Dolár (Dollar)

Dolár (symbol: $) je názov viac ako 20 mien.

Patria sem austrálsky dolár, kanadský dolár, hongkonský dolár, nový Zélandský dolár, Singapurský dolár, Nový Taiwan Dollar, Jamajský dolár, Libérijský dolár, Namíbský dolár, Brunei Dollar, dolár Spojených štátov a niekoľko ďalších.

Krajiny a regióny, ktoré predtým používali „dolár“ mena

Konfederačné štáty Ameriky: Konfederálne štáty dolára vydané od marca 1861 do roku 1865
Etiópia: Názov „Etiópsky dolár“ bol použitý v anglickom texte na Birr BankNotes pred Dergom prevzatím v roku 1974.
Malajzia: Malajzijský ringgit sa nazýva „malajzijský dolár“. Okolité územia (to znamená, Malaya, British Severo Borneo, Sarawak, Brunej, A a Singapur) používali niekoľko odrôd dolárov (napríklad úžiny dolár, malajský dolár, sarawak dolár, britský severný Borneo dolár; Malaya a British Borneo Dollar) Malaya, British North Borneo, Sarawak, Singapur a Brunei získali svoju nezávislosť od Spojeného kráľovstva. Pozri tiež úplný zoznam mien.
Sierra Leone: Sierra Leonan Dollar bol použitý od roku 1791 do roku 1805. Bolo to rozdelené do 100 centov a vydal spoločnosť Sierra Leone Company. Dolár bol viazaný na sterling rýchlosťou 1 dolára = 4 šilings 2 penc.
Španielsko: Španielsky dolár (od roku 1497 do roku 1868) úzko súvisí s dolármi (španielsky dolár bol použitý v USA až do roku 1857) a eurá dnes.
Rhodesia: Rhodesian dolár nahradil Rhodeskú libru v roku 1970 a bol použitý, kým Zimbabwe prišiel do roku 1980.
Texasu republiky: TEXAS DOLLAR bol vydaný medzi janurát 1839 a september 1840.
Zimbabwe: Akonáhle použil Zimbabwe Dollar, ale zrušil ho a teraz používa Juhoafrický Rand, americký dolár, euro, libra Sterling, Botswana Pula, čínsky Yuan, indický rupie a japonský jenov.

História

Dňa 15. januára 1520 začalo kráľovstvo Bohemia raziace mince zo striebra vyťažené lokálne v Joachimsthal a označené na obrátení s Českým levom. Mince by boli menom Joachimsthaler po meste, stávali sa skrátených v spoločnom používaní do Thaleru alebo Taliru. Samotné mesto odvodilo svoje meno zo Saint Joachim, spolu s nemeckým slovom Thal (TAL v modernom pravopise) znamená ‚Valley‘ (porov. Anglický termín Dale).
Toto meno našiel svoju cestu do iných jazykov, napríklad:
Nemčina – Thaler (alebo TALER)
Česky a slovensky – TOLAR
Nízky nemecký – DALER
Holandčina – RijksDaalder (alebo DALER),
Dánsky a Nórsky – Rigsdaler
Švédsky – Riksdaler
ŠPANIELSKO – ŠPANIELSKA DLOL (REAL DE A OCHO alebo PESO DURO)
Etiópsky – Talari (ታላሪ)
Angličtina – dolár
V porovnaní s inými jazykmi, ktoré prijali druhú časť programu Word Joachimsthaler, prvá časť našla cestu do ruského jazyka a stala sa EFIMOK [RU], YEFIMOK (ефимок).
Neskôr holandská minca tiež zobrazujúca lev sa nazývali Leeuwenderler alebo Leeuwendaalder, doslova ‚Lion Daler‘. Holandská republika predložila tieto mince, aby vyhovovali svojmu vzniku medzinárodného obchodu. Leeuwenderler cirkulovaný po celom Blízkom východe a bol napodobňovaný v niekoľkých nemeckých a talianskych mestách. Táto minca bola tiež populárna v holandských východných Indies av holandskej novej Holandskej kolónii (New York). To bolo v obehu počas trinástich kolónií počas 17. a začiatkom 18. storočia a bol populárne známy ako lev (alebo) dolár. Meny Rumunska a Bulharska sú, na tento deň Leu alebo Lev (‚Lion‘). Moderná výslovnosť American-English z dolára je stále pozoruhodne blízko holandskej výslovnosti 17. storočia DALER. Niektoré dobre opotrebované príklady cirkulujúce v kolóniách boli známe ako „DOG DOLLARS“.
Španielske pesos – s rovnakou hmotnosťou a tvarom – prišli byť známy ako španielsky Dólar. Do polovice 18. storočia bol lev dolár nahradený španielskym dolárom, slávnymi „kusmi ôsmich“, ktoré boli široko distribuované v španielskych kolóniách v novom svete a na Filipínach.

Pôvodu znamenia dolára

Znamenie je najprv potvrdené v obchodnej korešpondencii v 1770s ako skratka „PS“, ktorá sa týka španielskeho amerického Peso, to znamená, že „španielsky dolár“, ako to bolo známe v Britskej Severnej Amerike.

Tieto neskoré 18.- a začiatkom 19. storočia rukopisy ukazujú, že S postupne sa prišlo, aby sa napísal cez P, ktorý vytvoril úzky ekvivalent „$“, a tento nový symbol bol ponechaný na označenie amerického dolára, akonáhle to

Mena bola prijatá v roku 1785 Spojenými štátmi.

Prijatie Spojených štátov

V čase americkej revolúcie, španielsky Dólar získal význam, pretože podporili papierové peniaze povolené jednotlivými kolóniemi a kontinentálnym kongresom. Časté v trinástich kolóniách, španielsky Dól bol dokonca zákonný poplatkom v jednej kolónii, Virgínii.
Dňa 2. apríla 1792, U.S. Tajomník Treasury Alexander Hamilton oznámila Kongresu presné množstvo striebra, ktoré sa nachádzajú v španielskych minciach dolároch v spoločnom použití v štátoch. V dôsledku toho bol dolár Spojených štátov definovaný ako jednotka čistého striebra s hmotnosťou 371 4 / 16. zŕn (24,057 gramov), alebo 416 zŕn štandardného striebra (štandardné striebro je definované ako 1 485 dielov jemné striebro až 179 dielov zliatiny). Bolo stanovené, že „peniaze z účtu“ Spojených štátov by mali byť vyjadrené v tých istých „dolároch“ alebo ich častí. Okrem toho, všetky menšie denominované mince boli definované ako percentuálne podiely dolárovej mince, takže pol dolár by mal obsahovať polovicu toľko striebra ako dolár, štvrť-doláre by obsahovali jednu štvrtinu rovnako, a tak ďalej.
V zákone, ktorý bol prijatý v januári 1837, bola zliatina dolára (množstvo prítomného ne-strieborného kovu) na 15%. Následné mince by obsahovali rovnaké množstvo čistého striebra, ako bolo predtým, ale boli znížené v celkovej hmotnosti (na 412,25 zrná). 21. februára 1853 sa množstvo striebra v menších minciach znížilo, s účinkom, že ich nominálne denominácie už nezobrazujú svoj strieborný obsah vzhľadom na dolárové mince.
Následne prešli rôzne akty ovplyvňujúce množstvo a typ kovu v minciach USA, takže dnes neexistuje žiadna právna definícia pojmu „dolár“, ktorá sa nachádza v U.S. \ t štatútu. V súčasnosti je najbližšia vec na definíciu v Spojených štátoch Kódex Kódexu 31, oddiel 5116, odsek B, pododdiel 2: „Tajomník štátnej pokladnice] predáva striebro za podmienok, ktorého tajomník považuje za vhodné na najmenej 1,292929292 pokuty o jemnej trójskej unici “ Ústavný význam dolára však v priebehu rokov zostal nezmenený (pozri ústavu Spojených štátov).
Striebro bolo väčšinou odstránené z U.S. Minute do roku 1965 a dolár sa stal bezplatne plávajúcou menou fiat bez komoditnej podpory definovanej z hľadiska skutočného zlata alebo striebra. Americká mincovňa naďalej vytvára striebro $ 1-denominačné mince, ale nie sú určené pre všeobecnú cirkuláciu.

Vzťah k Troy Lib

Množstvo striebra vybrané v roku 1792, aby zodpovedalo jednému doláru, menovite 371.25 zrnami čistého striebra, je veľmi blízko geometrického priemeru jednej trójskej libry a jednej penny. V akej nasledovne sa ako jednotka hmotnosti použije „Dolár“. Trójová libra je 5760 zŕn a penny je 240-krát menšia alebo 24 zŕn, geometrický priemer je na najbližší stotinu, 371.81 zrná. To znamená, že pomer libry na dolár (15.52) zhruba sa rovná pomeru dolára na pennyhu (15,47). Tieto pomery sú tiež veľmi blízko k pomeru gramu na zrno: 15.43. Nakoniec, v Spojených štátoch, pomer hodnoty zlata na hodnotu striebra v období od roku 1792 do roku 1873 v priemere do asi 15,5, 15 z roku 1792 do 1834 a približne 16 z roku 1834 do roku 1873. To je tiež takmer Hodnota pomeru zlata až striebra určenej Isaac Newtonom v roku 1717.
Že tieto tri pomery sú všetky rovnaké, má niektoré zaujímavé následky. Nech je zlato strieborný pomer presne 15,5. Potom pennyhu zlata, to je 24 zŕn zlata, je takmer rovnaká hodnota do dolára striebra (1 DWT zo zlata = 1,002 dolárov zo striebra). Po druhé, dolár zlata je takmer rovnaký v hodnote libry striebra ($ 1 zlata = 5754 3/8 zŕn striebra = 0,999 lb striebra). Po tretie, počet zŕn v dolári (371.25) zhruba sa rovná počtu gramov v Troy Libra (373,24).
Skutočný proces definovania amerického strieborného dolára nemal nič spoločné s žiadnym geometrickým priemerom. Americká vláda jednoducho vzorkala všetky španielske mleté ​​doláre v obehu v roku 1792 a prišiel do priemernej hmotnosti spoločným používaním. A to bolo 371,25 zŕn jemného striebra.

Použitie v Spojenom kráľovstve

V hrách Williama Shakespeara sú dva citáty, ktoré odkazujú na doláre ako peniaze. Mince známe ako „bodliakové doláre“ boli v prevádzke v Škótsku počas 16. a 17. storočia, a používanie anglického slova, a možno aj použitie mince, mohla začať na University of St Andrews to môže byť podporené a Odkaz na súčet „Desať tisíc dolárov“ v Macbeth (ACT I, SCEEY II) (Anachronizmus, pretože skutočné Macbeth, na ktorých bola hra založená, žila v 11. storočí). V Sherlock Holmes Story „Muž s krúteným perom“ Sir Arthur Conan Doyle, publikovaný v roku 1891 [Circular Reference], Angličan, ktorý predstavuje ako Londýn žobrák opisuje šilingy a libry, ktoré zbierali ako doláre.
V roku 1804 bol občas nazývaný britský päťhovcový kus alebo koruna. Bola to nadmerná španielska osem skutočná minca (slávny „kus ôsmich“), ktorého originál bol známy ako španielsky dolár. Veľké počty týchto osem-reálnych mincí boli zachytené počas napoleonských vojen, preto ich opätovné použitie bankou Anglicka. Zostali v používaní do roku 1811. Počas druhej svetovej vojny, keď bol dolár USA (približne) v hodnote piatich šilingov, polovica koruna (2s 6D) získala prezývku „Polovica dolára“ vo Veľkej Británii.

Použitie inde

Čínsky dopyt po striebre v 19. a začiatkom 20. storočí viedol niekoľko krajín, najmä Spojeného kráľovstva, Spojených štátov a Japonska, mincovne obchodných dolárov, ktoré boli často mierne odlišné váhy z porovnateľnej domácej minciny.

Strieborné doláre dosahujúce Čínu (či už španielčina, obchod, alebo iné) boli často opečiatkované čínskymi postavami známymi ako „kotleté značky“, ktoré uviedli, že konkrétna minca bola testovaná dobre známym obchodníkom a považovaný za originálny.

Ostatné národné meny nazývané „Dolár“

Pred rokom 1873, strieborný dolár cirkulovaný v mnohých častiach sveta, s hodnotou vo vzťahu k britskej zlato panovinári zhruba $ 1 = 4s 2d (21p cca). V dôsledku rozhodnutia nemeckej ríše zastaviť mince strieborných thinkových mincí v roku 1871, v dôsledku francúzsko-pruskej vojny, na celej cene striebra začala klesať. To viedlo k zákonu o miníncom USA (1873), ktoré vložili Spojené štáty na „de facto“ zlatý štandard. Kanada a Newfoundland boli už na zlatom štandarde, a výsledkom bolo, že hodnota dolára v Severnej Amerike sa zvýšila vo vzťahu k strieborným dolárom, ktorý sa používa inde, najmä Latinskej Amerike a Ďalekému východu. Do roku 1900, hodnota strieborných dolárov klesla na 50% zlatých dolárov. Po opustení zlata štandardu Kanadou v roku 1931 začal kanadský dolár drift od parity s dolárom USA. Niekoľkokrát sa vrátil do parity, ale od konca systému Bretton Woods systému fixných výmenných kurzov, ktoré bolo dohodnuté v roku 1944, kanadský dolár bol plávajúci proti Dollaru U.S. Strieborné doláre Latinskej Ameriky a juhovýchodnej Ázie sa začali odlišovať sa od seba, ako aj v priebehu 20. storočia. Úspechy Dollar prijal v roku 1906 zlatý výmenný štandard po tom, čo bol nútený zvýšiť hodnotu proti iným strieborným dolárom v regióne. Preto, v roku 1935, keď Čína a Hongkong zmizol strieborný štandard, Strieborný dolár mal hodnotu 2s 4D (11.5P cca) Sterling, zatiaľ čo Hong Kong dolár stál len 1s 3D Sterling (6p cca).
Termín „dolár“ bol tiež prijatý inými krajinami pre meny, ktoré nezdieľajú spoločnú históriu s inými dolármi. Mnohé z týchto mien prijali meno po presťahovaní z £ SD-na základe desatinného menového systému. Medzi príklady patrí austrálsky dolár, Nový Zélandský dolár, Jamajský dolár, Kajmanské ostrovy Dollar, Fidži dolár, Namíbský dolár, Rhodesian Dollar, Zimbabwe Dollar a dolár Solomon Islands.
TALA je založená na výslovnosti Samoan na slovo „dolár“.
Slovinský tolar mal rovnaký etymologický pôvod ako dolár (to znamená Thaler).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *