Denominácia (mena) (Denomination (currency))

Denominácia je správny opis menovej sumy, zvyčajne pre mince alebo bankovky.

Denominácie sa môžu použiť aj s inými platobnými prostriedkami, ako sú darčekové karty.

Napríklad päť eur je denomináciou päť-eurozóny.

Podjednotka a super

V mene je zvyčajne hlavná jednotka (základňa) a podjednotkou, ktorá je zlomkom hlavnej jednotky. V niektorých krajinách existuje viacero úrovní podjednotiek. V bývalej Osmanskej ríši, 1 lira = 100 Kuruş = 4000 para = 12000 AKçE. Dnes, len niekoľko miest má viac ako jednu podjednotku, najmä Jordánsky dinár je rozdelený do 10 DIRHAM, 100 QIRSH / PIERARES, ALEBO 1000 FILS. Mnohé krajiny, v ktorých sa hovoria západoeurópske jazyky, majú v súčasnosti svoje hlavné jednotky rozdelené do 100 podjednotiek. Niektoré meny, ktoré predtým mali podjednotky, už nerobia, pretože inflácia poskytla podjednotku zbytočnú. Významným príkladom je japonský jenov, ktorý bol predtým rozdelený do 100 SEN alebo 1000 RIN. Oba podjednotky boli demontované na konci roku 1953.
Príležitostne sa použije superová jednotka ako násobok hlavnej jednotky. Príklady zahŕňajú kórejské výhry = 5 Yang v roku 1893, iránsky Toman = 10 Rials (používa sa neformálne dnes). V osmanskom ríši boli LIRA a KURUŞ SUPERION DOUPNOSTI V NIEKOĽKOM BODE PRED STAVE ZABEZPEČENSTVA.
V indickom subkontinente je bežné v Hindustani, ako aj v indickej aj pakistanskej angličtine pre veľké množstvo peňazí, ktoré sa majú prediskutovať v Lakhs a crores, a nie v rupiách. Aj keď nie sú oficiálne denominácie, sú čerpané z obvyklého číselného systému a sú široko chápané a využívané v indickom, pakistanskom a nepálskom finančnom systéme.

Desatinné vs. NEZAHLENIE.

Desatinná mena je mena, v ktorej je pomer medzi hlavnou jednotkou a podjednotkou je neoddeliteľnou silou 10. NEZOZHODNÉ MYSELNOSTI sú teraz zriedkavé, ale mali niektoré výhody v denných životných transakciách. Napríklad 1 Južné German Gulden = 60 Kreuzer. 60 môže byť rozdelený na 2, 3, 4, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20 alebo 30 dielov, ktoré sú stále celé čísla, takže ceny jednoduché. Táto výhoda (vo veku bez mechanických alebo elektronických kalkulačiek) a nedostatok rozšírených presných vážiacich prístrojov (čo znamená, že položka môže byť niekedy jednoducho rozdelená do 2,4,6 atď.) Spolu s tradíciou boli dôvody, prečo neboli desatinné meny použité.
V teórii, dve krajiny v súčasnosti používajú non-desatinnú menu: Mauritánia (1 Ouguiya = 5 Khoums) a Madagaskar (1 Arians = 5 IRAIMBILANJA). V praxi je však hodnota hlavnej jednotky v každom prípade tak nízka (menej ako 1/1000 z dolára Spojených štátov), ​​že podjednotkou nie je z praktického použitia a je zriedkaví v obehu. V prípade IRAIMBILIANJA, to je prenesenie predchádzajúcej meny Madagaskaru, Malagasy Franc, ktorý mal Ariary ako super jednotka v hodnote 5 frankov a IRAIMBILANJA bol alternatívnym termínom pre frank. Posledné významné krajiny, ktoré používajú nedesiatkové meny v praxi, boli Spojené kráľovstvo (do roku 1971), Írsko (1971), Malta (1972) a Nigéria (1973).
„Optimálny problém označenia“ je problém pre ľudí, ktorí navrhujú úplne nové meny: Aké nominálne hodnoty by mali byť vybrané pre mince minimalizovať priemerné úsilie potrebné na zmenu menších menších denominácií. Od roku 2014, väčšina desatinných mien používa sériu mincí 1-2-5, ale niektoré iné sady nominálnych hodnôt by vyžadovalo menej nominálnych hodnôt mincí alebo menšieho priemerného počtu mincí na zmenu alebo oboje.

Voľba mena

Je bežné pomenovať jednotku s hmotnosťou jednotkou, ako je Libra, Lira a Baht.

Vo väčšine prípadov tieto meny boli pôvodne definované ako táto suma niektorých drahých kovov.

Ďalšia voľba mena je určitá forma derivátu politického subjektu.

Afganské Afganské a európske euro spadajú do tejto kategórie.

Niekedy je názov jednoducho meno kovu, ktorého mince boli alebo sú vyrobené, ako napríklad poľský złoty („zlatý“) a vietnamský ồồngng („meď“), alebo jeho geografický pôvod, napr.

Joachimsthaler (pozri dolár).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *