Čo je Fintech? Ako funguje?

Finančná technológia (Fintech) sa používa na opis novej technológie, ktorá sa snaží vylepšiť a automatizovať poskytovanie a využívanie finančných služieb. Fintech sa vo svojom jadre využíva na to, aby pomohol spoločnostiam, majiteľom firiem a spotrebiteľom lepšie riadiť ich finančné operácie, procesy a životy využitím špecializovaného softvéru a algoritmov, ktoré sa používajú na počítačoch a čoraz viac na smartfónoch. Slovo Fintech je kombináciou „finančnej technológie“.

Fintech sa objavili v 21. storočí, ako termín bol pôvodne aplikovaný na technológii použitej pri backend systémov etablovaných finančných inštitúcií. Odvtedy však došlo k posunu k viac spotrebiteľsky orientovaným službám, a teda k spotrebiteľskejšej definícii. Fintech teraz zahŕňa rôzne odvetvia ako je vzdelávanie, retailové bankovníctvo, získavanie finančných prostriedkov a neziskové organizácie a správa investícií.

Obrázok pre príspevok

Súčasťou Fintech je aj vývoj a používanie kryptomien ako bitcoin. Aj keď tento segment fintech môže vidieť najviac titulkov, veľké peniaze stále ležia v tradičnom globálnom bankovom priemysle a jeho trhovej kapitalizácii za niekoľko biliónov dolárov.

Toto odvetvie je obrovské. Podľa CB Insights existuje „41 fintechových jednorožcov podporovaných VC v celkovej hodnote 154,1 miliardy dolárov“. Jedným z hnacích faktorov je, že mnoho tradičných bánk podporuje a využíva technológiu, aktívne investuje do akvizície alebo partnerstva s fintech startupmi, pretože je jednoduchšie poskytnúť digitálne zameraným zákazníkom to, čo chcú, a zároveň posúvať odvetvie vpred a zostať relevantným.

Ako funguje fintech?

Obrázok pre príspevok

Fintech nie je nový priemysel, avšak vyvinul sa veľmi rýchlo. Technológia vždy bola do istej miery súčasťou finančného sveta, či už je to zavedenie kreditných kariet v 50. rokoch alebo bankomaty, elektronické obchody, aplikácie pre osobné financie a vysokofrekvenčné obchodovanie v nasledujúcich desaťročiach.

Vnútornosť finančnej technológie sa líši od projektu k projektu a od aplikácie k aplikácii. Niektoré z najnovších pokrokov však využívajú algoritmy strojového učenia, blockchain a dátovú vedu na vykonávanie všetkých činností od vyhodnotenia kreditných rizík až po prevádzkovanie hedžových fondov. V skutočnosti existuje celá podskupina regulačných technológií nazývaných „regtech“, ktoré sú určené na navigáciu v zložitom svete dodržiavania predpisov a regulačných problémov v odvetviach, ako je fintech.

Využitie Fintech

Obrázok pre príspevok
 • Banking
  Mobilné bankovníctvo je veľká časť Fintech priemyslu. Vo svete osobných financií zákazníci čoraz viac požadujú ľahký digitálny prístup k svojim bankovým účtom, najmä na mobilných zariadeniach.
Obrázok pre príspevok
 • ‌Kryptomeny a blockchain
  Fungovanie fintech viedlo k zrodu kryptomien a blockchainu. Aj keď sú to odlišné technológie a mimo sféry fintech, existujú bezplatné aplikácie, v ktorých môžu tieto technológie spolupracovať a poskytovať nový druh finančných služieb.
Obrázok pre príspevok
 • Investovanie a sporenie
  Fintech spôsobil nárast v množstve investícii a sporenia použitím nových aplikácií. Prístup k týmto aplikáciám sa líši. Každá z nich využíva na uvedenie spotrebiteľov na trh kombináciu úspor a ľahkého investovania za nízky alebo žiadny poplatok.
Obrázok pre príspevok
 • Strojové učenie a trading
  Strojové učenie hrá stále najvýznamnejšiu úlohu vo Fintech. Sila umelej inteligencii spočíva v jej schopnosti spúšťať obrovské množstvo údajov prostredníctvom algoritmov určených na zisťovanie trendov a rizík.
Obrázok pre príspevok
 • Platby
  Platobné spoločnosti zmenili spôsob, akým nakupujeme. Digitálne posielanie peňazí kdekoľvek na svete je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Okrem Paypal a Stripe sú populárnymi platobnými spoločnosťami napríklad Zelle, Venmo a Square.
 • Požičiavanie
  Fintech tiež urýchľuje schvaľovacie procesy a uľahčujú prístup k zdrojom na investovanie. Spotrebitelia môžu navyše požadovať úverové správy niekoľkokrát ročne bez toho, aby znižovali svoje skóre, čím sa celý postup poskytovania úverov stáva transparentnejším pre všetkých.

Fintech a regulácie

Finančné služby patria medzi najviac regulované odvetvia na svete. Pretože je technológia integrovaná do procesov finančných služieb, regulačné problémy týchto spoločností sa znásobili. V niektorých prípadoch sú problémy dôsledkom technológie. V iných sú odrazom netrpezlivosti technologického priemyslu inovovať financovanie.

Regulácia je problémom aj v rozvíjajúcom sa svete kryptomien. Počiatočné ponuky mincí (ICO) sú novou formou získavania finančných prostriedkov, ktorá umožňuje začínajúcim podnikom získavať kapitál priamo od laických investorov.

Obrázok pre príspevok

Z dôvodu rozmanitosti ponúk vo Fintech a v rozdielnych odvetviach, ktorých sa dotýka, je ťažké formulovať jednotný a komplexný prístup k týmto problémom. Vlády väčšinou používali existujúce nariadenia a v niektorých prípadoch ich prispôsobili na reguláciu fintech.

Fintech je tiež horlivým adaptérom technológie automatizovaných služieb zákazníkom, ktorý využíva chatbotov a rozhrania AI na pomoc zákazníkom so základnými úlohami a tiež na zníženie nákladov na zamestnancov. Spoločnosti vo Fintech sú tiež motivované v boji proti podvodom pomocou informácií o histórii platieb na označovanie nezvyčajných transakcií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *