Pakt západných štátov (Western States Pact)

Pakt západných štátov je medzištátny kompakt medzi piatimi západnými štátmi USA, ktorý má koordinovať potlačenie ekonomických obmedzení zavedených vládami štátov v reakcii na pandémiu COVID-19.

Dohoda

Pri vyhlásení Paktu západných štátov 13. apríla 2020 guvernéri Kalifornie, Oregonu a Washingtonu Gavin Newsom, Kate Brown a Jay Inslee spoločne oznámili, že „COVID-19 nedodržiava štátne ani národné hranice. Bude trvať na všetkých úrovniach vlády.

, spoluprácu a úplný obraz o tom, čo sa deje na zemi. “

Dohoda bola uzavretá so štyrmi cieľmi:

Guvernér Colorada Jared Polis a nevadský guvernér Steve Sisolak 27. apríla oznámili, že ich štáty sa pripoja k Paktu západných štátov, pričom druhý z nich poukazuje na dôležitosť zdieľania informácií.

Časová os

30. apríla 2020 oznámili výskumné a vzdelávacie siete zo zapojených štátov, ako sú University Range for GFP, Front Range GigaPop, Nevada System of Higher Education NevadaNet, CENIC, Link Oregon a Pacific Northwest Gigapop, že sa pripoja. zdieľaný prístup v rámci Paktu západných štátov a ponúkal by ultraširokopásmové výskumné a vzdelávacie telekomunikačné siete a služby na podporu Paktu západných štátov.
Pakt západných štátov vydal 11. mája list podpísaný guvernérmi a vládnymi zákonodarnými orgánmi všetkých piatich štátov, v ktorom Kongres žiada o pomoc vo výške 1 bilióna dolárov na pomoc pri riešení finančných účinkov koronavírusu. V liste sa uvádza, že pomoc by „zachovala základné vládne služby, ako je verejné zdravie, verejná bezpečnosť, verejné vzdelávanie a pomohla ľuďom vrátiť sa do práce. Pomohla by našim štátom a mestám prekonať túto krízu silnejšie a odolnejšie.“ “
16. septembra guvernéri Kalifornie, Oregonu a Washingtonu oznámili spoločný pilotný projekt na testovanie systému oznamovania expozície COVID-19 vyvinutého spoločnosťami Apple a Google pre mobilné telefóny. Ak bude pilotný projekt úspešný, tieto štáty by potom plánovali zaviesť túto technológiu všetkým obyvateľom. Pretože Colorado a Nevada už majú celoštátne aplikácie na oznamovanie expozície, účastníkmi systému by potom boli všetky štáty v Pakte západných štátov.
27. októbra guvernéri Nevady, Oregonu a Washingtonu oznámili, že ich štáty sa pripoja k kalifornskej pracovnej skupine COVID-19 Scientific Safety Review Workgroup. Táto pracovná skupina by poskytla Paktu západných štátov koordinované preskúmanie akejkoľvek potenciálnej vakcíny COVID-19 bez ohľadu na federálny Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
13. novembra Kalifornia, Oregon a Washington vydali spoločné cestovné poradenstvo, v ktorom vyzvali obyvateľov, aby sa vyhli nepodstatnému cestovaniu, a vyzývali ľudí prichádzajúcich z iných štátov, aby na 14 dní vykonali karanténu.
14. decembra pracovná skupina pre vedecké preskúmanie bezpečnosti v západných štátoch analyzovala údaje o bezpečnosti a účinnosti vakcíny Pfizer-BioNTech COVID-19. Pracovná skupina jednomyseľne odporučila povolenie vakcíny na núdzové použitie, čo umožnilo Kalifornii, Nevade, Oregonu a Washingtonu bezodkladne pokračovať v očkovacích kampaniach. 20. decembra pracovná skupina odporučila autorizáciu vakcíny Moderna COVID-19.

Reakcie

Krátko po tom, čo Pakt západných štátov a severovýchodné štáty oznámili svoje vlastné spoločné plány 13. apríla 2020, americký prezident Donald Trump presadil svoju „úplnú autoritu“ nad rozhodnutiami štátov o tom, kedy zrušiť odstávky vykonané v reakcii na pandémiu.

Po kritike demokratických aj republikánskych členov Kongresu Trump 14. apríla objasnil, že bude „oprávňovať každého jednotlivého guvernéra každého jednotlivého štátu na uskutočnenie znovuotvorenia“ ich ekonomiky.

Profesorka Cornell Law School Kathleen Berginová však uviedla: „Trump nemá nijakú právomoc [.] Toto sú záležitosti, o ktorých majú štáty rozhodnúť podľa [.] Desiateho dodatku ústavy.“ “

Po tom, čo vodcovia havajských firiem a predseda snemovne štátov Scott Saiki podporili vstup do Paktu západných štátov, guvernér David Ige vyhlásil, že o vstupe do paktu uvažuje, ale rozhodol sa tak neurobiť, pretože Havaj nezdieľal pozemné hranice s členskými štátmi paktu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *