patrí spôsob, akým podnik alebo jednotlivec uplatňuje zdroje, vplyv a prehľad svojich sieťových pripojení.

Ako funguje hodnotová sieť.

V obchode a obchode sú hodnotové siete príkladom ekonomického ekosystému.

Každý člen sa pri podpore rastu a zvyšovaní hodnoty spolieha na druhého.

Členovia hodnotovej siete môžu pozostávať z externých členov (napr. Zákazníkov) alebo interných členov, ako sú napríklad výskumné a vývojové tímy.

Hodnotové siete zlepšujú inovácie, sociálne zabezpečenie, životné prostredie a mnoho ďalších oblastí.

Slabosť v jednom uzle môže mať vplyv na celú sieť.

Napríklad, ak je vývojový tím slabý, produkčný tím má problém s vytvorením produktu, čo môže kupujúceho nechať čakať na jeho odoslanie.

Výhody hodnotovej siete.

Výhoda, ktorú sieť s hodnotami poskytuje, pochádza zo spôsobu, akým podnik alebo jednotlivec uplatňuje zdroje, vplyv a prehľad ostatných, ku ktorým sú pripojení.

Napríklad startup môže hľadať externé vzťahy, napríklad investorov a mentorov, aby im poskytol skúsený návod, ako pristupovať k rozvoju a rastu podnikania.

Aj keď mnoho zakladateľov hlboko rozumie produktom alebo službám, ktoré vyvíjajú, uvedenie tejto služby na trh, hľadanie zákazníkov a rozširovanie podnikania im môžu byť cudzie.

Aby tento nedostatok vyrovnali, môžu požiadať o radu dôveryhodné zainteresované strany so skúsenosťami s takýmito záležitosťami, čo sa považuje za nehmotný prínos ich vzťahu.

Mohli by tiež vyhľadať skupiny, ktoré sa špecializujú na pomoc začínajúcim podnikom, ako sú inkubátory a akcelerátory, aby zvýšili svoje vystavenie potenciálnym mentorom a investorom.

Príklad hodnotovej siete.

Investorka zvyčajne poskytuje svoje pokyny startupu, ktorý podporuje, pretože tým, že lídrom pomáha rozvíjať ich nápady v konkrétnu spoločnosť, môžu akcionári profitovať z rozvoja startupu.

Toto usmernenie môže mať formu odborných znalostí, ktoré má investor k dispozícii.

Investor by mohol podporiť predstavy medzi zakladateľmi startupu a ďalšími podnikmi, s ktorými môže pri realizácii svojich plánov spolupracovať.

Napríklad ak spoločnosť potrebuje vyrobiť prototyp svojho produktu, investor by mohol byť schopný nasmerovať ich na inú spoločnosť, ktorá vytvára prototypy na objednávku.

Rovnako, ak startup hľadá hromadného výrobcu alebo distribútora, poradenstvo, ktoré dostane, môže byť prospešné pre všetky zúčastnené strany, pretože to môže znamenať zvýšenie podnikania pre každú organizáciu a jednotlivca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *