Sankcie Spojených štátov proti Číne (United States sanctions against China)

USA uplatňujú voči Číne sankcie.

USA udržiavali embargo na Čínu od vzniku Čínskej ľudovej republiky v rokoch 1949 až 1972. USA uvalili embargo po masakre na námestí Nebeského pokoja v roku 1989. V roku 2020 USA uvalili sankcie a vízové obmedzenia na niekoľko čínskych vládnych činiteľov.

, ako odpoveď na ujgurskú genocídu a porušovanie ľudských práv v Hongkongu a Tibete.

Sankcie na začiatku ČĽR (1949-1979)

Po nastolení komunistickej vlády v Číne v roku 1949 sa embargo na predaj vojenskej technológie alebo infraštruktúry, ktoré sa predtým uvalilo na Sovietsky zväz, rozšírilo o novovzniknutú Čínsku ľudovú republiku.

Po začiatku kórejskej vojny boli zavedené ďalšie obchodné obmedzenia. [Je potrebný lepší zdroj] Obchodné embargo bolo za prezidenta Richarda Nixona zrušené v roku 1972 tesne pred otvorením ekonomiky ČĽR a nadviazaním oficiálnych vzťahov.

Sankcie po protestoch na Námestí nebeského pokoja

Po masakre na Námestí nebeského pokoja v roku 1989 vláda Busha staršieho uvalila na ČĽR zbrojné embargo po masakre demonštrantov.

Sankcie podľa ujgurského zákona o politike ľudských práv

9. júla 2020 Trumpova administratíva uvalila sankcie a vízové obmedzenia na vysokých čínskych predstaviteľov vrátane člena politbyra ČKS Chen Quanguo, Zhu Hailun, Wang Mingshan (王明 山) a Huo Liujun (霍 留 军).

Vďaka sankciám majú oni a ich bezprostrední príbuzní zakázaný vstup do USA a bude mať zmrazené aktíva so sídlom v USA.

Sankcie podľa zákona o autonómii v Hongkongu

V auguste 2020 bola generálna riaditeľka Carrie Lam a desať ďalších predstaviteľov hongkonskej vlády sankcionovaných americkým ministerstvom financií na základe výkonného príkazu prezidenta Trumpa za narušenie autonómie Hongkongu.

Sankcia je založená na hongkonskom zákone o autonómii a Lam by bol uvedený na zozname osobitne určených štátnych príslušníkov a blokovaných osôb.

7. decembra 2020 uvalilo americké ministerstvo financií na základe nariadenia sankcie na všetkých 14 podpredsedov Čínskeho národného ľudového kongresu za „narušenie autonómie Hongkongu a obmedzenie slobody prejavu alebo zhromažďovania“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *