Maurícius úniky (Mauritius Leaks)

Maurícius Leaks odkazuje na správu z dátajournalistického vyšetrovania Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ) z roku 2019 o tom, ako sa bývalá britská kolónia Maurícius zmenila na prosperujúce finančné centrum a daňový raj.

Informátor zverejnil dokumenty z právnickej firmy na Mauríciu investigatívnym novinárom a priniesol informácie o tom, ako sa nadnárodné spoločnosti vyhýbajú plateniu daní, keď podnikajú v Afrike, na Strednom východe a v Ázii.

Únikový obsah

Správa bola považovaná za dôkaz toho, že zákony v Mauríciu pomáhajú korporáciám vyhnúť sa daniam na celom svete, a to aj na africkom kontinente, čo vedie k strate miliárd dolárov ročne kvôli zložitej, ale legálnej sieti daňových zmlúv a škrupín. korporácie.
V centre vyšetrovania ICIJ bola právnická firma Conyers Dill a Pearman s kanceláriami na Bermudách, Hongkongu, Kajmanských ostrovoch a Mauríciu. Vyšetrovacím novinárom bolo anonymne zaslaných viac ako 200 000 uniknutých právnych dokumentov, ktoré odhalili procesy vyhýbania sa daňovým povinnostiam a daňových únikov.
Projekt investigatívnej žurnalistiky s pomocou umelej inteligencie zahŕňal 54 reportérov z 18 krajín sveta, ktorí mnoho mesiacov koordinovali online prácu v šifrovanom pracovnom priestore vytvorenom ICIJ.
Na základe veľkého počtu záznamov od začiatku 90. rokov 20. storočia vyšetrovanie odhalilo, ako finančný systém založený na ostrove odklonil daňové príjmy chudobných krajín späť od západných spoločností prostredníctvom „daňových zmlúv“ so 46 väčšinou chudobnejšími krajinami vrátane Nigérie a Indie. Podľa Conyersa boli dôverné dokumenty „nelegálne získané“.
V januári 2019 (pred škandálom) Maurícius po rokoch sťažností zmluvných partnerov a pod tlakom medzinárodných inštitúcií prepracoval daňové zákony upravujúce jeho zahraničný sektor.
Medzi spoločnosťami uvedenými na zozname Mauritius Leaks boli okrem iných Aircastle a Pegasus Capital Advisers a 8 Miles, súkromná kapitálová spoločnosť založená aktivistom Live Aid Bobom Geldofom, zameraná na vytváranie ziskov nákupom podielov v afrických podnikoch.

Odozva na Mauríciu

Bezprostredne po zverejnení vyšetrovania vláda Maurícia poprela mnoho obvinení z vyšetrovania.

Poukázal na svoje nedávne právne reformy a tvrdil, že jeho zákony neumožňujú korporáciám odčerpávať peniaze, ktoré by inak šli na dane iných krajín.

Namiesto toho obvinil združených reportérov, že sa snažia poškodiť dobré meno krajiny, že nelegálne získali informácie obsiahnuté v správe a zamerali sa na „zastarané informácie“.

Vláda Maurícia neprešla od zverejnenia správy žiadnymi významnými daňovými reformami, namiesto toho zdôraznila reformy prijaté začiatkom roku 2019.

Medzinárodná odpoveď

Úniky tiež vyvolali reakcie z desiatok ďalších krajín uvedených v dokumentoch.

Novinári v postihnutých krajinách zverejňovali jednotlivé správy o miestne relevantných informáciách odhalených v správach.

V Botswane prevádzkovala mapovacia spoločnosť so sídlom v Kalifornii maurícijskú škrupinovú spoločnosť, ktorej jediným účelom bolo podľa dokumentov nájdených v úniku „využiť výhody dohôd o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Mauríciom a ďalšími krajinami“ vrátane Botswany. Podobné správy vyšli aj v súvislosti s

aktivity spoločností so sídlom v Ugande, Nigérii, Tanzánii, Indii, Spojenom kráľovstve, Spojených štátoch, Holandsku, Thajsku a Namíbii. Aj po škandále niektorí zástancovia daňových reforiem vyzývali ďalšie africké krajiny, aby napodobňovali maurícijský daňový zákon –

– v jednej správe vysoký spolupracovník spoločnosti PricewaterhouseCoopers odporučil, aby Tanzánia prijala podobné politiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *