Krach na akciovom trhu v roku 2020 (2020 stock market crash)

Krach na akciovom trhu v roku 2020, označovaný tiež ako Coronavirus Crash and Coronavirus Correction, bol veľkým a náhlym globálnym krachom na trhoch s akciami, ktorý sa začal 20. februára 2020 a skončil 7. apríla.

Krach spôsobil iba krátkodobý medvedí trh a v apríli sa globálne akciové trhy znovu dostali na býčí trh, ktorý pokračoval až do decembra 2020, hoci americké trhy sa na januárové úrovne vrátili až v novembri.

Zrážka signalizovala začiatok recesie COVID-19.

Pozadie

Havária koronavírusov nasledovala po desaťročí ekonomickej prosperity a udržateľného globálneho rastu po obnovení z GFC v roku 2009. Globálna nezamestnanosť bola na najnižšej úrovni v histórii, zatiaľ čo kvalita života sa všeobecne zlepšovala na celom svete. V roku 2020 však začala pandémia COVID-19 – ktorá je v súčasnosti najpôsobivejšou pandémiou od pandémie chrípky v roku 1918 – a zdecimovala tak ekonomiku. Globálne ekonomické vypnutie nastalo v dôsledku pandémie a panické prerušenia nákupu a dodávok prehĺbili trh. Medzinárodný menový fond poukázal na ďalšie poľahčujúce faktory, ktoré sa vyskytli pred rokom COVID-19, ako napríklad globálne synchronizované spomalenie v roku 2019, ktoré sú faktorom zhoršenia zrútenia, najmä vzhľadom na to, že trh už bol zraniteľný.
V priebehu roku 2019 MMF uviedol, že svetová ekonomika prechádza „synchronizovaným spomalením“, ktoré vstúpilo do svojho najpomalšieho tempa od finančnej krízy v rokoch 2007 – 2008. „Praskliny“ sa prejavovali na spotrebiteľskom trhu, keď globálne trhy začali trpieť „prudkým zhoršením“ výrobnej činnosti. Predpokladá sa, že globálny rast vyvrcholil v roku 2017, keď celková priemyselná produkcia sveta začala na začiatku roku 2018 trvalo klesať. MMF ako hlavný dôvod spomalenia označil „zvýšené obchodné a geopolitické napätie“, pričom ako dôvod uviedol spomalenie brexitu a Čína – Obchodná vojna USA bola hlavným dôvodom spomalenia v roku 2019, zatiaľ čo ostatní ekonómovia obviňovali problémy z likvidity.
Od finančnej krízy v rokoch 2007 – 2008 došlo k veľkému nárastu zadlženia spoločností, ktorý stúpol z 84% hrubého svetového produktu v roku 2009 na 92% v roku 2019, čo je asi 72 biliónov USD. V ôsmich najväčších ekonomikách sveta – Číne, Spojených štátoch, Japonsku, Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Španielsku, Taliansku a Nemecku – predstavoval celkový podnikový dlh v roku 2019 asi 51 biliónov dolárov, v porovnaní s 34 biliónmi dolárov v roku 2009. Inštitút medzinárodných financií predpovedá v roku 2019, že pri hospodárskom poklese, ktorý je o polovicu horší ako kríza v roku 2008, by dlhovali nefinančné spoločnosti dlh vo výške 19 biliónov dolárov bez toho, aby zarábali úroky z emitovaného dlhu. McKinsey Global Institute v roku 2018 varoval, že najväčšie riziká budú pre rozvíjajúce sa trhy ako Čína, India a Brazília, kde 25-30% dlhopisov vydali vysoko rizikové spoločnosti.

Zrážka

Aj keď krach začal 20. februára, predaj sa zintenzívnil v prvej polovici marca až v polovici marca.

Počas krachu došlo na svetovom akciovom trhu k niekoľkým výrazným poklesom každý deň, najväčší pokles bol 16. marca, na väčšine svetových trhov prezývaný „Čierny pondelok II“ o 12–13%.

Na akciových trhoch došlo k ďalším dvom významným dátumom krachov, jeden bol 9. marca s prezývkou „Čierny pondelok I“ a 12. marca s prezývkou „Čierny štvrtok“.

V záujme zvládnutia paniky banky a rezervy na celom svete znížili svoje úrokové sadzby, bankové sadzby a sadzby hotovostných tokov a ponúkli bezprecedentnú podporu investorom a trhom.

17. – 21. februára

V pondelok 17. februára 2020 sa uzavreli ázijsko-tichomorské akciové trhy, ale európske akciové trhy sa zatvorili, zatiaľ čo americké akciové trhy sa zatvorili v súlade s Prezidentským dňom. Ceny ropy klesli, zatiaľ čo výnos 10-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice klesol na 1,59%. 18. februára sa uzavreli ázijsko-tichomorské akciové trhy, kým európske akciové trhy, Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a S&P 500. Ceny ropy stúpli o viac ako 2%, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov US Treasury poklesli na 1,54% a 1,99%. Singapurský minister financií Heng Swee Keat ohlásil fiškálny stimulačný program v hodnote 4,5 miliárd dolárov. 19. februára sa ázijsko-tichomorské a európske akciové trhy zatvorili, zatiaľ čo Dow Jones Industrial Average skončil a NASDAQ Composite a S&P 500 skončili na rekordných maximách. Ceny ropy vzrástli o ďalšie 2%, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice poklesli na 1,56%, respektíve 2,00%. Čínska ľudová banka a Centrálna banka Tureckej republiky znížili svoje repo sadzby o 10 a 50 bázických bodov, zatiaľ čo Argentínska centrálna banka znížila svoju bankovú sadzbu o 400 bázických bodov.
20. februára sa akciové trhy na celom svete uzavreli väčšinou dole, zatiaľ čo ceny ropy klesli o 1% a výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice poklesli na 1,51%, respektíve 1,96%. Banka Indonézia znížila svoju jednodňovú sadzbu o 25 bázických bodov, zatiaľ čo Brazílska centrálna banka oznámila, že 16. marca zníži povinné minimálne rezervy z 31% na 25%, pričom sa očakáva, že do týchto peňazí uvoľní 135 miliárd R (alebo 29 miliárd USD). zásobovanie. 21. februára sa denné trhy na celom svete uzavreli (s poklesom indexu Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a S&P 500 v týždni), zatiaľ čo ceny ropy klesli a výnosy 10-ročnej a 30-ročnej americkej štátnej pokladnice cenné papiere klesli na 1,45%, respektíve 1,89% (s 30-ročným dokončením je historické minimum).

24. – 28. februára

V pondelok 24. februára 2020 priemyselný priemer Dow Jones a FTSE 100 poklesli o viac ako 3%, pretože sa šírenie ohniska koronavírusu mimo Číny cez víkend podstatne zhoršilo. Vyplýva to z referenčných indexov, ktoré prudko klesajú v kontinentálnej Európe po prudkých poklesoch v Ázii. DAX, CAC 40 a IBEX 35 klesli každý o približne 4% a FTSE MIB poklesli o viac ako 5%. Došlo k veľkému poklesu ceny ropy a veľkému zvýšeniu ceny zlata až na 7-ročné maximum. Výnosy 10-ročných a 30-ročných štátnych cenných papierov USA klesli na 1,36%, respektíve 1,81%. 25. februára sa akciové trhy na celom svete uzavreli, zatiaľ čo ceny ropy klesli na najnižšiu úroveň za viac ako rok a výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice klesli na nové rekordné minimá 1,31%, respektíve 1,80%. Indonézsky minister financií Sri Mulyani ohlásil fiškálny stimulačný program vo výške 742 miliónov dolárov.
26. februára končia svetové akciové trhy so zmiešanými rekordmi, zatiaľ čo ceny ropy klesli štvrté zasadnutie za sebou, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice poklesli o 1,30%, respektíve 1,80%. Kórejská banka odmietla znížiť svoju jednodňovú sadzbu. 27. februára z dôvodu rastúcich obáv z vypuknutia koronavírusu došlo na akciových trhoch v ázijsko-pacifickom a európskom priestore k poklesu o 3–5%, pričom najprudší pokles od roku zaznamenal index NASDAQ-100, index S&P 500 a Dow Jones Industrial Average. 2008 (a Dow pokles o 1191 bodov, čo je najväčší jednodňový pokles od finančnej krízy v roku 2008). Ceny ropy klesli na najnižšiu úroveň za viac ako rok, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov US Treasury poklesli na 1,28%, respektíve 1,77%. Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová naznačila, že hoci Európska centrálna banka ohnisko monitorovala, zatiaľ nespôsobuje dlhodobý dopad na infláciu, a preto si zatiaľ nevyžaduje reakciu menovej politiky.
28. februára akciové trhy na celom svete oznámili svoje najväčšie týždenné poklesy od finančnej krízy v roku 2008, zatiaľ čo ropné futures zaznamenali najväčší týždenný pokles od roku 2009 a výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice klesli na nové rekordné minimá na 1,12%, respektíve 1,30%. Guvernér odchádzajúcej Bank of England Mark Carney uviedol, že britská ekonomika (ktorá vo 4. štvrťroku 2019 zaznamenala stagnáciu a pokles výroby automobilov) bola prepuknutím epidémie ovplyvnená, pretože sa vo veľkej miere spolieha na príjmy z cestovného ruchu a medzinárodné dodávateľské linky na výrobu. Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell uviedol, že ohnisko predstavuje „vyvíjajúce sa riziká pre ekonomickú aktivitu“ a že Federálny rezervný systém použije monetárnu politiku na „prijatie vhodných opatrení na podporu ekonomiky“, ale že „základy americkej ekonomiky zostávajú silné“. Odchádzajúci malajzijský predseda vlády Mahathir Mohamad ohlásil balík fiškálnych stimulov vo výške 20 miliárd RM.
V konečnom dôsledku od 24. do 28. februára akciové trhy globálne poklesli o niekoľko percentuálnych bodov, zatiaľ čo na Wall Street klesli indexy minimálne o 10%. Išlo o najrýchlejšiu korekciu v histórii trhu od historického maxima, kým vstup na korekčné územie trval iba šesť dní. Náhly pokles koncom februára sa dal pripísať obavám, že Čína môže spôsobiť globálny ekonomický šok, a to predovšetkým kvôli karanténam zavedeným štátom na boj proti pandémii COVID-19, ktorá sa v tom čase klasifikovala ako epidémia. Počas niekoľkých týždňov akcie dostatočne poklesli na to, aby sa dostali na územie medvedieho trhu. Pokiaľ ide o správy o šírení vírusov v Južnej Kórei, Taliansku a Iráne, vyvolali obavy investorov aj hromadný výpredaj na ázijsko-tichomorských akciových trhoch aj na európskych trhoch.

2. – 6. marca

22%.

Americký prezident Donald Trump podpísal zákon o mimoriadnych rozpočtových prostriedkoch a návrhu zákona o pandemických protiopatreniach vrátane vládnych výdavkov vo výške 8,3 miliárd dolárov.

Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda počas predchádzajúceho víkendu uviedol, že Bank of Japan sa „bude usilovať stabilizovať trhy a ponúkať dostatočnú likviditu prostredníctvom operácií na trhu a nákupov aktív“ a Bank of Japan následne oznámila, že odkúpi až 500 ¥ štátnych dlhopisov v hodnote 4 miliárd dolárov. V pondelok 2. marca európske a ázijsko-tichomorské akciové trhy zväčša ukončili po sebe idúce denné straty z predchádzajúceho týždňa, zatiaľ čo v Spojených štátoch dosiahol index S&P 500 3,9%, index NASDAQ Composite 3,7% a index Dow Jones Industrial Average skončil 1 126 bodov až (alebo 4,4%; najväčší jednodňový zisk od roku 2009). Ropné futures zaznamenali najväčší denný zisk v roku 2020, zatiaľ čo výnosy z 10-ročných a 30-ročných cenných papierov US Treasury poklesli na 1,03%, respektíve 1,62%.
Ministri financií a riaditelia centrálnych bánk krajín G7 3. marca vydali spoločné vyhlásenie s cieľom „opätovne potvrdiť náš záväzok využívať všetky príslušné politické nástroje“ na riešenie sociálno-ekonomického dopadu ohniska nákazy vrátane „prípadných fiškálnych opatrení“ s centrálnymi bankami. naďalej „plniť svoje mandáty, a tým podporovať cenovú stabilitu a hospodársky rast“. V ten istý deň ohlásili Austrálska rezervná banka a Malajzijská centrálna banka zníženie jednodňovej sadzby o 25 bázických bodov (čím sa austrálska sadzba dostala na najnižšiu úroveň v histórii), banka Indonézia oznámila, že zníži povinné minimálne rezervy z 8 na 4 percentá od 16. marca, zatiaľ čo Čínska ľudová banka odmietla vykonávať operácie na voľnom trhu. Juhokórejský minister financií Hong Nam-ki ohlásil fiškálny stimulačný program vo výške 11,7 bilióna (9,8 miliárd dolárov).
Mexický minister financií Arturo Herrera Gutiérrez tiež 3. marca, v dôsledku klesajúceho poklesu mexickej centrálnej banky o zníženie nočnej sadzby, ohlásil program fiškálnych stimulov na urýchlenie vládnych výdavkov. Federálny výbor pre voľný trh znížil cieľovú sadzbu federálnych fondov o 50 bázických bodov, predseda Federálneho rezervného systému Powell uviedol, že centrálna banka „videla riziko pre výhľad ekonomiky a rozhodla sa konať“ a že „rozsah a pretrvávanie celkového vplyv [ohniska] na ekonomiku USA zostáva veľmi neistý “. Na konci obchodovania 3. marca európske a ázijsko-pacifické akciové trhy väčšinou rástli, ale index S&P 500, index NASDAQ Composite a index Dow Jones Industrial Average klesli (s obratom Dow o viac ako dve tretiny predchádzajúceho zisk dňa). Ropné futures rástli a výnos 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice klesol na rekordné minimá 0,91%, respektíve 1,60% (s poklesom pod 1% v prípade 10-ročných cenných papierov došlo po prvýkrát v histórii).
4. marca ázijsko-tichomorské a európske akciové trhy pokračovali v najväčšom raste (iba KOSPI vzrástol o 2%), zatiaľ čo index S&P 500 vzrástol o 4,2%, index NASDAQ Composite vzrástol o 3,8% a index Dow Jones Industrial Average zvrátil strata za predchádzajúci deň zvýšením o 1 173 bodov (alebo 4,5%). Ropné futures však klesli a výnos 10-ročných a 30-ročných cenných papierov US Treasury skončil na 0,99%, respektíve 1,64%. Banka Kanady a Saudskoarabský menový úrad oznámili zníženie svojich jednodňových a repo sadzieb o 50 bázických bodov, výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgieva oznámila núdzový úverový program v hodnote 50 miliárd dolárov na pomoc krajinám s nízkym príjmom a rozvíjajúcim sa trhom s politikou v reakcii na epidémiu a brazílska centrálna banka oznámila, že bude dražiť devízové ​​swapy až do výšky 1 miliardy dolárov.
5. marca ázijsko-tichomorské akciové trhy naďalej rástli, zatiaľ čo európske akciové trhy sa zatvárali. Indexy S&P 500, NASDAQ Composite a Dow Jones Industrial Average poklesli o viac ako 3%. Ropné futures rástli po správach o tom, že OPEC súhlasil so znížením produkcie s Ruskom, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice klesli na 0,91%, respektíve 1,54%. Argentínska centrálna banka znížila svoju bankovú sadzbu o ďalších 200 bázických bodov a po tom, čo 27. februára odmietla znížiť svoju jednodňovú sadzbu, Kórejská centrálna banka obnovila dohodu o menovom swape s Bank Indonesia. 6. marca sa akciové trhy na celom svete uzavreli (hoci sa týždeň zatvorili index Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a S&P 500). Ceny ropy klesli o 9% (najväčší jednodňový pokles cien za 11 rokov), zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice klesli na nové rekordné minimá pod 0,71% a 1.

Cenová vojna medzi Ruskom a Saudskou Arábiou

Zníženie dopytu po cestovaní a nedostatok továrenských aktivít v dôsledku pandémie COVID-19 významne ovplyvnili dopyt po rope, čo spôsobilo pokles jej ceny. V polovici februára predpovedala Medzinárodná energetická agentúra, že rast dopytu po rope bude v roku 2020 najmenší od roku 2011. Pokles čínskeho dopytu vyústil do zasadnutia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) s cieľom diskutovať o možnom znížení ťažby na vyrovnanie. strata dopytu. Kartel pôvodne uzavrel predbežnú dohodu o znížení ťažby ropy o 1,5 milióna barelov denne po stretnutí vo Viedni 5. marca 2020, ktoré by úroveň produkcie znížilo na najnižšiu úroveň od vojny v Iraku.
Keď sa OPEC a Rusko 6. marca nedohodli na znížení produkcie ropy a Saudská Arábia a Rusko 7. marca oznámili zvýšenie ťažby ropy, ceny ropy poklesli o 25 percent. 8. marca Saudská Arábia neočakávane oznámila, že zvýši produkciu surovej ropy a predá ju so zľavou (6–8 USD za barel) zákazníkom v Ázii, USA a Európe v nadväznosti na prerušenie rokovaní, keď Rusko odolávalo výzvam znížiť produkciu. Najväčšie zľavy sa zameriavali na ruských zákazníkov s ropou v severozápadnej Európe.
Pred oznámením cena ropy klesla od začiatku roka o viac ako 30% a po oznámení Saudskej Arábie poklesla o ďalších 30 percent, aj keď sa neskôr mierne zotavila. Ropa Brent, ktorá bola zvyknutá na cenu dvoch tretín svetových dodávok ropy, zaznamenala v noci na 8. marca najväčší pokles od vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Cena West Texas Intermediate tiež klesla na najnižšiu úroveň od februára 2016. Energetický expert Bob McNally poznamenal: „Je to prvýkrát od roku 1930 a ’31, kedy sa masívny negatívny dopytový šok zhodoval s šokom ponuky;“ v tom prípade to bol zákon o tarifách typu Smoot – Hawley, ktorý vyvolal kolaps medzinárodného obchodu počas Veľkej hospodárskej krízy, čo sa zhodovalo s objavom ropného poľa vo východnom Texase počas ropného boomu v Texase. Obavy z rusko-saudskoarabskej cenovej vojny spôsobili prepad amerických zásob a osobitne zasiahli amerických producentov bridlicovej ropy.

Čierny pondelok I (9. marca)

Pred otvorením futures trh Dow Jones Industrial Average zaznamenal pokles o 1300 bodov na základe koronavírusu a pokles ceny ropy popísaný vyššie, čo spôsobilo obmedzenie obchodovania alebo prerušenie obchodovania, čo spôsobilo, že trh s futures pozastavil obchodovanie na 15 minút.
Americký priemyselný priemer Dow Jones stratil viac ako 2 000 bodov, čo The News International označil za „najväčší pokles vnútrodenného obchodovania“. Priemerný index Dow Jones zasiahol množstvo obchodných „ističov“, aby obmedzil panický predaj. Ropné firmy Chevron a ExxonMobil poklesli asi o 15%. NASDAQ Composite, tiež v Spojených štátoch, stratil viac ako 620 bodov. [Je potrebné objasniť] Index S&P 500 poklesol o 7,6%. Ceny ropy klesli o 22% a výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov US Treasury poklesli pod 0,40%, respektíve 1,02%. Kanadský zložený index S & P / TSX zakončil deň voľna o viac ako 10%. Brazílska banka IBOVESPA sa vzdala 12%, čím vymazala viac ako 15 mesiacov zisku indexu. Austrálsky ASX 200 stratil 7,3%, čo je najväčší denný pokles od roku 2008, aj keď sa v priebehu dňa odrazil. Londýnsky FTSE 100 stratil 7,7% a utrpel najhorší pokles od finančnej krízy v roku 2008. Spoločnosti BP a Shell Oil zaznamenali vnútrodenné poklesy cien o takmer 20%. FTSE MIB, CAC 40 a DAX tankovali tiež, zatiaľ čo pandémia koronavírusu v krajine pokračovala v najväčšom ovplyvnení Talianskom. Klesli o 11,2%, 8,4% a 7,9%. STOXX Europe 600 klesol na viac ako 20% pod svoj vrchol na začiatku roka.
Na mnohých ázijských trhoch – Japonsko, Singapur, Filipíny a Indonézia – akcie poklesli o viac ako 20% od svojich posledných vrcholov, keď vstúpili na územie medvedieho trhu. V Japonsku sa Nikkei 225 prepadol o 5,1%. V Singapure poklesol index Straits Times o 6,03%. V Číne stratil index CSI 300 3%. V Hongkongu klesol index Hang Seng o 4,2%. V Pakistane došlo k najväčšiemu celodennému prepadu v histórii krajiny v rámci PSX, ktorý stratil 2 302 bodov alebo 6,0%. Trh sa uzavrel s poklesom indexu KSE 100 o 3,1%. V Indii uzavrel BSE SENSEX o 1 942 bodov menej na 35 635, zatiaľ čo NSE Nifty 50 klesol o 538 bodov na 10 451.
Bývalý poradca energetickej politiky pre administratívu Georga W. Busha Bob McNally poznamenal: „Je to prvýkrát od roku 1930 a ’31, kedy sa negatívny dopytový šok zhodoval s šokom ponuky;“ v tom prípade to bol zákon o tarifách typu Smoot – Hawley, ktorý vyvolal kolaps medzinárodného obchodu počas Veľkej hospodárskej krízy, čo sa zhodovalo s objavom ropného poľa vo východnom Texase počas ropného boomu v Texase. Washington Post uviedol, že otrasy spojené s koronavírusmi by mohli vyvolať kolaps dlhovej bubliny spoločností, čo by vyvolalo a zhoršilo recesiu. Centrálna banka Ruska oznámila, že pozastaví nákupy na devízových trhoch na domácich trhoch na 30 dní, zatiaľ čo Brazílska centrálna banka vydražila na devízovom trhu ďalších 3,465 miliardy dolárov v dvoch samostatných transakciách a Mexická banka zvýšila svoje devízové ​​aukcie program z 20 miliárd dolárov na 30 miliárd dolárov. Po oznámení fiškálnych stimulačných programov vo výške 120 miliárd dolárov 2. decembra oznámil japonský premiér Šinzó Abe ďalšie vládne výdavky, zatiaľ čo ďalší stimul oznámil aj indonézsky minister financií Srí Mulyani.
Pretože hashtag #BlackMonday je populárny na Twitteri, prijali ho spravodajské organizácie ako Associated Press, The Economist a Yahoo Finance UK v deň, keď k nemu došlo. Kým denník The Guardian ho pôvodne označovali ako „Crash Monday“, neskôr ho označili aj ako „Black Monday of 2020“, aby ho odlíšili od rovnomennej havárie v roku 1987. Agentúra Associated Press citovala aj analytika austrálskej finančnej spoločnosti OFX: „Šoky spôsobili, že trhy sa dostali do šialenstva, ktoré sa dá označiť iba ako„ čierny pondelok “. Kombinácia ropy Rusko vs. Saudská Arábia cenová vojna, krach akcií a eskalácia problémov s koronavírusmi vytvorili vražedný kokteil, ktorý zhoršil minulotýždňovú kocovinu. ““

10. – 11. marca

Nasledujúci deň obchodovania americké akcie vrátili časť strát, ku ktorým došlo v pondelok, a zvýšili sa o viac ako 4%. Bolo to pripísané možnému fiškálnemu stimulu, ako je potenciálna 0% daň zo mzdy, ktorý navrhol americký prezident Donald Trump. V stredu však akcie opäť poklesli a viedli k tomu, že DJIA vstúpila na medvedí trh (t. J. Pokles o 20% od posledného vrcholu) po prvýkrát za 11 rokov, čím sa skončil najdlhší býčí trh v histórii amerických akciových trhov.
10. marca uzavreli priemyselný priemer Dow Jones, NASDAQ Composite a S&P 500 nahor o 4,9%, zatiaľ čo ázijsko-tichomorské akciové trhy sa zatvorili a európske akciové trhy sa zatvorili. Ceny ropy vzrástli o 10%, zatiaľ čo výnosy z 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice vzrástli na 0,70%, respektíve 1,16%. Ruská centrálna banka oznámila repo aukciu vo výške 500 miliárd ₽ (alebo 7 miliárd dolárov) a zvýšila svoj limit devízových swapových operácií až na 5 miliárd dolárov. zatiaľ čo Bank Indonesia uskutočňovala nákupy štátnych dlhopisov na voľnom trhu a indonézsky minister financií Sri Mulyani ohlásil stimul súvisiaci s daňami. Austrálsky premiér Scott Morrison ohlásil vládne výdavky v hodnote 2,4 miliárd dolárov na protiopatrenia proti pandémii.
11. marca sa uzavreli ázijsko-tichomorské a európske akciové trhy (pričom index S & P / ASX 200 na austrálskej burze cenných papierov klesol na viac ako 20% pod svoje 52-týždňové maximum), zatiaľ čo NASDAQ Composite a S&P 500 poklesli o 5% a priemyselný priemer Dow Jones o 6% (pričom Dow tiež klesol na viac ako 20% pod svoju poslednú rekordnú hodnotu dosiahnutú 19. februára). Ceny ropy klesli o 4%, zatiaľ čo výnos 10-ročných a 30-ročných cenných papierov US Treasury sa zvýšil na 0,82%, respektíve 1,33%. Índice Bovespa na brazílskej burze cenných papierov medziročne poklesla o 8,5% na 27%, zatiaľ čo zložený index S & P / TSX na torontskej burze cenných papierov tiež klesol na viac ako 20 percent pod svoj posledný vrchol z 20. februára. Bank of England oznámila, že zníži svoju bankovú sadzbu o 25 bázických bodov, zatiaľ čo minister financií Rishi Sunak oznámil vládne výdavky vo výške 30 miliárd GBP, pričom 12 miliárd GBP bolo konkrétne zameraných na protiopatrenia proti pandémii. Federálny rezervný systém oznámil, že zvýši najvyššiu úroveň svojich jednodňových spätných nákupov na 175 miliárd dolárov. Japonská centrálna banka oznámila, že zvyšuje svoj ročný cieľ nákupu prostriedkov obchodovaných na burze nad súčasných 6 biliónov ¥ (alebo 57 miliárd dolárov). Indonézsky minister financií Sri Mulyani oznámil daňové úľavy pre indonézsky výrobný sektor počas pandémie koronavírusov. Taliansky premiér Giuseppe Conté oznámil fiškálny stimul vo výške 25 miliárd EUR (alebo 28 miliárd USD).
11. marca predniesol verejný prejav americký prezident Donald Trump. V prejave prezident vyhlásil dočasný 30-dňový zákaz cestovania do Európy v reakcii na pandémiu koronavírusov. Aj keď Trump pôvodne uvádzal, že zákaz bude zahŕňať všetok tovar a cestujúcich z Európy, podrobnosti zákazu cestovania boli objasnené neskôr: zákaz sa týka ľudí, ktorí nie sú občanmi USA a ktorí v posledných dvoch týždňoch navštívili 26-členný schengenský priestor, ale nezahŕňa obchodný tovar a náklad. Zákaz cestovania vylučoval najmä Spojené kráľovstvo a Írsku republiku, ktoré boli pridané o 3 dni neskôr. Trump pred zavedením zákazu cestovania nekonzultoval s Európskou úniou.
Carmen Reinicke z Business Insider napísala, že Trumpov prejav k národu „nedokázal upokojiť obavy investorov z ekonomického spadu po vypuknutí koronavírusu“. Podľa jedného spisovateľa Barrona, „Dow futures boli hore asi o 300 bodov pred začiatkom prezidentovej adresy. A potom prezident začal hovoriť – a futures začali klesať.“ “.

Čierny štvrtok (12. marca)

Hodnota Dow klesla o 2 353 bodov a stratila všetky svoje zisky z najnižšieho bodu v roku 2018. Pokles prekonal Čierny pondelok, ktorý nastal len pár dní predtým, a bol tak vôbec najväčším jednodňovým bodovým poklesom.

Spolu s poklesmi o 1 191 a 1 465 bodov 27. februára a 11. marca boli všetky štyri najväčšie denné straty Dow do čierneho štvrtka spojené s pandémiou COVID-19.

Prezident Trump na krach zareagoval obhajobou zákazu cestovania a predpovedaním, že akciový trh sa nakoniec zotaví intervenciou centrálnej banky.

Čierny štvrtok bol globálnym prepadom akciových trhov 12. marca 2020, ako súčasť väčšieho prepadu akciových trhov v roku 2020. Americké akciové trhy utrpeli najväčším jednodňovým percentuálnym poklesom od pádu akciových trhov v roku 1987. Po čiernom pondelku o tri dni skôr bol čierny štvrtok pripísaný pandémii COVID-19 a nedostatku dôvery investorov v amerického prezidenta Donalda Trumpa po tom, čo vyhlásil 30-dňový zákaz cestovania proti schengenskému priestoru. Európska centrálna banka sa navyše pod vedením Christine Lagardeovej rozhodla neznížiť úrokové sadzby napriek očakávaniam trhu, čo viedlo k poklesu futures na index S&P 500 o viac ako 200 bodov za menej ako hodinu.
Banka Indonézia oznámila nákupy štátnych dlhopisov na voľnom trhu v hodnote 4 biliónov Rp (276,53 milióna USD), zatiaľ čo guvernér banky Indonézia Perry Warjiyo uviedol, že nákupy vládnych dlhopisov v indonézskej banke Indonézia sa za posledný rok vyšplhali na 130 biliónov Rp a od konca januára na 110 biliónov Rp. . Napriek tomu, že Európska centrálna banka odmietla znížiť vkladovú sadzbu, zvýšila objem svojich nákupov aktív o 120 miliárd EUR (alebo 135 miliárd USD), zatiaľ čo Federálny rezervný systém oznámil nákupy na voľnom trhu o 1,5 bilióna dolárov. Austrálsky premiér Scott Morrison ohlásil balík fiškálnych stimulov vo výške 17,6 miliárd dolárov. Indická rezervná banka oznámila, že uskutoční šesťmesačný výmenný kurz za 2 doláre za americké doláre, zatiaľ čo austrálska rezervná banka oznámila 8,8 miliárd dolárov na spätné odkúpenie štátnych dlhopisov. Centrálna banka Brazílie dražila devízové ​​spoty v objeme 1,78 miliárd dolárov.
Ázijsko-pacifické akciové trhy sa zatvorili (s indexom Nikkei 225 na tokijskej burze, indexom Hang Seng na hongkonskej burze a IDX Composite z indonézskej burzy klesli na viac ako 20% pod svoje 52-týždňové maximá) ), Európske akciové trhy uzavreli o 11% (index FTSE 100 na londýnskej burze cenných papierov, DAX na frankfurtskej burze cenných papierov, CAC 40 na burze Euronext Paris a FTSE MIB na burze Borsa Italiana, ktoré uzatvárajú viac ako 20 % pod ich poslednými vrcholmi), zatiaľ čo priemyselný priemer Dow Jones uzavrel ďalších 10% (zastiera jednodňový rekord stanovený na 9. marca), NASDAQ Composite klesol o 9,4% a index S&P 500 o 9,5% ( s NASDAQ a S&P 500 tiež klesli na viac ako 20% pod svoje vrcholy) a poklesy tento týždeň po druhýkrát aktivovali obchodný obrubník na newyorskej burze. Ceny ropy poklesli o 8%, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice sa zvýšili na 0,86% a 1,45% (a ich výnosová krivka skončila normálne).
Americký index Dow Jones Industrial Average a index S&P 500 utrpeli najväčším jednodňovým percentuálnym poklesom od pádu akciového trhu v roku 1987, rovnako ako britský FTSE 100, ktorý poklesol o 10,87%. Kanadský zložený index S & P / TSX poklesol o 12%, čo je najväčší jednodňový pokles od roku 1940. Taliansky index FTSE MIB uzavrel so stratou -16,92%, najhoršie v histórii. Nemecký DAX klesol o 12,24% a francúzsky CAC o 12,28%. V Brazílii klesla Ibovespa o 14,78% po tom, čo sa obchodovanie s B3 v priebehu dňa dvakrát zastavilo; tiež sa posunul pod hranicu 70 000 pred zatvorením nad ním. Hodnota NIFTY 50 na národnej indickej burze cenných papierov klesla o 7,89% na viac ako 20% pod svoj posledný vrchol, zatiaľ čo BSE SENSEX na bombajskej burze cenných papierov klesol o 2 919 (alebo 8,18%) na 32 778. Referenčný index akciového trhu na burze v Johannesburgu poklesol o 9,3%. MERVAL na burze cenných papierov v Buenos Aires tento týždeň klesol o 9,5% na 19,5%. 12. marec bol druhýkrát po poklese z 9. marca, kedy sa od zavedenia v roku 2013 spustil istič s poklesom o 7%.
V Kolumbii dosiahlo peso historické minimum voči americkému doláru, keď sa prvýkrát v histórii obchodovalo nad 4 000 pesos. Mexické peso tiež dosiahlo historické maximum v porovnaní s americkým dolárom, ktoré sa obchodovalo na úrovni 22,99 pesos.
Krátko po začiatku obchodovania sa na hlavných amerických akciových trhoch spustil obchodný obmedzení úrovne 1 kvôli zvýšenému predaju, čo viedlo k 15-minútovému zastaveniu obchodovania. Istič úrovne 1 sa spúšťa s poklesom indexu S&P 500 o 7%. K zastaveniu obchodovania došlo potom, čo trhy v priebehu 15 minút dosiahli pokles o 7,2 percenta. Krach sa dočasne zotavil po tom, čo Federálna rezervná banka v New Yorku ponúkla bankám krátkodobé pôžičky v hodnote najmenej 1,5 bilióna dolárov na 12. až 13. marca, ale trh sa čoskoro rýchlo obnovil.

13. marca

13. marca sa európske akciové trhy zatvorili väčšinou, zatiaľ čo ázijsko-tichomorské akciové trhy sa zatvorili (s výnimkou indexu S & P / ASX 200, ktorý vzrástol o 4,4%), zatiaľ čo vzrástol index Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a index S&P 500. o viac ako 9% (pri ich najväčšom raste od roku 2008). Index RTS na moskovskej burze skončil týždeň s poklesom o 27%, index Tadawul All-Share na saudskoarabskej burze o 17%, benchmarkový index na banke Borsa Istanbul o 15% a index Indice de Precios y Cotizaciones na mexickej burze cenných papierov skončili o 9% nižšie. Aj keď ceny ropy skončili, vykázali najväčší týždenný pokles od roku 2008, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice vzrástli na viac ako 1%, respektíve 1,6% (a ich výnosová krivka zostala normálna). Índice Bovespa na brazílskej burze cenných papierov uzavrela o 13% viac. Americký prezident Donald Trump vyhlásil pandémiu koronavírusov za mimoriadnu udalosť v oblasti verejného zdravia, čím uvoľnil vládne výdavky vo výške 50 miliárd dolárov smerujúce k protiopatreniam proti pandémii.
Predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosi uviedla, že Snemovňa reprezentantov USA schváli následný návrh zákona o rozpočtových prostriedkoch a pandemických protiopatreniach vrátane expanzie práceneschopnosti, ktorý prezident Trump zvrátil a podporil. Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že kanadská federálna vláda pripravuje program fiškálnych stimulov. Kanadský minister financií Bill Morneau uviedol, že jeho súčasťou bude úverová linka pre podnikanie v hodnote 10 miliárd dolárov. Bank of Canada oznámila zníženie sadzby za noc o ďalších 50 bázických bodov. Čínska ľudová banka oznámila, že zníži svoje povinné minimálne rezervy o 50 až 100 bázických bodov zo súčasných 12,5% a uvoľní 79 miliárd dolárov do ponuky peňazí. Japonská centrálna banka oznámila 200 miliárd jenov (alebo 1,9 miliárd dolárov) nákupov štátnych dlhopisov na voľnom trhu.
Bank of Canada oznámila nákupy na voľnom trhu v hodnote 7,5 miliárd dolárov. Brazílske ministerstvo financií oznámilo, že na budúci týždeň ruší sériu aukcií dlhopisov. Ruská centrálna banka oznámila, že kúpi v aukcii 500 miliárd (alebo 6,8 miliárd dolárov) na dohodách o spätnom odkúpení. Centrálna banka Tureckej republiky uskutočnila spätné nákupy štátnych dlhopisov na voľnom trhu ₺29 miliárd (alebo 4,6 miliárd dolárov). Banka Indonézia uskutočnila nákupy štátnych dlhopisov na voľnom trhu v hodnote 6 biliónov Rp (405 miliárd dolárov), zatiaľ čo indonézsky minister financií Sri Mulyani oznámil ďalší fiškálny stimul v hodnote 120 biliónov Rp (8,1 miliárd dolárov).

Čierny pondelok II. (16. marca)

Počas predchádzajúceho víkendu saudskoarabský menový úrad oznámil balíček úverových liniek pre malé a stredné podniky v hodnote 13 miliárd dolárov, zatiaľ čo juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa ohlásil balík fiškálnych stimulov. Federálny rezervný systém oznámil, že zníži cieľovú sadzbu federálnych fondov na 0% – 0,25%, zníži povinné minimálne rezervy na nulu a zaháji program kvantitatívneho uvoľňovania vo výške 700 miliárd dolárov.
Futures Dow spadli o viac ako 1 000 bodov a futures na Standard & Poor’s 500 poklesli o 5%, čo spustilo prerušovač obvodu. V pondelok 16. marca sa uzavreli ázijsko-tichomorské a európske akciové trhy (index S & P / ASX 200 vytvoril jednodňový rekordný pokles o 9,7%, čím sa zrútil o 30% z maxima, ktoré bolo dosiahnuté 20. februára). Priemerný index Dow Jones, index NASDAQ Composite a index S&P 500 poklesli o 12–13%, pričom index Dow zakrýva rekord jednodňového poklesu stanovený na 12. marca a obchodný obrubník sa aktivuje na začiatku obchodovania pre tretí (po 9. a 12. marci). Ceny ropy klesli o 10%, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice poklesli na 0,76%, respektíve 1,38% (zatiaľ čo ich výnosová krivka zostala pre tretiu priamu obchodnú seansu normálna).
Index volatility CBOE sa 16. marca uzavrel na 82,69, čo je najvyššia hodnota, ktorá sa kedy uzavrela pre index (aj keď v roku 2008 boli vyššie vnútrodenné vrcholy). Okolo 16. marca napoludnie oznámila Federálna rezervná banka v New Yorku, že do popoludnia toho dňa uskutoční spätný nákup vo výške 500 miliárd dolárov. Indonézsky minister financií Sri Mulyani oznámil ďalší bilión Rp22 v oblasti daňových fiškálnych stimulov. Centrálna banka Tureckej republiky znížila povinné minimálne rezervy z 8% na 6%. Japonská centrálna banka oznámila, že nezníži svoju bankovú sadzbu nižšie z –0,1%, ale že uskutoční otvorenejšie nákupy fondov obchodovaných na burze. Po znížení úrokovej sadzby banky o 25 bázických bodov 7. februára centrálna banka Ruska oznámila, že ponechá svoju bankovú sadzbu na úrovni 6%, zatiaľ čo Kórejská banka oznámila, že zníži svoju jednodňovú sadzbu o 50 bázických bodov na 0,75% . Čílska centrálna banka znížila svoju referenčnú sadzbu.

17. – 20. marca

3 bilióny (12 miliárd dolárov) v núdzových nákupoch štátnych dlhopisov na voľnom trhu.
Bank of England oznámila, že zníži svoju jednodňovú sadzbu o 15 bázických bodov na 0,1% a zvýši nákup štátnych dlhopisov na voľnom trhu o 200 miliárd GBP na celkovú sumu 645 miliárd GBP, zatiaľ čo Danmarks Nationalbank zvýšila svoju depozitnú sadzbu o 15 bázických bodov na –0,60%. Centrálna banka Čínskej republiky znížila svoju bankovú sadzbu o 25 bázických bodov na 1,125%. Po znížení repo sadzby 16. januára o 25 bázických bodov Juhoafrická rezervná banka oznámila, že zníži repo sadzbu o ďalších 100 bázických bodov na 5,25%. Banka Indonézia tiež znížila svoju repo sadzbu o 25 bázických bodov na 4,50%. Čilský prezident Sebastián Piñera ohlásil balík fiškálnych stimulov vo výške 11,7 miliárd dolárov. Vodca väčšiny Senátu USA Mitch McConnell predstavil legislatívu pre tretí balík fiškálnych stimulov až do výšky 1 bilióna dolárov, ktorý zahŕňa hotovostné platby pre domácnosti do 75 000 dolárov v upravenom hrubom príjme (1 200 dolárov na jednotlivca, 2 400 dolárov pre páry a 500 dolárov na dieťa) a 208 miliárd dolárov pre pandémiou vážne postihnuté.
V piatok 20. marca 2020 sa ázijsko-tichomorské a európske akciové trhy zatvorili väčšinou nahor, zatiaľ čo Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a S&P 500 uzavreli všetky poklesy o 4% (s tým, že Dow zastihol svoj týždenný pokles z 24 do 28. februára 2020 až do konca svojho najväčšieho týždenného poklesu od finančnej krízy v roku 2008). Ceny ropy klesli o 11%, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice poklesli na 0,93%, respektíve 1,52% (zatiaľ čo ich výnosová krivka zostala normálna najmenej počas šiesteho obchodovania z predchádzajúcich siedmich). Federálny rezervný systém oznámil, že rozšíri svoje nákupy aktív o komunálne dlhopisy, zatiaľ čo Austrálska rezervná banka oznámila, že tiež kúpi komunálne dlhopisy v hodnote 5 miliárd dolárov (2,9 miliárd dolárov). Banka Indonézia a Centrálna banka Brazílie oznámili nákup štátnych dlhopisov na voľnom trhu 10,1 miliárd dolárov, respektíve 3 miliardy dolárov, zatiaľ čo Reserve Bank of India oznámila, že nasledujúci týždeň uskutoční nákupy na voľnom trhu v hodnote 300 miliárd ₹.
Bank of Mexico oznámila, že zníži svoju jednodňovú sadzbu o 50 bázických bodov, zatiaľ čo Národná banka Rumunska oznámila, že zníži svoju bankovú sadzbu o 25 bázických bodov na 2,0%. Európska centrálna banka otvorila devízovú swapovú linku v hodnote 24 miliárd EUR s Danmarks Nationalbank. Americký minister financií Steven Mnuchin oznámil, že Internal Revenue Service predĺži federálny termín podávania daňových priznaní z 15. apríla na 15. júla, zatiaľ čo guvernér Marylandu Larry Hogan a newyorský guvernér Andrew Cuomo ako predseda a podpredseda Národnej asociácie guvernérov napísali otvorený list Trumpovej administratíve a 116. kongresu USA so žiadosťou o federálnu pomoc vládam štátov USA pri riešení pandémie COVID-19 vo výške 150 miliárd dolárov. Švajčiarska federálna vláda a saudskoarabská národná vláda ohlásili fiškálne stimulačné programy v hodnote 32 miliárd dolárov, zatiaľ čo nemecká spolková vláda údajne plánuje fiškálny stimulačný program v hodnote 100 miliárd eur. Indonézsky minister financií Srí Mulyani oznámil, že indonézska vláda prerozdelí z rozpočtu na fiškálny rok 2020 na protiopatrenia COVID-19 sumu 62,3 bilióna Rp (3,9 miliárd dolárov).

17. marca sa ázijsko-tichomorské akciové trhy uzavreli so zmiešanými výsledkami, zatiaľ čo európske akciové trhy skončili o viac ako 2% vyššie, zatiaľ čo NASDAQ Composite a S&P 500 skončili o viac ako 6% a index Dow Jones Industrial Average skončil o viac ako 5% hore. Ceny ropy klesli o 6%, zatiaľ čo výnosy z 10-ročných a 30-ročných cenných papierov US Treasury vzrástli na 1,04%, respektíve 1,62%. Federálny rezervný systém oznámil, že obnoví svoj nástroj na financovanie obchodného papiera (CPFF) s krátkodobým podnikovým dlhopisom až do výšky 1 bilióna dolárov, zatiaľ čo minister financií Rishi Sunak oznámil program záruk na obchodné úvery podporovaný vládou vo výške 330 miliárd libier. Centrálna banka Tureckej republiky oznámila, že zníži svoju repo sadzbu o 100 bázických bodov z 10,75% na 9,75%, pričom poskytne repo aukcie tureckej líry o 150 bázických bodov nižšie ako referenčná repo sadzba. Izraelská centrálna banka oznámila, že zníži svoju bankovú sadzbu o 15 bázických bodov na 0,10%.
Japonská centrálna banka uskutočnila nákupy fondov obchodovaných na burze na voľnom trhu v hodnote 120 miliárd jenov. Španielsky premiér Pedro Sánchez a francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámili programy fiškálnych stimulov v hodnote 200 miliárd eur a 45 miliárd eur (220 miliárd dolárov a 50 miliárd dolárov), zatiaľ čo kanadský premiér Justin Trudeau uvoľnil fiškálny stimul kanadskej federálnej vlády vo výške 82 miliárd dolárov (56,7 miliárd dolárov) balíček, ktorý oznámil predchádzajúci týždeň. Novozélandský minister financií Grant Robertson taktiež oznámil program fiškálnych stimulov v hodnote 12,1 miliárd NZ. Poľská národná banka oznámila, že zníži svoju referenčnú sadzbu o 50 bázických bodov na 1%, svoju lombardnú sadzbu o 100 bázických bodov na 1,5%, svoju bankovú sadzbu o 70 bázických bodov na 1,05% a zníži povinné minimálne rezervy z 3,5 % až 0,5%.
18. marca sa uzavreli ázijsko-tichomorské a európske akciové trhy, zatiaľ čo NASDAQ Composite aj S&P 500 poklesli o 5% a Dow Jones Industrial Average o viac ako 6% a pod 20 000 bodov, prvýkrát od februára 2017. (s obchodným obrubníkom aktivovaným po štvrtýkrát v priebehu týždňa). Ceny ropy klesli o 24% na 18-ročné minimum, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice vzrástli na 1,23%, respektíve 1,68% (zatiaľ čo ich výnosová krivka zostala normálna). Vodca väčšiny Senátu USA Mitch McConnell vyhlásil, že očakáva, že návrh zákona o rozpočtových prostriedkoch a pandemických protiopatreniach v hodnote 100 miliárd dolárov, ktorý minulý piatok schválila Snemovňa reprezentantov USA, prejde v ten deň Senátom USA, čo urobilo pomerom hlasov 90: 8 a prezidenta Donalda Trumpa podpísal návrh zákona.
Európska centrálna banka oznámila, že nakúpi vládne a podnikové dlhopisy a obchodné cenné papiere až do výšky 750 miliárd EUR (820 miliárd dolárov). Brazílska centrálna banka znížila svoju jednodňovú sadzbu o 50 bázických bodov na rekordne nízku hodnotu 3,75% a na devízových spotoch predala 830 miliónov dolárov, zatiaľ čo austrálska rezervná banka znížila svoju oficiálnu hotovostnú sadzbu na 0,25%. Indická rezervná banka oznámila, že uskutoční nákupy štátnych dlhopisov na voľnom trhu v hodnote 1,35 miliárd dolárov, Kórejská banka oznámila, že nasledujúci deň uskutoční repo aukciu v hodnote 1 bilióna dolárov (793,5 milióna dolárov) a Poľská národná banka oznámila že bude uskutočňovať nákupy štátnych dlhopisov na voľnom trhu na podporu fiškálnych stimulov uskutočňovaných poľskou vládou. Newyorská burza cenných papierov oznámila, že dočasne uzavrie svoju obchodnú pôdu a presunie sa na čisto elektronické obchodovanie počnúc 23. marcom, keď dvaja obchodníci mali pozitívny test na COVID-19 pri skríningoch stanovených NYSE.
19. marca sa uzavreli ázijsko-tichomorské akciové trhy, zatiaľ čo európske akciové trhy sa uzavreli o 3% vyššie, zatiaľ čo všetky Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a S&P 500 tiež. Ceny ropy vzrástli o 23%, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov US Treasury poklesli na 1,06%, respektíve 1,68% (zatiaľ čo ich výnosová krivka zostala normálna). Federálny rezervný systém oznámil devízové ​​swapové linky v hodnote 450 miliárd dolárov pre centrálne banky Austrálie, Brazílie, Južnej Kórey, Mexika, Singapuru, Švédska, Dánska, Nórska a Nového Zélandu, pričom swapové linky pre Brazílsku centrálnu banku, menový orgán Singapur a Bank of Korea vo výške 60 miliárd USD. Federálny rezervný systém zriadil pre podielové fondy peňažného trhu ďalšie pôžičky podobné CPFF. Japonská centrálna banka uskutočnila 1 ¥.

23. – 27. marca

Švajčiarska federálna vláda oznámila program úverových liniek na podnikanie vo výške 20,4 miliárd dolárov a Švajčiarska národná banka oznámila vytvorenie refinančného nástroja s neobmedzenou ponukou úverov pre švajčiarsky bankový systém.
26. marca ázijsko-pacifické akciové trhy skončili so zmiešaným zatváraním, zatiaľ čo európske akciové trhy sa uzatvárali vyššie a index Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a S&P 500 vzrástli o 6% (a Dow obmedzil svoj najväčší 3-dňový rozmach od roku 1931). Ceny ropy klesli, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov US Treasury mierne vzrástli na 0,80%, respektíve 1,37%. Na virtuálnom summite hlavy štátov a vlád Európskej únie nesúhlasili so začatím vydávania korónových dlhopisov. Austrálska rezervná banka oznamuje, že uskutoční nákupy štátnych dlhopisov na voľnom trhu vo výške 3 miliárd dolárov. Centrálne banky Dánska, Nórska, Singapuru a Švédska ohlásili devízové ​​swapy amerických dolárov s bankami svojich národov, zatiaľ čo Sveriges Riksbank oznámila, že kúpi komerčný papier v hodnote 300 miliárd kr.
Indonézska vláda oznámila, že vydá dlhopisy, ktorých výťažok bude určený na programy finančnej pomoci pre podniky vážne ohrozené pandémiou COVID-19. Ruská centrálna banka oznámila, že nasledujúci týždeň bude pokračovať v predaji cudzej meny na domácich trhoch. Kórejská banka oznámila, že na budúcich troch mesiacoch bude každý utorok na repo aukciách uskutočňovať otvorené nákupy štátnych dlhopisov na otvorenom trhu. Úverový rating mexickej federálnej vlády bol znížený ratingom S&P Global Ratings na BBB. Česká národná banka znížila svoju bankovú sadzbu o ďalších 75 bázických bodov na 1%. Singapurský minister financií Heng Swee Keat ohlásil druhý balík fiškálnych stimulov vo výške 48 miliárd S (33,7 miliárd USD). Indický minister financií Nirmala Sitharaman ohlásil balík fiškálnych stimulov v hodnote 23 miliárd dolárov. Čínska vláda oznámila, že realizuje program fiškálnych stimulov vo výške 344 miliárd dolárov.
27. marca ázijsko-pacifické akciové trhy skončili so zmiešaným zatváraním, európske akciové trhy sa zatvorili a index Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a S&P 500 uzavreli pokles o viac ako 3% (dokončenie sa končí v týždni). Ceny ropy klesli o 5% (a uzatvárali sa piaty týždeň po sebe) a výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice klesli na 0,77%, respektíve 1,36%. Snemovňa reprezentantov USA schválila balík fiškálnych stimulov vo výške 2,2 bilióna dolárov, ktorý schválil americký senát 25. marca, pričom americký prezident Donald Trump v ten istý deň podpísal zákon. Európska centrálna banka oznámila ďalších 750 miliárd EUR (820 miliárd dolárov) na nákup štátnych dlhopisov na voľnom trhu. Bank of Canada znížila svoju jednodňovú sadzbu o ďalších 50 bázických bodov na 0,25%.
Indická rezervná banka oznámila, že zníži svoju repo sadzbu o 75 bázických bodov na 4,4%. Brazílska centrálna banka dražila na devízových spotoch 610 miliónov dolárov, zatiaľ čo prezident brazílskej centrálnej banky Roberto Campos Neto formálne požiadal zákonný orgán o vykonanie programu kvantitatívneho uvoľňovania z brazílskeho Národného kongresu. Malajzijský premiér Muhyiddin Yassin ohlásil balík fiškálnych stimulov vo výške 250 miliárd RM (57 miliárd USD). Moody’s znížil úverový rating juhoafrickej vlády na Ba1 (najvyšší neinvestičný stupeň). Ruská centrálna banka oznámila program úverových liniek pre malé a stredné podniky v hodnote 150 miliárd (1,92 miliárd dolárov). Sveriges Riksbank oznámila, že uskutoční nákupy krytých dlhopisov na voľnom trhu v hodnote 20 miliárd kr. (2,01 miliárd dolárov).

V pondelok 23. marca 2020 sa uzavreli ázijsko-tichomorské akciové trhy, zatiaľ čo európske a americké akciové trhy sa zväčša zatvorili. Ceny ropy stúpli, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice klesli na 0,82%, respektíve 1,34%. Ministri financií a vedúci predstavitelia centrálnych bánk krajín G20 sa dohodli na vypracovaní spoločného akčného plánu na riešenie ekonomických účinkov pandémie COVID-19. Rezervná banka Nového Zélandu a Japonská centrálna banka oznámili nákupy štátnych dlhopisov na voľnom trhu v objeme 30 miliárd NZ a 7,3 miliárd USD, Indická rezervná banka a Sveriges Riksbank oznámili v repo operáciách 1 bilión ₹ a 10 miliárd kr (956,3 milióna dolárov), zatiaľ čo Kórejská centrálna banka a Federálny rezervný systém oznámili, že uskutočnia ďalšie repo operácie a nákupy aktív v nezverejnenej výške.
Japonská centrálna banka poskytla pôžičky svojim národným bankám vo výške 34,9 miliárd dolárov v rámci týždňovej operácie financovania, Sveriges Riksbank oznámila pôžičky vo výške 400 miliárd korún (38,8 miliárd dolárov) svojim národným bankám, Svetová banka oznámila pôžičky vo výške 300 miliónov dolárov bankám v Indonézii, zatiaľ čo brazílska centrálna banka oznámila, že rozšíri svoju peňažnú zásobu pôžičiek bankám o 1,2 bilióna R (234 miliárd dolárov) a znížením povinných minimálnych rezerv z 25% na 17%. Maďarská národná banka oznámila devízové ​​swapy domácej meny s eurami na 74,5 miliárd Ft (227 miliónov USD). Austrálsky parlament prijal program fiškálnych stimulov vo výške 80 miliárd dolárov, zatiaľ čo japonský premiér Šinzó Abe oznámil, že program fiškálnych stimulov, o ktorom jeho vláda uvažuje, bude predstavovať najmenej 15 biliónov ¥ (137 miliárd dolárov). Islandská centrálna banka oznámila, že zaháji program kvantitatívneho uvoľňovania na nákup štátnych dlhopisov na podporu programu fiškálnych stimulov vo výške 1,6 miliárd dolárov, ktorý oznámila islandská vláda počas predchádzajúceho víkendu.
24. marca sa uzavreli ázijsko-tichomorské a európske akciové trhy, zatiaľ čo priemyselný priemer Dow Jones uzavrel o viac ako 11%, NASDAQ Composite o viac ako 8% a index S&P 500 o viac ako 9%. Ceny ropy vzrástli o viac ako 2%, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov US Treasury vzrástli na 0,82%, respektíve 1,40%. Po predchádzajúcom týždni, keď ministri financií zo stretnutia v eurozóne odsúhlasili spoločný program finančnej pomoci európskym podnikom v hodnote 37 miliárd EUR, nesúhlasili s ďalšími spoločnými fiškálnymi stimulmi. Japonská centrálna banka požičala ďalších 89 miliárd dolárov na operácie financovania dvoma dolármi, zatiaľ čo indonézsky úrad pre finančné služby zvýšil kapitálovú požiadavku na národné banky do roku 2022 na bilióny Rp3 (182,1 milióna dolárov). Juhokórejský prezident Moon Jae-in oznámil, že plánovaný objem fiškálnych stimulov by sa zdvojnásobil na ₩ 100 biliónov (80 miliárd dolárov). Maďarská národná banka oznámila, že ponechá svoju bankovú a jednodňovú sadzbu na 0,9%, respektíve –0,05%, ale vzdala sa povinných minimálnych rezerv a očakáva sa od nej, že ohlási ďalšie opatrenia na kvantitatívne uvoľnenie. Rumunský minister financií Florin Cîțu oznámil, že rumunská vláda umožní bankám odložiť splácanie úveru približne o šesť mesiacov.
25. marca sa uzavreli ázijsko-pacifické a európske akciové trhy, zatiaľ čo NASDAQ Composite sa zatvorili, ale uzavreli sa aj S&P 500 a Dow Jones Industrial Average (pričom Dow zaznamenal prvý po sebe idúci zisk od predchádzajúceho mesiaca). Ceny ropy stúpli a výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice poklesli na 0,79%, respektíve 1,33%. Americký senát jednomyseľne prijal balík fiškálnych stimulov v hodnote 2,2 bilióna dolárov, ktorý minulý týždeň zaviedol vodca väčšiny Senátu Mitch McConnell. Predsedovia vlád v deviatich krajinách eurozóny vyzvali na vydanie korónových dlhopisov. Reserve Bank of New Zealand oznámila nákup vládnych dlhopisov na voľnom trhu vo výške 250 miliónov NZ (146 miliónov USD) ako súčasť svojho programu kvantitatívneho uvoľňovania.
Mexický minister financií Arturo Herrera Gutiérrez oznamuje, že mexická federálna vláda umožní mexickým bankám odložiť splácanie úveru. Juhoafrická rezervná banka oznámila program kvantitatívneho uvoľňovania nákupov nešpecifikovaného množstva štátnych dlhopisov na voľnom trhu. Kórejská centrálna banka oznámila, že bude financovať polovicu stimulačného programu juhokórejskej vlády. Islandská centrálna banka oznámila, že zníži svoju priemernú požiadavku na udržiavanie povinných minimálnych rezerv z 1% na 0%.

Celková veľkosť pádov

„Za 33 dní medzi 19. februárom a 23. marcom klesol index FTSE All-Share o 33 percent [.] MSCI World Index poklesol o 34 percent.“.

Následné zotavenie

Počas predchádzajúceho víkendu oznámila Taiwanská centrálna banka program úverových liniek pre malé a stredné podniky v hodnote 200 miliárd dolárov (6,6 miliárd dolárov), zatiaľ čo Kórejská centrálna banka oznámila, že uskutoční operáciu financovania v hodnote 12 miliárd dolárov v dolároch aukcie do juhokórejských bánk. Juhoafrická rezervná banka oznámila, že uľahčí bankové účtovníctvo a kapitálové predpisy, aby uvoľnila úver vo výške 300 miliárd R $, zatiaľ čo Bank of Israel oznámila, že zmierni svoje kapitálové požiadavky, aby tiež uľahčila väčšie poskytovanie úverov zo strany svojho bankového systému.
V pondelok 30. marca 2020 sa ázijsko-tichomorské akciové trhy zatvorili väčšinou dole, zatiaľ čo európske akciové trhy sa zatvorili väčšinou o 1% vyššie a index Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a S&P 500 sa uzavreli o viac ako 3% vyššie. Ceny ropy poklesli o viac ako 6% na 18-ročné minimum, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov americkej štátnej pokladnice poklesli na 0,66%, respektíve 1,24% (zatiaľ čo ich výnosová krivka zostala normálna).
31. marca skončili ázijsko-pacifické akciové trhy so zmiešaným zatváraním, zatiaľ čo európske akciové trhy sa zatvárali a index Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a S&P 500 poklesli o viac ako 1% (index Dow sa uzavrel na najhorší) -štvrťročný pokles v histórii). Ceny ropy stúpli o 2% (ale uzavreli sa na najhoršom jednomesačnom a štvrtinovom poklese v histórii), zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov US Treasury vzrástli na 0,68%, respektíve 1,34%.
1. apríla sa ázijsko-pacifické a európske akciové trhy zatvorili väčšinou nadol, zatiaľ čo Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a S&P 500 uzavreli všetky pokles o 5%. Ceny ropy klesli, zatiaľ čo výnosy 10-ročných a 30-ročných cenných papierov US Treasury poklesli na 0,61%, respektíve 1,23% (zatiaľ čo ich výnosová krivka skončila normálne).
9. apríla sa Saudská Arábia a Rusko dohodli na znížení produkcie ropy. Agentúra Reuters uviedla, že „Ak Saudská Arábia nedokázala obmedziť svoju produkciu, americkí senátori vyzvali Biely dom, aby uvalil sankcie na Rijád, vytiahol americké jednotky z kráľovstva a uvalil dovozné clá na saudskú ropu.“ “
Dňa 11. júna sa index Dow Jones Industrial Average prepadol o 1861 bodov, zhruba o 7%, keďže obavy z druhej vlny COVID-19 spolu s tlačovou konferenciou predsedu Federálneho rezervného systému Jerome Powella predchádzajúci deň zavážili v sentimente investorov.
Dow Jones Industrial Average rástol počas celého augusta 2020 a vrchol dosiahol 29 199 bodov 3. septembra 2020 o 9:48 EST, potom sa počas zvyšku dňa ponoril takmer o 1000 bodov. 16. septembra Jerome Powell a FOMC poskytli svoje posledné ekonomické prognózy, ktoré viedli k poklesu DJIA v nasledujúcich troch dňoch približne o 4%. Celý september zaznamenala organizácia DJIA výrazný ústup -9% uprostred rastúcich obáv z druhej vlny infekcie COVID-19, nedostatku vyhliadok federálnych stimulov a nestability volieb v USA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *