Teresa de Francisci

Teresa cafarelli de Franciscci (4. mája 1898 – 209. október 1990) bola americká žena, ktorá je najlepšie známa za to, že je modelom pre zobrazenie slobody na líce mierového dolára, ktorý navrhol jej manžel Anthony de Francisci

Osobný život

De Francisci sa narodil Mary Teresa Cafarelli v meste South of Poleph, Taliansko do Donato a Rosa.

Keď mala štyri roky, ona a jej matka emigrovala do Spojených štátov.

Bola vychovaná v Clinton, Massachusetts, absolvoval Clinton High School v roku 1918. De Francisci bol prvou osobou talianskeho zostupu, aby absolvent školu.

Ona si oženil Anthony de Francisci v roku 1920. Anthony de Francisci zomrel 20. októbra 1964. Teresa de Francisci zomrel presne o 26 rokov neskôr, 20. októbra 1990, vo veku 92 rokov.

Model mierového dolára

V roku 1921 sa Komisia v Spojených štátoch výtvarné umenie uskutočnilo súťaž s cieľom určiť, kto by navrhol nový strieborný dolár, ktorý mal byť vydaný ako pamätný mier. Mincová minca bola spustená, aby sa neskôr v tomto roku. Osem sochárov bolo pozvaných, aby sa zúčastnili. Umelci pozvaní boli Chester Beach, Victor David Brenner, Anthony de Francisci, John Flanagan, Henry Hereing, Hermon Atkins Macneil a Adolph Alexander Weinman. Dizajn de Francisci bol nakoniec vybraný. Ako víťaz súťaže, De Francisci získal $ 1500; Ostatní sedem účastníkov bolo udelených 100 dolárov za svoje záznamy.
Kvôli časovým obmedzeniam, De Francisci nebol schopný naplánovať profesionálny model, aby predstavoval na lícne zobrazenie slobody. Namiesto toho sa rozhodol, že model jeho zobrazenie slobody na svoju ženu. Pri opise svojej techniky uviedol, „otvoril som okno môjho štúdia a nechal vietor fúkať na jej vlasy, kým pre mňa predstavovala.“ Sochár neskôr uviedol, že hoci jeho manželka bola modelom mincí, neznamená to dokonalú podobu. V poznámkach, ktoré publikoval Minneapolis Tribune v roku 1922, De Francisci uvádza, že „sloboda nie je fotografia pani De Francisci. Je to kompozitná tvár a týmto spôsobom niečo typií.“ Mierový dolár oficiálne prešiel do výroby 29. decembra 1921. Minca bola razená ročne od roku 1921 do roku 1928, a opäť v rokoch 1934 a 1935.

Bibliografia

Van Allen, Leroy C. & Mallis, A. George (1991).

Komplexný katalóg a encyklopédia Morgan & Peach dolárov.

Pláž Virginia, Virgínia: DLRC Stlačte.

ISBN 1-880731-11-8.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *