APEC Malajzia 2020 (APEC Malaysia 2020)

APEC Malajzia 2020 je celoročné stretnutie stretnutí Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v Malajzii, ktoré sa začína od decembra 2019 do novembra 2020.

Malajzia je hostiteľom stretnutia APEC po druhýkrát, v roku 1998 sa uskutočnilo jedno z nich.

Po virtuálnom samite, ktorý sa konal 20. novembra 2020, vydali vodcovia APEC Kuala Lumpurskú deklaráciu.

Téma

Oficiálnou témou APEC Malajzia 2020 je „Optimalizácia ľudského potenciálu smerom k odolnej budúcnosti zdieľanej prosperity: Pivot. Stanovte priority. Pokrok“.

Bol vybraný, aby odrážal odolnosť, agilitu a inkluzívny ekonomický rast ázijsko-pacifického regiónu prostredníctvom konceptu zdieľanej prosperity počas pandémie COVID-19.

Logo

Logo APEC Malaysia 2020 je obrazom malajzijského národného kvetu Hibiscus rosa-sinensis, ktorý je miestne známy ako Bunga Raya, čo v doslovnom preklade znamená „slávnostný kvet“, ktorý symbolizuje jednotu a rozmanitosť.

21 jednotlivých okvetných lístkov kvetu predstavuje ducha jednoty 21 členov APEC pri podpore regionálnej ekonomickej integrácie, udržateľného ekonomického rastu a prosperity v ázijsko-pacifickom regióne, odlišný tón červenej / hnedej farby loga predstavuje rozmanitosť členov APEC, 3 piestiky rôznych odtieňov modrej v strede, ktoré pripomínajú vlny Tichého oceánu, predstavujú jednotu všetkých členov APEC podľa jej základných princípov konsenzu, dobrovoľného a nezáväzného;

zatiaľ čo 14-bodová hviezda predstavuje 14 štátov v Malajzii a inšpiráciu členov APEC po roku 2020.

Účastníci

Išlo by o prvé stretnutie APEC pre predsedu vlády Papuy-Novej Guiney Jamesa Marapeho, hosťujúceho malajzijského predsedu vlády Muhyiddina Yassina, japonského predsedu vlády Yoshihide Sugu a peruánskeho prezidenta Francisca Sagastiho po ich inauguráciách a vymenovaniach 30. mája 2019, 1. marca 2020, 16. septembra 2020, respektíve 17. novembra 2020.

Bolo to zároveň posledné stretnutie APEC pre prezidenta USA Donalda Trumpa (ktorý odstúpil 20. januára 2021 po prezidentských voľbách v USA v roku 2020 a po inaugurácii Joea Bidena).

Dvaja prezidenti, ktorí sa nezúčastnili, sú vietnamský prezident Nguyễn Phú Trọng a mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.

Trọng namiesto neho poslal vietnamského predsedu vlády Nguyễn Xuân Phúca a Obradora zastúpeného mexickou ministerkou hospodárstva Gracielou Márquezom Colínom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *