2020 cenová vojna medzi Ruskom a Saudskou Arábiou (2020 Russia–Saudi Arabia oil price war)

Cenová vojna medzi Ruskom a Saudskou Arábiou v roku 2020 bola ekonomickou vojnou, ktorú v marci 2020 vyvolala Saudská Arábia v reakcii na odmietnutie Ruska znížiť produkciu ropy s cieľom udržať ceny ropy na miernej úrovni. Tento hospodársky konflikt vyústil do výrazného poklesu ceny ropy na jar 2020.
8. marca 2020 zahájila Saudská Arábia cenovú vojnu s Ruskom, čím uľahčila štvrťročný pokles ceny ropy o 65%. V prvých marcových týždňoch klesli ceny ropy v USA [nejednoznačne] o 34%, ropa o 26% a ropa Brent o 24%. Cenovú vojnu vyvolalo prerušenie dialógu medzi Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a Ruskom o navrhovanom znížení produkcie ropy uprostred pandémie COVID-19. Rusko dohodu opustilo, čo viedlo k pádu aliancie OPEC +. Ceny ropy od začiatku roka klesli už o 30% v dôsledku poklesu dopytu. Cenová vojna je jednou z hlavných príčin a následkov následného globálneho krachu akciových trhov.
Začiatkom apríla 2020 a opäť v júni 2020 sa Saudská Arábia a Rusko dohodli na znížení produkcie ropy. Cena ropy sa 20. apríla stala zápornou. Ťažbu ropy možno spomaliť, ale nie úplne zastaviť a dokonca aj najnižšia možná úroveň ťažby mala za následok vyššiu ponuku ako dopyt; tí, ktorí držali futures na ropu, boli ochotní zaplatiť za vyloženie kontraktov na ropu, o ktorých predpokladali, že nebudú schopní ich uskladniť.

Pozadie

Od roku 2014 zvýšila produkcia bridlicovej ropy v USA svoj podiel na trhu; keď ostatní producenti pokračovali v produkcii ropy, ceny klesli z viac ako 114 dolárov za barel v roku 2014 na približne 27 dolárov v roku 2016. V septembri 2016 sa Saudská Arábia a Rusko dohodli na spolupráci pri riadení ceny ropy, čím vytvorili neformálne spojenectvo medzi krajinami OPEC a non-OPEC výrobcov, ktorý dostal prívlastok „OPEC +“. Do januára 2020 OPEC + znížil produkciu ropy o 2,1 milióna barelov denne (bpd), pričom Saudská Arábia urobila najväčšie zníženie produkcie.
V dôsledku pandémie COVID-19 sa znížil dopyt po produkcii a doprave, čím sa znížil aj celkový dopyt po rope a pokles cien ropy. 15. februára 2020 Medzinárodná energetická agentúra predpovedala, že rast dopytu klesne na najnižšiu mieru od roku 2011, pričom celoročný rast poklesne o 325 000 barelov denne na 825 000 barelov denne a pokles spotreby v prvom štvrťroku o 435 000 barelov ročne deň. Aj keď dopyt po rope globálne klesal, pokles dopytu na čínskych trhoch, najväčší od roku 2008, vyvolal summit OPEC vo Viedni 5. marca 2020. Na summite OPEC súhlasil so znížením ťažby ropy o ďalších 1,5 milióna barelov denne do druhého štvrťroka (zníženie celkovej produkcie o 3,6 mil. barelov za deň z pôvodnej dohody z roku 2016), pričom sa očakáva, že skupina túto politiku prehodnotí 9. júna na svojom nasledujúcom stretnutí. OPEC vyzval Rusko a ďalších členov OPEC +, ktorí nie sú členmi OPEC, aby sa riadili rozhodnutím OPEC. 6. marca 2020 Rusko dopyt odmietlo, čím sa ukončilo neoficiálne partnerstvo, pričom ceny ropy po oznámení klesli o 10%.
Začiatkom februára 2020 uvalila Trumpova administratíva sankcie na najväčšiu ruskú ropnú spoločnosť Rosnefť. Rusko možno považovalo ropnú vojnu za spôsob odvetných opatrení proti americkým sankciám, tvrdia niektoré médiá.

Opačné názory na cenovú vojnu

Je potvrdené, že ruskí aj saudskí úradníci popierajú existenciu cenovej vojny proti sebe navzájom alebo voči ktorejkoľvek inej krajine. Ruský tlačový tajomník prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že nové plánované zmluvy je možné v prípade potreby realizovať okamžite. [Citácia potrebná] Počas rokovaní ruskí predstavitelia tvrdili, že na škrty je príliš skoro, aby pochopili úplný vplyv vypuknutia vírusu na ceny ropy, a že existujúci nedostatok okolo jedného milióna barelov denne spôsobený politickými nepokojmi v Líbyi pomohol vyrovnať vtedajší pokles dopytu.
Pavel Sorokin z ruského ministerstva energetiky pochyboval o tom, že škrty budú fungovať, a to s uvedením nasledujúcich citátov: „Nemôžeme bojovať proti situácii poklesu dopytu, keď nie je jasné, kde je dno.“ „Je veľmi ľahké sa nechať chytiť do kruhu, keď sa jednorazovým obmedzením dostanete do ešte vyrovnanejšej situácie. Horšia situácia je povedzme za dva týždne: ceny ropy sa krátko predtým odrazia a potom opäť klesnú, pretože dopyt naďalej klesal.“ na otázku v rozhovoroch. Ďalšie správy potvrdzujú, že ruská strana predložila návrh na predĺženie súčasného kombinovaného zníženia OPEC + o 1,7 milióna barelov denne najmenej o 3 mesiace, aby bolo možné vyhodnotiť skutočný dopad krízy s koronavírusmi na dopyt po rope skôr, ako dôjde k ďalším zníženiam, pričom OPEC nakoniec odmietne .

Diania

8. marca 2020 Saudská Arábia oznámila zákazníkom v Európe, Ázii a USA neočakávané zľavy z ceny 6 až 8 dolárov za barel. Toto oznámenie spustilo v ten deň voľný pokles cien ropy a ďalšie následky, pričom ropa brent klesla o 30%, čo bol najväčší pokles od vojny v Perzskom zálive. Stupeň West Texas Intermediate, ropa použitá ako referenčná hodnota pri stanovovaní cien ropy, klesla o 20%. 9. marca 2020 akciové trhy na celom svete vykázali veľké straty čiastočne vďaka kombinácii cenovej vojny a obáv z pandémie koronavírusov. Účinky sa prejavili aj mimo cien ropy a akciových trhov; po oznámení ruský rubeľ klesol voči americkému doláru o 7% na štvorročné minimum. V dňoch po oznámení sa ceny ropy a trhy mierne zotavili, pričom ceny ropy vzrástli o 10% a väčšina akciových trhov sa zotavila deň po čiernom pondelku. 10. marca Saudská Arábia oznámila, že zvýši svoju ťažbu z 9,7 milióna barelov denne na 12,3 milióna, zatiaľ čo Rusko plánovalo zvýšiť produkciu ropy o 300 000 barelov denne. V tom čase bola krátkodobá kapacita ťažby ropy spoločnosti Aramco okolo 12 miliónov bpd (udržiavaných na 10,5 milióna bpd) a spoločnosť bola poverená rozšírením tejto kapacity na 13 miliónov.
Pretože dopyt naďalej dramaticky klesal, ceny ropy ďalej klesali a 18. marca dosiahli 17-ročné minimum, keď cena Brent bola 24,72 USD za barel a WTI 20,48 USD za barel.
Ceny ropy zostali po zvyšok marca stlačené. Americký prezident Donald Trump 2. apríla po výraznom vnútornom tlaku vyzval saudskoarabského korunného princa a de facto vládcu Mohammeda bin Salmána a hrozil stiahnutím americkej vojenskej podpory, ak OPEC a jeho spojenci neznížia produkciu ropy. Nasledujúci deň ruský prezident Vladimir Putin nariadil ministrovi energetiky Alexandrovi Novakovi pripraviť mimoriadne zasadnutie OPEC a uviedol, že globálna ťažba by sa mohla znížiť o 10 miliónov barelov. V reakcii na Putinovo vyhlásenie ceny ropy poskočili. Aj pri znížení o 10 miliónov barelov za deň odhaduje Medzinárodná energetická agentúra, že svetové zásoby ropy sa stále zvýšia o 15 miliónov barelov za deň. Riaditeľ IEA Fatih Birol uviedol, že globálne je ohrozených 50 miliónov pracovných miest súvisiacich s rafináciou ropy a maloobchodom. Ceny ropy v USA sa 2. apríla zvýšili o 25%, čo bol najväčší jednodňový nárast v histórii. Ropa Brent 3. apríla vzrástla na 32 dolárov.
Neskôr 3. apríla saudskoarabskí ministri zahraničných vecí a energetiky vydali vyhlásenia kritizujúce Putina, ktoré obviňujú Rusko z neúčasti na dohode OPEC +.
9. apríla sa Rusko a Saudská Arábia dohodli na znížení produkcie ropy. Agentúra Reuters uviedla, že „Ak Saudská Arábia nedokázala obmedziť svoju produkciu, americkí senátori vyzvali Biely dom, aby uvalil sankcie na Rijád, vytiahol americké jednotky z kráľovstva a uvalil dovozné clá na saudskú ropu.“ “
OPEC očakával pokles dopytu o 6,8 milióna bpd, neskôr sa zníži až o 35 miliónov bpd. Dňa 9. apríla sa OPEC a Rusko dohodli na znížení o 10 miliónov bpd. USA očakávali, že jeho produkcia na konci roka poklesne o 2 milióny barelov za deň. OPEC požiadal Mexiko, aby znížilo o 400 000 bpd. Mexiko navrhlo na dva mesiace znížiť produkciu ropy o 100 000 bpd, z 1,781 mbd na 1,681 mbd.
Rozdiel v cene dodávky WTI medzi mesiacmi viedol k neobvykle vysokému kontangu; nákup lacného fyzického oleja na skladovanie pre neskorší predaj.
Dňa 20. apríla cena ropy WTI za májovú dodávku (ktorej platnosť vyprší 21. apríla) klesla po prvýkrát v zaznamenanej histórii na záporné hodnoty (- 37 USD / bbl) z dôvodu zníženého dopytu a nedostatočnej skladovacej kapacity, najmä na mieste merania WTI v r. Cushing, Oklahoma, kde sa stretávajú potrubia a pracovná kapacita je okolo 76 miliónov barelov (technická skladovacia kapacita je 92 miliónov barelov). 24. apríla dosiahol Cushing takmer 64 miliónov barelov, čo predstavuje 81% kapacity. Klesli aj ceny benzínu. Na pobrežie USA prišlo 104 ropných tankerov, aby vyložili viac ropy.
Zatiaľ čo WTI 20. apríla klesla, časť kanadskej ropy klesla na 0 USD, čo zastavilo produkciu a ropa Brent klesla na 18 USD / barel.

Dopad

Príjmy z ropy sú významným príjmom vlády pre niekoľko krajín produkujúcich ropu.

Nízka cena ropy vytvára tlak na štátne financie.

Na Saudskú Arábiu

Saudi Aramco oznámilo zníženie kapitálových výdavkov z plánovaných 35 – 40 miliárd dolárov na 25 – 30 miliárd dolárov.

Vláda tiež zvýšila svoj dlhový strop z 30 na 50 percent HDP v dôsledku cien ropy a dopadu pandémie a plánovala znížiť svoje výdavky o 5 percent, pretože sa mal zvýšiť rozpočtový deficit zo 6 na 9 percent.

Na Rusko

Ruská vláda pôvodne predpokladala, že v roku 2020 dosiahne prebytok 930 miliárd rubľov (11,4 miliárd dolárov), ale po vypuknutí cenovej vojny uviedla, že bude mať deficit.

Rubeľ klesol a medzi začiatkom roku 2020 a 18. marcom klesol o viac ako 30 percent.

Na akciových trhoch

Pred otvorením 9. marca 2020 (pondelok) termínový trh Dow Jones Industrial Average klesol o viac ako 1300 bodov a v dôsledku toho pozastavil obchodovanie v dôsledku kombinácie problémov s koronavírusmi a cenovej vojny s ropou.

V pondelok 9. marca 2020 došlo na globálnych akciových trhoch k zásadným poklesom v dôsledku kombinácie paniky z pandémie COVID-19 a cenovej vojny medzi Saudskou Arábiou a Ruskom.

Hodnota Dow Jones klesla o viac ako 2 000 bodov, teda o 7,8%, a prekročila tak predpoveď futures trhu a stala sa najväčším bodovým poklesom v histórii.

Podobne boli zasiahnuté aj ostatné akciové trhy, kde sa kontrakty S&P 500 znížili o 7,6% a NASDAQ Composite sa znížili o 7,2%.

Najväčší percentuálny pokles utrpel taliansky FTSE MIB, pričom index klesol o 11%.

V Spojených štátoch tieto poklesy spustili ističe určené na prevenciu krachov na trhoch s akciami, čo viedlo k 15-minútovým pauzám v obchodovaní.

Na ostatných výrobcov

V reakcii na pokles ceny viacerí producenti ropy v Severnej Amerike prerušili vrtanie nových vrtov. Producenti bridlicovej ropy v Severnej Amerike všeobecne požadujú pre udržanie prevádzky ceny ropy nad 40 dolárov za barel a zníženie nových ropných polí by malo anulovať očakávaný rast produkcie ropy v USA. Pri cene 35 dolárov za barel surovej ropy mohlo nové vrty prevádzkovať iba 16 producentov bridlice. Väčšina producentov očakávala v roku 2020 cenu za barel 55 až 65 dolárov. Poradenská spoločnosť Wood Mackenzie odhadovala, že pri cene Brentu 25 dolárov za barel, 10% ropy globálna ťažba nebude schopná pokryť svoje základné prevádzkové náklady, najmä producentov ťažkej ropy ako Venezuela, Mexiko a ropné piesky v Kanade, kde cena klesla pod 5 dolárov za barel. Predpovede Americkej správy energetických informácií ukazujú, že produkcia ropy v USA by kvôli cenovej vojne poklesla z 13,2 milióna bpd v máji 2020 na 12,8 milióna bpd v decembri 2020 a potom by v roku 2021 klesla na 12,7 milióna bpd.
V USA bola spoločnosť Whiting Petroleum Corporation, ktorá vyprodukovala 120 000 barelov denne, prvým veľkým producentom, ktorý vyhlásil bankrot kvôli pádu ceny ropy. O bankrot sa uchádzala aj spoločnosť Diamond Offshore Drilling, ktorá je dodávateľom vrtných vrtov na mori. Ako dôvod uviedla cenovú vojnu a pokles dopytu po rope v dôsledku pandémie koronavírusov.
Irackí a kuvajtskí producenti ropy tiež oznámili svojim zákazníkom zľavy z ceny, hoci iracká zľava bola nižšia ako zľava zo Saudskej Arábie. Spojené arabské emiráty taktiež ohlásili zvýšenie produkcie na 4 milióny barelov denne, čo je viac ako odhadovaná produkčná kapacita krajiny 3,5 milióna bpd.
Nórsko, najväčší európsky vývozca ropy, zaznamenalo pokles svojej meny na historické minimá voči euru, pričom nórska centrálna banka pripravila menovú intervenciu po prvýkrát za dve desaťročia. Nigérijská centrálna banka tiež devalvovala svoju nairu voči doláru, zatiaľ čo trh s akciami a dlhopisy v krajine (popri angolských) poklesli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *