Čína káble (China Cables)

Čínske káble sú malou zbierkou čínskych vládnych dokumentov z roku 2017, ktoré unikli Ujgurmi do exilu pred Medzinárodným konzorciom investigatívnych novinárov a boli zverejnené 24. novembra 2019. Súčasťou tejto zbierky bol telegram, ktorý obsahoval prvý známy prevádzkový manuál na prevádzkovanie systému Sin-ťiang

-vzdelávacie tábory.

Bulletiny ilustrujú, ako centralizovaný čínsky systém zhromažďovania údajov, nástroj hromadného sledovania, integrovaná platforma spoločných operačných operácií, využíva umelú inteligenciu na identifikáciu ľudí na výsluchy a potenciálne zadržanie.

Čínska vláda označila káble za „čistý výmysel“ a „falošné správy“.

Odhalenia vyvolali obnovenú pozornosť v táboroch.

Opis a obsah

24. novembra 2019 Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov zverejnilo tajné dokumenty čínskej vlády z roku 2017 nazvané China Cables, z ktorých unikli Ujguri do exilu. Dokumenty pozostávali z utajeného telegramu s názvom „New Secret 5656“ z roku 2017, štyroch bulletinov / bezpečnostných brífingov a jedného súdneho dokumentu.
Utajovaný telegram podrobne popisuje prvý známy prevádzkový manuál na prevádzkovanie „medzi 1300 a 1400“ prevýchovných táborov moslimských Ujgurov v Sin-ťiangu. Podpísal ho Zhu Hailun, šéf politicko-právnej komisie v Sin-ťiangu, potom zástupca ministra komunizmu v Sin-ťiangu. . Podľa amerického delegáta výboru OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie drží Čína v týchto táboroch milión Ujgurov.
Štyri bulletiny sú tajnými vládnymi spravodajskými informáciami z čínskeho centralizovaného systému zberu údajov „Integrovaná spoločná operačná platforma“ (IJOP), ktorý využíva umelú inteligenciu na identifikáciu osôb na výsluchy a potenciálne zadržanie. Dokazuje to súvislosť medzi masovým sledovaním v Číne a tábormi Xinjiang. Napríklad program Predictive policing označil na vyšetrovanie 1,8 milióna ujgurských používateľov, ktorí si na svoje telefóny nainštalovali aplikáciu Zapya na zdieľanie súborov vyvinutú čínskou spoločnosťou Dewmobile. Jeden z bulletinov odhaľuje, že počas jedného týždňa v júni 2017 systém IJOP odhalil v južnom Sin-ťiangu 24 412 „podozrivých“ osôb, z toho 15 683 osôb bolo zaslaných na „vzdelávanie a odbornú prípravu“ a 706 bolo „trestne zadržaných“.
Neklasifikovaným súdnym dokumentom je odsúdenie ujgurského muža.
Hlavný obsah je :.

Publikácie a tlačové správy

Publikácia káblov, ktorú vydalo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov a spolupracujúce médiá v 14 krajinách 23. novembra 2019, nasledovala správu New York Times 16. novembra „zmierňuje pokusy čínskej vlády vykresliť zariadenia v západnej provincii Sin-ťiang ako nič iné ako internačné tábory “podľa The Irish Times. V roku 2018 čínska vláda „zlegalizovala“ prevýchovné tábory pre ľudí obvinených z náboženského extrémizmu, potom čo také centrá popierali.
El Pais napísal, že čínske veľvyslanectvo v Madride neodpovedalo na ich 4 otázky, konkrétne ak zhromažďuje a posiela informácie o ujgurských občanoch žijúcich v Španielsku alebo v Európe do Pekingu; ako sa ich vízová politika zmenila od roku 2017; ak by Peking požiadal o vydanie Ujgurov a keby Ujguri mali rovnaké práva ako ostatní čínski občania pred veľvyslanectvom. Deutschlandfunk 3. decembra 2019 informoval, že Čína pomocou vzoriek DNA zhromaždených v zajateckých táboroch spolu s technológiou rozpoznávania tváre „mapuje tváre“, čo je projekt, ktorý podporili európski vedci. Existuje obava, že sa to robí kvôli etnickému profilovaniu. Nemecká spoločnosť Maxa Plancka založila „Partnerský inštitút pre výpočtovú biológiu“ a grantom financovala jedného vedca z pekinského inštitútu pre genomiku, aj keď ho zamestnávala čínska polícia, ministerstvo verejnej bezpečnosti. Zistenia skúmajúce DNA znakov fyzického vzhľadu publikoval v rokoch 2018 a 2019 v časopise Human Genetics od Springer Nature a uviedol, že si neuvedomoval pôvod vzoriek DNA mužov z Tumxuku. NYT prvýkrát informovala o etnickom fenotypizovaní na jar 2019 a označila ho za „automatizovaný rasizmus“.

Domáce

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Geng Shuang 24. novembra 2019 uviedol, že záležitosti v Sin-ťiangu sú vnútornou záležitosťou.

Čínske veľvyslanectvo v Londýne označilo káble za „čistý výmysel“ a „falošné správy“.

Podľa Süddeutsche Zeitung, jedného zo spolupracovníkov spoločnosti ICIJ China Cables, Čína cenzurovala správy o kábloch a vymazala takmer všetky odkazy na hľadanie ICIJ na čínskom internete.

Medzinárodný

Európsky parlament schválil rezolúciu odsudzujúcu zaobchádzanie s Ujgurmi v Sin-ťiangu. Uznesenie o Číne bolo prijaté 505 hlasmi za, 18 proti, 47 sa zdržalo hlasovania. Uznesenie vyzvalo čínsku vládu, aby ukončila svojvoľné zadržiavanie ujgurských, kazašských alebo tibetských etnických menšín bez akéhokoľvek obvinenia, súdu alebo odsúdenia za trestný čin. Parlament vyzval na sankcionovanie spoločností a jednotlivcov, ktorí sa podieľajú na akýchkoľvek činoch, ktoré by odradili ľudské práva.
Nemecký minister zahraničia Heiko Maas odsúdil internáciu Ujgurov a trval na rokovaniach s čínskou vládou o prístupe do táborov.
Dňa 25. novembra 2019 ministerstvo zahraničia Spojeného kráľovstva vyzvalo na „okamžitý a neobmedzený prístup OSN do záchytných táborov“ podľa Guardianu, ďalšieho zo spolupracovníkov ICIJ China Cables.
26. novembra americký minister zahraničia Mike Pompeo uviedol, že dokumenty potvrdzujú, že Čína sa zámerne dopustila veľmi závažného porušovania ľudských práv v Sin-ťiangu. 8. októbra, uprostred obchodných rozhovorov medzi USA a Čínou, Pompeo zaviedlo vízové ​​obmedzenia pre čínsku vládu a predstaviteľov komunistickej strany „, o ktorých sa predpokladá, že sú zodpovední za zadržiavanie alebo zneužívanie Ujgurov, Kazachov alebo iných členov Únie alebo sa na nich podieľajú. Skupiny moslimských menšín v čínskom Sin-ťiangu. ““
Snemovňa Spojených štátov amerických 3. decembra 2019 prijala zákon o politike v oblasti ľudských práv Ujgurov, ktorý čaká na súhlas Senátu. Odsudzuje násilnosti páchané na moslimoch, požaduje zatvorenie masových zadržiavacích táborov a žiada sankcie proti Chen Quanguovi. 17. júna 2020 americký prezident Donald Trump podpísal návrh zákona týždeň po tom, ako bol v Kongrese prijatý vetou neprekonateľnou väčšinou.
K novembru 2019 neodpovedal žiadny personál OSN ani nijaká odpoveď Austrálie, Japonska, Kanady, žiadneho štátu na Blízkom východe ani Medzinárodného olympijského výboru vzhľadom na skutočnosť, že v Pekingu sa budú konať zimné olympijské hry 2022.

Účinky na zahraničné podniky v Sin-ťiangu

V máji 2019 existovalo najmenej 68 spoločností pochádzajúcich z Európskej únie, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva, ktoré majú väzby na Sin-ťiang.

Asi tucet boli nemecké spoločnosti;

Koncern Volkswagen prevádzkuje od roku 2013 v Urumči pomerne nerentabilný závod na výrobu automobilov, v ktorom zamestnáva 650 pracovníkov, ktorý bol vytýkaný iba z politických dôvodov.

Bosch varoval čínske úrady pred internáciou ich zamestnancov a uviedol, že spoločnosť ponúka moslimské modlitebne pre zamestnancov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *