Krátke stlačenie GameStop (GameStop short squeeze)

V januári 2021 došlo na rôznych burzách ku krátkemu stlačeniu akcií amerického maloobchodníka s videohrami GameStop a ďalších cenných papierov, čo malo pre niektoré hedžové fondy veľké finančné následky. Krátke stlačenie zvýšilo cenu akcií maloobchodníka takmer 190-krát z jej rekordného minima 2,57 USD na takmer 500 USD za akciu, čo spôsobilo veľké straty pre predajcov nakrátko. Približne 140 percent akcií GameStop sa predalo nakrátko a prudký nákup akcií na krytie týchto pozícií, keď cena stúpala, spôsobil ďalší rast ceny. Krátke stlačenie spočiatku a primárne vyvolali používatelia internetového fóra r / wallstreetbets na Reddite.
28. januára viaceré sprostredkovateľské spoločnosti, vrátane Robinhood, zastavili nákup GameStop a ďalších cenných papierov, neskôr citovali svoju neschopnosť zložiť dostatočné zábezpeky v clearingových centrách na vykonávanie pokynov svojich klientov. Toto rozhodnutie vyvolalo kritiku a obvinenie z manipulácie trhu od významných politikov a podnikateľov z celého politického spektra. Proti Robinhood boli podané hromadné žaloby na amerických okresných súdoch pre južný okres New York a severný okres Illinois.
Zvýšenie cien zaznamenali aj mnohé ďalšie výrazne skratované cenné papiere. V reakcii na to, že maklérske spoločnosti zastavili nákup GameStopu a iných cenných papierov, sa zvýšila aj celková trhová kapitalizácia kryptomien.

Krátky predaj a krátke stlačenia

Predaj nakrátko je finančný postup, pri ktorom si investor, známy ako predajca nakrátko, vypožičiava akcie a okamžite ich predáva v nádeji, že ich neskôr kúpi späť („kryje“) za nižšiu cenu, požičané akcie (plus úroky) vráti veriteľa a profitovať z rozdielu. Tento postup so sebou nesie neobmedzené riziko strát, pretože neexistuje žiadne inherentné obmedzenie toho, ako vysoko môže cena akcie stúpať. To je v kontraste s zaujatím dlhej pozície (jednoduché vlastníctvo akcií), pri ktorej je strata investora obmedzená na náklady na jeho počiatočnú investíciu (t. J. Strata môže byť najviac 100 percent). Napríklad, ak si predajca cenných papierov požičia akcie za 20 dolárov a potom kryje 50 dolárov (tj. Akcie vzrástli o 150 percent), stratil by 30 dolárov za akciu, čo predstavuje stratu 150 percent. Jedným zo spôsobov, ako obmedziť tieto straty, je použitie hedgingu, napríklad nákupu nákupných opcií za štrajkové ceny, ktoré sú vyššie ako aktuálna trhová cena.
Predajcovia cenných papierov sú vystavení riziku krátkeho stlačenia, ku ktorému dôjde, keď hodnota akcií v skratke vyskočí, napríklad kvôli náhlej pozitívnej správe. Obchodníci s krátkym predajom sú potom nútení spätne odkúpiť akcie, ktoré pôvodne predali, v snahe zabrániť zvyšovaniu strát. Nákupom akcie na pokrytie ich krátkych pozícií sa zvyšuje cena shortovanej akcie, čo vedie k tomu, že viac predajcov s krátkym trvaním pokryje svoje pozície nákupom akcie. To môže mať za následok kaskádu nákupov akcií a ešte väčší skok z ceny akcií.
22. januára 2021 bolo zhruba 140 percent obchodného podielu GameStopu (časť akcií spoločnosti, ktorá je v rukách verejných investorov) predaných nakrátko, čo znamená, že niektoré nakrátko akcie boli prepožičané a opäť nakrátko. Pozorovatelia zhromažďujúci sa okolo r / wallstreetbets verili, že spoločnosť je výrazne podhodnotená, a pri tak veľkom množstve akcií, ktoré je krátke, by mohli spustiť krátky stláčanie tým, že zvýšia cenu do bodu, v ktorom musia predajcovia cenných papierov kapitulovať a pokryť svoje pozície pri veľkých stratách.

GameStop

GameStop, americký reťazec kamenných obchodov s videohrami, sa v posledných rokoch trápil kvôli konkurencii služieb digitálnej distribúcie, ako aj kvôli ekonomickým účinkom pandémie COVID-19, ktorá znižovala počet ľudí, ktorí nakupovali súkromne.

Výsledkom bolo, že cena akcií GameStopu poklesla, čo viedlo mnohých inštitucionálnych investorov k krátkemu predaju akcií.

V septembri 2020 však Ryan Cohen (bývalý generálny riaditeľ online obchodu s potravinami pre domáce zvieratá Chewy) odhalil významnú investíciu do spoločnosti GameStop a pripojil sa k predstavenstvu spoločnosti, čo niektorých viedlo k presvedčeniu, že akcie boli podhodnotené.

Možné príčiny

Kvôli pandémii COVID-19 boli spotrebiteľské výdavky vo všeobecnosti drasticky nižšie ako normálne.

Investorov tiež dostalo viac peňazí v dôsledku historicky nízkych úrokových sadzieb a neschopnosti minúť svoje peniaze inde.

Medzi ďalšie navrhované faktory patrila kultúra masívneho hazardu na trhoch s akciami v nádeji na rýchle zarobenie peňazí, hnev niektorých investorov voči hedžovým fondom Wall Street za ich úlohu vo finančnej kríze v rokoch 2007 a 2008 alebo všeobecná demokratizácia akcií

trh spojený so schopnosťou maloobchodníkov okamžite komunikovať prostredníctvom sociálnych médií.

r / wallstreetbets

r / wallstreetbets je komunita alebo subreddit na webe sociálnych správ Reddit. Subreddit je známy pre vysoko rizikové transakcie s akciami. Už pred vytlačením bol na r / wallstreetbets záujem o GameStop (symbol tickeru: GME). Jeden užívateľ, Keith Gill, známy na webe ako u / DeepFuckingValue a na iných účtoch sociálnych médií ako „Roaring Kitty“, kúpil v roku 2019 na GME nákupné opcie okolo 53 000 dolárov a do januára dosiahol nárast jeho pozície na hodnotu 48 miliónov dolárov 27, 2021. Gill, 34-ročný marketingový profesionál a charterový finančný analytik (CFA) z Massachusetts, uviedol, že do hry GameStop začal investovať v lete 2019, potom čo veril, že akcie sú podhodnotené. Gill zdieľal svoju investíciu na r / wallstreetbets a pravidelne poskytoval informácie o jej výkonnosti vrátane časov, keď sa investícia prepadla. Gill 29. januára uviedol, že „si myslel, že tento obchod bude úspešný“, ale „nikdy neočakával, čo sa stalo za posledný týždeň“, a dodal, že plánuje pokračovať vo svojom kanáli YouTube a potenciálne si kúpiť dom.
27. januára spoločnosť Mashable uviedla, že subreddit kvôli krátkemu stlačeniu pokazil rekordy zobrazenia stránky a za 24 hodín získal 73 miliónov zobrazení stránky. Komunita vzrástla 29. januára o viac ako 1,5 milióna používateľov na 6 miliónov členov. R / wallstreetbets bol najrýchlejšie rastúcim subredditom v týždni krátkeho stlačenia a medzi 22. januárom a 29. januárom sa jej počet zvýšil o viac ako 2 milióny.

Nárast nákupov akcií

V januári 2021 vytvorili používatelia Redditu na subreddite r / wallstreetbets základy pre krátke stlačenie na GameStop, čím výrazne zvýšili cenu akcií. Stalo sa tak krátko po komentári spoločnosti Citron Research, ktorý predpovedal pokles hodnoty akcií. Cena akcií sa do 27. januára zvýšila v priebehu dvoch týždňov o 1 500 percent a jej vysoká volatilita spôsobila niekoľkonásobné zastavenie obchodovania.
V spojení s krátkym stláčaním vyvolalo výsledné zvýšenie objemu opcií gama stláčanie v dôsledku toho, že tvorcovia trhu museli kupovať akcie, aby zaistili svoju čoraz kratšiu expozíciu. Tvorcovia trhu sa v zásade snažia dosiahnuť zisk arbitrážou zabezpečením prepojenia cien akcií a opcií, čím udržujú trh efektívny. Jednou z rolí tvorcov trhu je písať (tj vytvárať a predávať) opcie pre investorov, ktorí sa ich snažia kúpiť, a nakupovať akcie, aby si udržali celkovú pozíciu zabezpečenú delta, čím profitujú z cenových rozporov medzi trhom opcií a akciový trh, zatiaľ čo zostávajú agnostické, pokiaľ ide o cenové výkyvy.
Po tom, čo sa akcie GameStopu 26. januára uzavreli na 92,7 percenta, obchodný magnát Elon Musk tweetol „Gamestonk !!“ spolu s odkazom na subreddit r / wallstreetbets. Po Muskovom tweete nasledoval krátky prudký rast ceny akcií na viac ako 200 dolárov. K 28. januáru 2021 je historicky najvyššia vnútrodenná cena akcií pre GameStop, s výnimkou obchodovania s predĺženou prevádzkovou dobou, 483,00 dolárov (takmer 190-násobok rekordného minima 2,57 USD).
Server Discord r / wallstreetbets bol 27. januára zakázaný kvôli porušeniu obmedzení spoločnosti týkajúcich sa nenávistných prejavov. Používatelia však v aplikácii rýchlo vytvorili podobné servery a spoločnosť Discord nasledujúci deň zmenila svoje rozhodnutie a pokúsila sa namiesto toho pomôcť komunite s moderovaním jeho servera.
27. januára spustili stávky r / wallstreetbets krátke stlačenie divadiel AMC (symbol tickera: AMC), spoločnosti v podobnej pozícii ako GameStop. Významne sa zvýšila aj hodnota AMC Networks (symbol tickera: AMCX), o ktorom sa predpokladá, že k nemu došlo kvôli podobnosti názvu akcie s AMC. Poruchy a obmedzenia obmedzujúce obchod boli hlásené u viacerých sprostredkovateľských spoločností, ako sú Charles Schwab Corporation, jej dcérska spoločnosť, TD Ameritrade a Robinhood. Podľa agentúry Bloomberg objemy obchodov v USA (podľa počtu akcií) 27. januára prekročili vrchol stanovený v októbri 2008 počas finančnej krízy a boli tretie najvyššie v dolárovom vyjadrení za posledných 13 zaznamenaných rokov.

Zastavenie nákupu akcií

28. januára spoločnosť Robinhood zastavila nákupy spoločností GameStop, AMC Theatres, BlackBerry Limited, Nokia Corporation a ďalších volatilných akcií z jej obchodnej platformy; zákazníci už nemohli otvárať nové pozície na sklade, aj keď ich mohli stále zatvárať. Čoskoro nasledovali ďalšie výmeny. Mnoho obchodníkov zúrilo a vo viacerých populárnych príspevkoch Redditu požadovali hromadné žaloby. Po uzavretí trhov spoločnosť Robinhood oznámila, že začne povoľovať „obmedzené nákupy“ dotknutých cenných papierov od nasledujúceho dňa, aj keď nebolo jasné, čo to „obmedzené nákupy“ majú. Obchodné platformy ako Trading212 so sídlom vo Veľkej Británii a izraelské eToro blokovali nákupy GameStop a ďalších akcií, pričom naďalej umožňovali predaj. Webull zastavil nákupné objednávky na akcie ovplyvnené stláčaním, ale čoskoro nato umožnil pokračovanie objednávok. Anthony Denier, generálny riaditeľ spoločnosti Webull, uviedol, že zvýšené požiadavky na kolaterál pre ich zúčtovacie centrum znamenajú, že samotní Webull nebudú môcť otvárať nové pozície. Niektorí používatelia tvrdili, že Robinhood predával akcie bez súhlasu; Robinhood tieto obvinenia poprel.
Niekoľko sprostredkovateľských spoločností, vrátane Robinhood, 29. januára uviedlo, že obmedzenia boli výsledkom zúčtovacích spoločností, ktoré požadovali kolaterál na vykonávanie obchodov. Pretože medzi okamihom, keď si investori kúpia cenný papier, a okamihom, keď dôjde k skutočnej výmene hotovosti a cenných papierov, existuje dvojdňový posun, musia maklérske spoločnosti zložiť kolaterál v zúčtovacích ústavoch, aby zaručili správne vyrovnanie pokynov svojich klientov. Zúčtovacie strediská zahŕňajú Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC) pre akcie a Options Clearing Corporation (OCC) pre opcie. Zúčtovacie strediská musia mať k dispozícii dostatok kolaterálu na vyrovnanie nevyrovnaných transakcií člena v prípade, že niektorá konkrétna členská firma zlyhá – aby sa zabránilo kaskádovým zlyhaniam ostatných členov – a môže od členov požadovať ďalšie kolaterály (tj výzvy na dodatočné vyrovnanie), ak sa začne zvyšovať volatilita trhu. . Maklérske spoločnosti tvrdili, že zvýšený kolaterál nebolo možné poskytnúť včas, a preto bolo treba obchodovanie zastaviť. Napríklad DTCC zvýšil celkové požiadavky na odvetvové zabezpečenie z 26 miliárd dolárov na 33,5 miliárd dolárov, pričom poznamenal, že veľké objemy obchodovania s konkrétnymi akciami „generovali značné rizikové expozície vo firmách, ktoré zúčtovávajú tieto obchody [.], Najmä ak zúčtovací člen alebo jeho klienti sú prevažne na jednej strane trhu “. 29. januára bolo oznámené, že Robinhood získal ďalšiu miliardu dolárov na ochranu spoločnosti pred finančným tlakom vyvolaným zvýšeným záujmom o konkrétne akcie a splnením kolaterálnych požiadaviek zúčtovacích spoločností.
Od 29. januára Robinhood stále obmedzuje obchodovanie s akciami GameStop, AMC a Blackberry.

Zabezpečovacie fondy

K 28. januáru 2021 stratil Melvin Capital, skratový investičný fond GameStop, od začiatku roka 30 percent svojej hodnoty. Citadel LLC a jej partneri potom investovali do spoločnosti Melvin 2 miliardy dolárov, zatiaľ čo investícia spoločnosti Point72 Asset Management pridala 750 miliónov dolárov, v celkovej hodnote 2,75 miliárd dolárov, predtým, ako Melvin pre CNBC uviedol, že 26. januára pokryli (uzavreli) jej pozíciu. Presná suma bola nezverejnené. Údajne Citron Research, ďalší hedžový fond, tiež skratoval akcie a tvrdil, že uzavrel pozíciu ako úplnú stratu. Podľa Morgan Stanley rad hedžových fondov kryl svoje krátke pozície a predával akcie vo svojom portfóliu, aby znížil pákový efekt a vystavenie trhu, a to v niektorých z najväčších takýchto akcií do 10 rokov. 26. januára 2021 sa uvádzalo, že predajcovia cenných papierov stratili v dôsledku stlačenia celkovo 6 miliárd dolárov.
Straty na krátkych pozíciách v amerických firmách dosiahli 70 miliárd dolárov. Údaje spoločnosti Ortex ukázali, že k 27. januáru existovali stratové krátke pozície vo viac ako 5 000 amerických firmách.
Spoločnosť Citron Research v rozhovore jej autora a redaktora Andrewa Leava uviedla, že spoločnosť pokryla väčšinu svojich krátkych pozícií v rozmedzí 90 dolárov na akciu so stratou 100%, pričom teraz má malú zvládnuteľnú pozíciu. Kvôli enormným stratám spoločnosť Left uviedla, že Citron Research po 20 rokoch služby prestane ponúkať analýzu predaja na krátko a namiesto toho sa zameria na „dlhodobé multibaggerové príležitosti pre jednotlivých investorov“. Wall Street Journal uviedol, že na Ľavica sa zameriava online, a to vrátane incidentu, keď boli na sociálnych sieťach Levice hacknuté účty, aby napísali SMS jeho deťom a používali „výhražný, vulgárny a osobný jazyk“.

Spoločnosti so zvýšenou hodnotou akcií

Od 1. januára predali riadiaci pracovníci spoločností BlackBerry a GameStop viac ako 22 miliónov dolárov na sklade. Podľa CBS News neexistuje žiadne obvinenie z interného obchodovania medzi manažérmi BlackBerry. Traja riadiaci pracovníci BlackBerry predali takmer 1,7 milióna dolárov z akcií spoločnosti, pričom z týchto riadiacich pracovníkov, finančný riaditeľ spoločnosti BlackBerry Steve Rai, predal všetky svoje akcie spoločnosti okrem neinvestovaných opcií na akcie pre zamestnancov.
Od začiatku roku 2021 predali štyria členovia predstavenstva GameStopu akciové spoločnosti v hodnote 20 miliónov dolárov. Jedným z predajcov bol Kurt Wolf, bývalý výkonný konzultant, ktorý sa stal manažérom peňazí a ktorý sa stal členom správnej rady v roku 2020. Hestia Capital, investičný fond Wolf, vyložil v januári viac ako dve tretiny svojho podielu v GameStop, čo Wolfovi a jeho klientom vynieslo viac ako 17 dolárov milión. Predsedníčka GameStop Kathy Vrabeck a člen predstavenstva Raul Fernandez predali akcie od 13. do 16. januára za 1,4 milióna dolárov a rovnako členka predstavenstva Lizabeth Dunn inkasovala 156 700 dolárov. Generálny riaditeľ GameStop George Sherman, ktorý podľa agentúry Bloomberg News vlastní viac ako 2,3 milióna akcií spoločnosti, mal svoje akcie v hodnote 44 miliónov dolárov 31. decembra a dosiahli 1,1 miliardy dolárov, keď akcie spoločnosti GameStop dosiahli 469 dolárov, čo krátko urobilo zo Shermana miliardára, predtým jeho ceny akcií sa 29. januára znížili na 901 miliónov dolárov. GameStop sa rozhodol obmedziť vedenie a insiderov v predaji ďalších akcií; keďže však všetky predmetné udalosti boli spôsobené informáciami outsiderov a špekuláciami vo verejnej sfére, riadiaci pracovníci by podľa CBS News neporušovali zákony o obchodovaní zasvätených osôb.

Politické osobnosti

Senátorka Elizabeth Warren (D-MA) vyzvala veľkých investorov a hedžové fondy, ktorí kritizovali zhromaždenie, a uviedli, že „s trhom cenných papierov zaobchádzali ako s vlastným osobným kasínom, zatiaľ čo všetci ostatní za to platia“. Warren tiež vyzval Americkú komisiu pre cenné papiere, aby zaujala väčšie stanovisko a uviedla, že musia „konať skôr tak, aby zabezpečili, že trhy budú odrážať skutočnú hodnotu, a nie vysoko zadĺženými stávkami bohatých obchodníkov alebo tých, ktorí sa snažia týmto obchodníkom spôsobiť finančné škody“. a „ak chcete mať zdravý akciový trh, musíte mať policajta v rytme.“ Podobné nálady vyjadrili predstaviteľka Alexandrie Ocasio-Cortez (D-NY), senátorka Ted Cruz (R-TX), zástupkyňa Rashida Tlaib (D-MI), zástupkyňa Ted Lieu (D-CA), zástupkyňa Marjorie Taylor Greene (R- GA), kotva CNN Jake Tapper, moderátor Fox Business Charles Payne, konzervatívni politickí komentátori Rush Limbaugh, Ben Shapiro a Donald Trump mladší. Frustráciu vyjadrili aj niektorí zákonodarcovia ako Ocasio-Cortez, Cruz a zástupca Ro Khanna (D-CA) na základe rozhodnutia Robinhood a ďalších uzavrieť okrem iných akcií individuálne obchodovanie s GameStopom.
V rozhovore pre CNBC Massachusetts Secretary of Commonwealth William F. Galvin kritizoval správanie investorov na základe divokých, neuvážených a nepodložených špekulácií a vyzval na 30-denné pozastavenie obchodovania s akciami GME slovami: „Myslím si, že všetci uznal, že súčasná pandémia vytvorila jedinečnú situáciu, keď sa mnohí dostali k dennému obchodovaniu a naozaj netušia, čo presne robia. V skutočnosti nechápu, čo robia. Myslím si, že takíto drobní investori, nenáročných investorov, toto bude zranené. ““ V ďalšom rozhovore pre CNBC, ktorého sa zúčastnil kanadský politik, podnikateľ a investor Shark Tank Kevin O’Leary, O’Leary spochybnil Galvinove tvrdenia. Namiesto toho poznamenal: „Dozvedeli sa o rizikách trhu. Zabudli sme ich vzdelávať na strednej škole, tak nech sa učia v skutočnom svete, ktorý je ešte lepší. ““ O’Leary uviedol, že hedžové fondy teraz čelia novému riziku, že sa na nich zamerajú „ostražití v sociálnych sieťach“, čo ich varuje pred agresívnym predajom krátkych akcií. O’Leary zdôraznil, že viralita obchodu GameStop – čiastočne podporovaná sprostredkovateľskými aplikáciami s nulovou províziou, ako je Robinhood – vyvolala rastúci záujem o investovanie.
Kontrolór štátu New York Thomas DiNapoli 28. januára novinárom povedal, že štát, ktorý mal v marci 2020 647 500 akcií, odvtedy odpredal státisíce akcií, pričom z tohto tlaku profitoval.

Verejné osobnosti

V rozhovore pre CNBC spoluzakladateľ Redditu Alexis Ohanian porovnal zhromaždenie s Occupy Wall Street a uviedol, že „je to šanca pre Joe a Jane America – maloobchodných nákupcov akcií -, aby sa ohýbali a tlačili späť na tieto zaisťovacie fondy.“ Početní novinári sa porovnali aj s hnutím Occupy. Podobné nálady sympatizujúce s retailovými investormi vyjadrili aj miliardárski investori Mark Cuban a Chamath Palihapitiya. Palihapitiya, ktorý odovzdal počiatočné investičné príležitosti v spoločnosti Robinhood, sa domnieval, že zakladajúcim generálnym riaditeľom Baiju Bhattovi a Vladimírovi Tenevovi chýba integrita a vyzval svojich nasledovníkov, aby „#DeleteRobinhood“. Generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman navrhol spoločnosti zmeniť názov. Elon Musk tiež kritizoval všeobecnú prax krátenia akcií a označil ju za „podvod legálny iba z zakopávacích dôvodov“.
Niekoľko celebrít a vplyvných ľudí tiež kritizovalo Robinhood. Herec a rapper Ja Rule, ktorý Robinhood používal od roku 2014, uviedol, že to, čo spoločnosť urobila, bol „skurvený zločin“ a situáciu nazval „povstaním“. Komik a televízny moderátor Jon Stewart po svojom vstupe na Twitter vyjadril podporu obchodníkom Reddit vo svojom prvom tweete a uviedol: „Pridávajú sa k strane, ktorú si zasvätenci z Wall Street už roky užívajú“. YouTuber Philip DeFranco oznámil, že ukončí svoje partnerstvo s Robinhood, a povedal: „Robinhood už nikdy nebude mať na mojom šou šialené miesto bez ohľadu na ponuku.“ Zakladateľ Barstool Sports David Portnoy tiež kritizoval Robinhood za nedostatok „voľného obchodovania“. Všeobecnejšie sa uznalo, že Wall Street teraz podlieha rovnakej populistickej sile (ktorú umožňuje pripojenie k internetu) ako zábavný priemysel, politika atď.
V rozhovore pre CNBC miliardársky investor a manažér hedžových fondov Leon Cooperman nahnevane kritizoval trhové správanie používateľov Redditu v dôsledku federálnej reakcie na pandémiu a uviedol svoj nesúhlas so zvýšením dane z kapitálových výnosov slovami: „Tento spravodlivý podiel je hovadina koncept. Je to len spôsob útoku na bohatých ľudí a považujem to za nevhodné. Všetci musíme spolupracovať a ťahať za jeden povraz. “ Senátor Bernie Sanders (I-VT) reagoval na Coopermana v tweete slovami: „Ach, ďalší miliardár je naštvaný, že možno bude musieť platiť viac daní, zatiaľ čo deti v Amerike budú hladovať a veteráni spať na ulici. Plač mi po rieke. „.

Odplata a protesty

Nespokojní používatelia prehodnotili bombardovanie aplikácie Robinhood v obchode Google Play po tom, čo zastavila obchodovanie s cennými papiermi GameStop a stlačila jej hodnotenie na jednu hviezdu.

Google však odstránil najmenej 100 000 takýchto recenzií a označil ich ako „koordinované alebo anorganické“.

Demonštranti sa tiež objavili pred ústredím Robinhood v Menlo Parku v Kalifornii, v sídle Komisie pre cenné papiere vo Washingtone, D.C. a na newyorskej burze.

Po kontroverzii o Robinhoodovi si World Wide Robin Hood Society, britská skupina so twitterom handle @robinhood venujúca sa propagácii legendy Robin Hooda, všimla, že sa ich počet zvýšil z 350 sledovateľov Twitteru na viac ako 50 000.

Predpokladá sa, že ich náhly nárast sledovateľov bol spôsobený zmätkom medzi podobnými názvami týchto dvoch organizácií.

Údajný konflikt záujmov s Citadelou

Po rozhodnutí sprostredkovateľskej firmy Robinhood zastaviť nákup akcií ovplyvnených krátkym stláčaním spochybnili používatelia Redditu a ďalších sociálnych médií jeho vzťah so spoločnosťou Citadel Securities. Agentúra Bloomberg News predtým uviedla, že 40% výnosov spoločnosti Robinhood pochádzalo z predaja objednávok zákazníkov firmám na tvorbu trhu vrátane spoločností Citadel Securities a Two Sigma Securities, v praxi známej ako platby za tok objednávok. Washington Post uviedol, že Robinhood smeroval viac ako polovicu svojich zákazníckych objednávok do Citadely, ktorá bola podľa objemu najväčším obchodným partnerom na trhu. Citadel Securities je sesterskou spoločnosťou Citadel LLC, ktorá spolu s Point72 Asset Management investovala do spoločnosti Melvin Capital 2,75 miliárd dolárov. Pretože Robinhood obmedzil obchodovanie s akciami GameStop, čím obmedzil rast hodnoty akcií, používatelia tvrdili, že Citadel Securities nasmerovala Robinhood na to. Citadel Securities uviedla, že nenariadila žiadnemu sprostredkovateľovi pozastaviť alebo inak obmedziť obchodovanie a Robinhood poprela, že by na ňu Citadel vyvíjal nátlak.

Vyšetrovania

27. januára 2021 tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki uviedla, že ministerka financií Janet Yellenová a ďalšie osoby v Bidenovej správe monitorujú situáciu a predsedníčka snemovne Nancy Pelosi (D-CA) uviedla, že to bude Kongres takisto skúmať. Niektorí reportéri však vyjadrili znepokojenie nad možným konfliktom záujmov v súvislosti s Yellen, pretože po ukončení svojho pôsobenia vo funkcii predsedu Federálneho rezervného systému dostala od Citadely 810 000 dolárov, spolu 7 miliónov dolárov od rôznych firiem pre verejné vystúpenie vystúpenia. Senátor Sherrod Brown (D-OH) oznámil, že Senátny bankový výbor bude rokovať o stave akciového trhu a údajnej manipulácii trhu okolo krátkeho stlačenia GameStop. Zástupca Byron Donalds (R-FL) vyzval Kongres, aby začal „okamžité vyšetrovanie spoločností Citadel, L.L.C. a Robinhood“. Zástupkyňa Maxine Watersová (D-CA) oznámila, že zvolá pojednávanie vo Výbore pre finančné služby.
Generálna prokurátorka z New Yorku Letitia James v tlačovej správe potvrdila, že jej kancelária sa touto záležitosťou zaoberá, pričom uviedla: „Sme si vedomí obáv vznesených v súvislosti s aktivitou v aplikácii Robinhood vrátane obchodovania s akciami GameStop.“
Generálny prokurátor Texasu Ken Paxton uviedol, že vyšetrí aj rozhodnutie sprostredkovateľov o obmedzení nákupu cenných papierov súvisiacich s GameStop a inými akciami, pričom uviedol, že to „pácha korupciou“. Jeho vyšetrovanie sa rozšírilo na 13 subjektov vrátane spoločností Discord, Robinhood, obchodných platforiem Interactive Brokers a TD Ameritrade a Citadel Financial.
Americká komisia pre cenné papiere a burzy 29. januára oznámila, že incident preveruje s cieľom „chrániť retailových investorov“ pred „nezákonnou alebo manipulatívnou obchodnou činnosťou“ a „identifikovať a pokračovať v prípadných priestupkoch“.

Súdne spory

Zákazník Robinhood podal 28. januára na spoločnosť hromadnú žalobu za zastavenie obchodovania na GameStop. Súdny spor, ktorý bol podaný na okresný súd Spojených štátov pre južný okres New York, tvrdil, že Robinhood „zámerne, zámerne a vedome odstránil z obchodnej platformy zásoby„ GME “uprostred bezprecedentného nárastu zásob, čím bol zbavený retailoví investori so schopnosťou investovať na voľnom trhu “; žaloba tiež obvinila Robinhood z „manipulácie voľného trhu“. Niekoľko ďalších investorov začalo používať aplikáciu DoNotPay na automatické pripojenie sa k žalobe.
Druhá žaloba bola podaná v severnom okrese Illinois a tvrdila, že rozhodnutie Robinhood zastaviť obchodovanie s BlackBerry, Nokia a AMC bolo prijaté „na ochranu inštitucionálnych investícií na úkor maloobchodných zákazníkov“. Podobne muž v Colorade podal federálny súdny spor na Robinhood, ako aj na Citadel, Charles Schwab, Interactive Brokers, Open to the Public Investing, TD Ameritrade a Webull, pričom tvrdil, že „bol nútený do situácie, v ktorej bol v podstate nútený predaj svojich akcií na drasticky zníženej pozícii vzhľadom na nové trhové podmienky, ktoré stanovili tieto údajne neutrálne sprostredkovateľské domy, pričom utrpel značné straty a nebol schopný obchodovať s týmito verejne vlastnenými akciami, ktoré vykonal s náležitou starostlivosťou a výskumom, na ktoré sa spoliehal svojej práce denného obchodníka. “.

Zásoby

Okrem GameStop došlo k zvýšeniu ich cien aj u mnohých ďalších silne skratovaných cenných papierov (ako aj cenných papierov s nízkym krátkodobým úrokom):
a Ceny môžu byť vyššie počas obchodovania s predĺženou dobou.
Spoločnosť GME Resources, austrálska ťažobná spoločnosť, zaznamenala zvýšenie ich akcií počas vnútrodenného obchodovania o viac ako 50%, pričom k 28. januáru došlo k ich zvýšeniu o 13,3%. Očakávalo sa, že k tomu došlo ako žart, vzhľadom na rovnaké symboly tickerov na rôznych burzách.
Amatérski obchodníci v Malajzii sa inšpirovali krátkym stláčaním GameStop na zameranie akcií pre malajzijských výrobcov latexových rukavíc na burzu v Malajzii ako protiopatrenie proti devalvácii odvetvia inštitucionálnymi investormi po zrušení zákazu krátkeho predaja v krajine začiatkom januára 2021 Top Glove, Hartalega a Supermax zaznamenali počas vnútrodenného obchodovania 29. januára nárast akcií až o 15%, 10% a 9,2%, pred ukončením s nárastom o 8,5%, 5,4% a 3,7%. Výzva na zhromaždenie bola údajne organizovaná z malajzijskej odnože malajzijskej odnože burzy r / bursabets pomenovanej podľa malajzijskej burzy.

Kryptomeny

V reakcii na to, že maklérske spoločnosti zastavili nákup GameStopu a ďalších cenných papierov, celková trhová kapitalizácia kryptomien vzrástla na viac ako 1 bilión dolárov, pričom hodnota dogecoinu sa zvýšila o viac ako 800%.

Používatelia subredditov r / CryptoCurrency a r / SatoshiStreetBets sa pokúsili načerpať dogecoin, aby z neho spravili „ďalší GME / bitcoin“.

Cena bitcoinu, najväčšej kryptomeny na svete, sa navyše vyšplhala na viac ako 37 000 dolárov po tom, čo ju Elon Musk vo svojom životopise na Twitteri schválil, čo čiastočne súvisí s nárastom ceny akcií GameStop zo strany používateľov Redditu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *