Ako si môj Litecoin? (How Do You Mine Litecoin?)

Prvé veci.

Ak máte záujem len o vlastnenie Litecoin, mali by ste ho pravdepodobne kúpiť z výmeny, ako je mincybase.

Ak na druhej strane chcete vyskúšať ruku na ťažbu Litecoin – pretože si myslíte, že máte čas a zdroje potrebné na dosiahnutie zisku, pretože chcete pomôcť udržať sieťovú sieť decentralizovanú, alebo z pocitu zvedavosti

-This sprievodca vám dá pocit konceptov, úvod do slovnej zásoby a návrhy na ďalší výskum.

Vzhľadom k tomu, nitty-gritty z bažby LitecoOin závisí na vašom hardvéri, softvéri, operačnom systéme a bazéne, to nie je krok-za-krokový tutoriál.

Ak ste dostali tie premenné prišli, existujú dobré sprievodcovia k dispozícii online a užitočné fóra pre pri hľadaní vyhľadávačov.

V závislosti od úrovne odborných znalostí možno budete chcieť prejsť určité časti tejto príručky.

Použite odkazy v nižšie uvedenej tabuľke, aby ste preskočili na časť.

1. Čo je ťažba?

Vo dôkaz-of-pracovných kryptokvárov, ako je Bitcoin a Litecoin, ťažba je proces, ktorým blockchain-a distribuovaná kniha všetkých transakcií, ktorá bola vždy vykonaná na sieti – je udržiavaná. Baníci dostávajú transakčné údaje vysielané rôznymi účastníkmi v sieti, pretože posledný blok bol nájdený, zostavujú tieto transakcie do štruktúr s názvom Merkle Stromy a pracujú na tom, aby našli prijateľný hash.
(Pozri tiež, ako funguje banská práca Bitcoin?)
Hash je výsledkom spustenia jednosmerného kryptografického algoritmu na kus dát: daný súbor údajov bude niekedy vracať len jeden hash, ale hash nie je možné použiť na vytvorenie údajov. Namiesto toho slúži na efektívne zabezpečenie toho, aby sa údaje neboli manipulovakom. Zmena aj jedno číslo v ľubovoľnom dlhom reťazci transakcií a hash príde nerozpoznateľne odlišne. Vzhľadom k tomu, že každý blok obsahuje hash predchádzajúceho bloku, sieť môže okamžite poznať, ak sa niekto pokúsil vložiť falošnú transakciu kdekoľvek do knihy, bez toho, aby museli hrebeň cez ňu v celom rozsahu každých 2,5 minúty.
Ilustrovaný proces banského procesu. Tento obrázok pochádza z našej Bitcoin Infographic, ale Litecoin baníci sledujú rovnaký proces.
Prečo musí baníci spustiť tieto hash funkcie znovu a znovu, ak to robí raz-blízkym procesom pre moderný počítač – urobil by trik? Dôvodom je, že tým, že využije veľa hash moc, útočník mohol stráviť niektoré mince potom hromadu obrovské množstvo spam transakcie na vrchole IT-tie, ktoré nesúhlasia pôvodným výdavkom útočníka. Týmto spôsobom mohli tráviť svoje mince a mať ich tiež; Toto je známe ako útok s dvojitým strávením. Vyžadovaním siete zapojte sa cez milióny alebo miliardy hashových funkcií, blockchain generuje toľko „práce“, ktorá by ju zrušila alebo ohromujúca by bola príliš drahá. (Vzhľadom k tomu, že uvedený súbor údajov generuje iba jeden hash výstup, baníci musia pripojiť bezvýznamné čísla známe ako nonces na koniec a znova spustiť funkciu.)
Ťažba je konkurencieschopná. Prvým baníkom na generovanie hash, ktorý je menší ako cieľ nastavený sieťou „Nájde“ nový blok, prijíma blokovú odmenu – v súčasnosti 12,5 litokon- a všetky transakčné poplatky prítomné v bloku. Vzhľadom k tomu, že neexistuje spôsob, ako vedieť, čo Nonce bude generovať nižšie-cieľový hash, výsledky baníkov podliehajú dvom faktorom: šťastie, ktoré je mimo ich kontrolnej a výpočtovej energie, ktorú možno kúpiť (alebo ukradnuté).
Na maximalizáciu ich výpočtovej energie, baníci vyvinuli špecializované zariadenie na pluh cez hash funkcie čo najrýchlejšie. Zostali obrovské zbierky týchto strojov, zhromaždili svoje zdroje a sústredené na miestach, kde je elektrina lacná, aby sa maximalizovala zisky. Tieto trendy viedli k rastúcej centralizácii a profesionalizácii ťažby. .

2. Prečo Mine Litecoin?

V októbri 2011 Charlie Lee, potom softvérový inžinier v spoločnosti Google, oznámila vytvorenie Litecoin, klon bitcoinu s modifikáciami, ktorých cieľom je pomôcť jeho efektívnejšie.

O niečo viac ako sedem rokov neskôr, kryptokíva preukázal druh pobytu sily ostatné rané bitcoin alternatívy nemohli.

Od roku 2021, Litecoinova cena v čase písania je tesne pod 180 dolárov, nadol vyzrážne z jeho 2021 vysokého viac ako $ 380.1 podľa bitinfochartov, priemerné transakčné poplatky v dolárových podmienkach sú oveľa nižšie ($ 0,08), ako sú pre Bitcoin (približne 3,00 dolárov)

S novým blokom ťažiaci každé 2,5 minúty-štyrikrát rýchlejšie ako Bitcoin-Litecoin Transakcie vyžadujú oveľa menej času na získanie potvrdení.

Litecoin môže ťažko tvrdiť, že zmenšuje spôsob, akým majú centralizované platobné systémy, ako sú vízum, ale tvrdenie Lee, aby vytvorili „striebro na Bitcoin’s Gold“ má k nemu zásluhu.

3. Ťažobný hardvér.

Jedna z počiatočných pohľadávok Lee sa nezdržala, avšak možnosť Mine Litecoin pomocou centrálnej procesorovej jednotky počítača (CPU). Lee prijal scrypt hash funkciu z Tenebrixu, skorého altcoinu, namiesto použitia funkcie Bitcoinovej SHA-256. Dôvod, on napísal, že „pomocou scrypt umožňuje jeden z mojich litecoin, pričom aj ťažba bitcoin,“ čo znamená, že „Litecoin nebude konkurovať Bitcoin pre baníkov.“ Odvtedy sa veľa zmenilo, a Litecoin baníctvo už nie je ziskové bez špecializovaného vybavenia.
V prvých dňoch sa dokonca bitcoin mohol ťažiť pomocou CPU. Do roku 2011 sa hospodárska súťaž zvýšila, a jediný spôsob, ako môj Bitcoin ziskne používal grafickú jednotku (GPU). Výberom Scrypt, Lee umožnil, aby sa Litecoin ťažil na CPU, ale to netrvalo dlho. Čoskoro sa GPU používali aj na moju litecoin. Potom boli vyvinuté integrované obvody špecifické pre aplikáciu (ASICS) na spustenie SHA-256 a Bitcoin baníci sa presťahovali od GPU.
Lee povedala v marci 2017, že tento prechod čiastočne vysvetľuje úspech jeho tvorby: Litecoin „Mám šťastie, kde, keď Bitcoin baníctvo odišlo z GPU do ASIC, všetky Bitcoin GPU hľadali mincu na moje, a Litecoin práve sa stalo, že prešli z CPU na GPU v tom čase. “ Čoskoro však boli vyvinuté Asics pre Rörrypt, a dnes by bolo ťažké, ak nie je nemožné premeniť zisk pomocou čohokoľvek, ale Asics. Jeden populárny Asic pre burčko ťažby je bitmainovou Antminer L3 +, ale dávky majú tendenciu predať takmer okamžite, čo znamená, že musíte sledovať Twitter ako jastrab; Spoločnosť prijíma iba Bitcoin Cash a USD Drôtené transfery (pre niektoré šarže, berie len bývalý). Innosilicon prijíma pre-objednávky pre pretekára, A4 + LTCMASTER. K dispozícii sú iné možnosti, ale najnovšie Asics majú tendenciu bežať najmenej 2 000 USD a rýchlo predať. Staršie Asics nemusia byť konkurencieschopné, čo je ťažké zmeniť zisk.
Všimnite si, že scrypt Asics môže byť tiež použitý na moje iné mince založené na tom istom algoritme; Môžete si vybrať najziskovejšiu mincu na moju založenú na relatívnej cene a obtiažnosti (parameter Sieťové súbory, aby ste sa uistili, že nový blok sa ťaží každých 2,5 minúty v priemere, bez ohľadu na celkový hash výkon).
Pokiaľ si uvedomujete, že nebudete zarobiť peniaze, môžete mať svoje dôvody pre ťažbu CPU alebo GPU. Je to spôsob, ako získať expozíciu procesu, oboznámiť sa s slovníkom a konceptmi, a aby sa zabránilo pádu tisícov dolárov na prenasledovaní, ktoré vás zistia, si vás nezaujíma.
A ak ste altruist, ponúka váš malý kúsok hash-moc do siete je spôsob, ako znížiť jeho centralizáciu. „Centralizovaná ťažba je pre Bitcoin a Litecoin dosť zlá pre Bitcoin a Litecoin,“ hovorí Lee, „pretože ťažba má byť anonymná, kde neviete, kto sú baníci, a všetci sú individuálne konajú sebecky, aby si peniaze, ktoré nepriamo konajú robí mincu bezpečnú. “ Na druhej strane, notebook v hodnote hashovej energie nebude dentovať na trhu s veľkými baníkmi, a máte pravdepodobne spôsobovať opotrebovanie a slzu na vašom zariadení. .

4. Ťažobný softvér.

Ak ste ASIC BARING, váš hardvér pravdepodobne prichádza predinštalovaný s ťažobným softvérom.

Ak ste mining CPU alebo GPU, budete musieť vybrať svoj vlastný softvér, udržať si bezpečnosť.

Softvérový balík by mohol obsahovať škodlivý softvér.

Mali by ste tiež pozor na iné zložité, ak nie úplne škodlivé, správanie.

Je to dosť jednoduché, aby sa ocitnem náhodne ťažiť v mene vývojára softvéru, pretože ich systém konfiguruje svojho pracovníka ako predvolené.

GUI verzie banského softvéru nie sú vždy k dispozícii, takže možno budete musieť použiť príkazový riadok.

Poskytovateľ softvéru a váš bazén (pozri nasledujúcu časť), by mali vysvetliť potrebné kroky.

Nedodržiavajte pokyny zo zdrojov, ktoré neveríte: Je to jednoduché zvíťaziť HAVOC vo vašom systéme pomocou príkazového riadku, a podvádzať neskúsené do toho, že je to nejaká myšlienka ľudí v dobrom čase.

5. Bazén alebo sólo?

Akonáhle ste sa rozhodli, aké zariadenie budete používať na moje, musíte sa rozhodnúť, ako moje: sólo alebo v bazéne. Baníctvo sám, riskujete dlhé časy bez toho, aby ste hľadali blok. Keď nájdete blok banícke sólo, však, že je to všetko-celá 25 litecoin plus poplatkov. Aby bolo jasné, tento prípravok existuje len vtedy, ak máte veľa hashového výkonu (viacero Asics). Ak ste sólové ťažby pomocou GPU alebo CPU, máte v podstate nulovú šancu, kedy si zarábať akýkoľvek Litecoin.
Bazén, v ktorom veľkom počte baníkov kombinujú a distribuujú výnosy podľa hash príspevku prispel, stále podlieha rozmarom náhody: Váš bazén môže nájsť tri bloky z 10, potom čakať na 200 blokov, aby ste našli ďalší. Aj tak, vaše zárobky sú takmer určité, aby boli stabilnejšie s bazénom; Tradeoff je, že zarobíte len malý strih každého bloku bazén nájde.
Ďalším aspektom bazénov je bezpečnosť. Niektoré bazény majú vynikajúce reputácie, ale iní padnú na spektrum z pochybnostne sa podarilo priame podvody. Dokonca aj najkrajšie a dobre úmyselné operácie môžu navliecť hackerom. Ak sa rozhodnete pripojiť sa k bazéne, uistite sa, že preskúmať svoju históriu, recenzie zákazníkov a vodcovský tím. Rovnako ako pri výmene a iných depozitniach tretích strán, pokúste sa udržať čo najmenej svojho litecín, ako je to možné, ako je to možné, aby ste ho namiesto toho prenesie na vašu preferovanú formu peňaľenky (ďalšia časť).
Nakoniec, majte na pamäti koncentráciu trhu, ktorú chcete pripojiť. To môže byť lákavé pripojiť sa k najväčšiemu bazénu, pretože pravdepodobne ponúka najväčšiu šancu na nájdenie blokov často a otáčanie zisku. Ak váš bazén dosiahne polovicu hashovej energie siete, predstavuje však riziko pre samotnú sieť LitecoOin. Bazén pravdepodobne nemá stimul na vykonávanie samotného 51% útoku – to by erod dôveru v Litecoin a ublížil cenu – ale, ako zdôrazňuje lee, „s centralizovaným ťažbou, potom existuje niekoľko strán, kde môžu vlády alebo škodlivé subjekty skutočne pristupovať k týmto stranám a držať ich do robia niečo zlé pre mince. „.

6. Peňaženky.

Budete potrebovať miesto na uloženie litecín, známy ako peňaženka. Máte rad možností, ktoré ukladajú kompromisy z hľadiska bezpečnosti a pohodlia. Najlepšia rovnováha je pravdepodobne stiahnuť klienta Litecoin Core. Tým sa trvá približne 15 gigabajtov priestoru, pretože klient stiahne celú blockchain LITECOIN (na rozdiel od Edhretum, môžete zmeniť, kde sú tieto súbory uložené, takže je možné ich udržať na externom pevnom disku).
Na druhej strane, ak je vaša priorita bezpečnosť, je najlepšie, aby váš litecín uložený v jednej alebo viacerých studených peňaženkach – tie, ktoré nikdy neboli pripojené k internetu. Ľudia zaoberajúce sa veľkými sumami cryptocrrency niekedy generujú dvojice kľúčov na plne leteckých počítačoch. Iní používajú papierové peňaženky, ukladajú ich kľúče vo fyzickej forme ako QR kódy alebo struny čísiel a písmen. Niektorí dokonca advokát „mozgové peňaženky“: zapamätanie si série náhodných slov „semená“, ktoré možno použiť na vytvorenie súkromného kľúča.
Na druhej krajine sú výmeny, ktoré poskytujú najpohodlnejšie skúsenosti s držiteľmi kryptocrrence. Udržiavaním svojho Litecoin na výmene, ste schopní rýchlo vymeniť pre fiat menu. Relatívne, to je. Dokonca aj tie najlepšie výmeny majú časté obchodné výpadky. Historicky, CryptoCurrency Exchanges boli náchylné na masívne hacks a veľkolepé kolaps. Výmeny Udržujte svoje súkromné ​​kľúče vo väzbe, takže keď by ste mohli legálne alebo hromadne ovládať svoj Litecoin, nemôžete ho presunúť. Môžete požiadať iba výmenu.

7. Pracovníci.

Výber bazéna môže byť stresujúci.

Takže si môžete vybrať peňaženku.

Samotný Litecoin je len o nezbaliteľnej, tak dlho, keď žiadny bazén získava viac ako 50% hashovej siete siete, ale každá ďalšia vrstva medzi vami a sieťou Litecoin si vyžaduje mieru dôvery a potenciálne ohrozuje vašu bezpečnosť.

Čo je dôvod, prečo nastavenie „pracovníka“ (meno, ktoré dávate svojmu banskému zariadeniu, ktoré používate ako prihlasovacie zariadenie pre váš banský softvér) poskytuje ďalší pokoj.

Aj keď môžete nastaviť jedného pracovníka pre všetkých vašich baníkov, často sa odporúča poskytnúť pracovnému menu každému banskému zariadeniu, aby lepšie sledovali výkon ťažby a spotom všetkých slabých stránok v banskej prevádzke.

8. Ziskovosť.

Výpočet ziskovosti vašej banskej prevádzky Litecoin závisí od mnohých faktorov: Vaša hash-sadzba, poplatky za poplatky za bazén, náklady na elektrickú energiu, počiatočné náklady na vaše vybavenie a cenu Litecoin.

Počet kalkulačiek ťažby ziskovosti sú k dispozícii online, ktoré vám pomôžu vykonať tieto výpočty.

Coinwarz je jeden príklad.

9. Zdroje.

Dúfajme, že táto príručka vám pomohla dostať pochopenie koncepcií zapojených do ťažby Litecoin, rozhodnutia, ktoré budete musieť urobiť, a niektoré z úvah, ktoré by mali faktovať, že tieto rozhodnutia by mali byť faktorom.

Akonáhle sa vám začnete, ste takmer istí, že máte konkrétne otázky týkajúce sa vášho bazéna, vášho hardvéru, softvéru a vašej výmene.

Fórum sú najlepším miestom na získanie odpovedí: Vaša otázka bola pravdepodobne už spýtaná, ale ak to nie je, môžete si ho predstavovať sami.

Litecoin baníctvo a podsekty Litecoin sú skvelými miestami na spustenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *